EN

14.06.2024, 16:42 Wersja do druku

Lublin. Ruszyła sprzedaż biletów na płatne spektakle Carnavalu Sztukmistrzów

Zbliża się jedno z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce – Carnaval Sztukmistrzów 2024! W dniach 25–28 lipca Lublin stanie się centrum sztuki cyrkowej, goszcząc artystów z całego świata. Codziennie w różnych miejscach miasta będą się odbywać uliczne występy klaunów, żonglerów i akrobatów.

fot. Katarzyna Anna Kubiak / mat organizatora

Program Festiwalu obejmuje ponad sto punktów, z których większość jest bezpłatna. Organizatorzy mają jednak kilka programowych perełek, na które trzeba kupić bilety. Właśnie dziś ruszyła ich sprzedaż. Bilety na płatne pokazy i spektakle Carnavalu Sztukmistrzów można nabyć przez stronę carnavallublin.eu i portal stage24.pl.

To już 15. edycja Festiwalu, podczas której artyści cyrkowi przejmują władanie nad Lublinem. Nie zabraknie buskerów na placach i ulicach Starego Miasta i highlinerów spacerujących ponad głowami przechodniów po taśmach rozciągniętych wysoko między dachami kamienic. W ostatni weekend lipca Lublin dostarczy cyrkowych wrażeń i niepowtarzalnej atmosfery. Jak zwykle częścią Carnavalu są także pokazy i spektakle odbywające się w namiocie cyrkowym i na deskach scen. Aby w pełni doświadczyć cyrkowych emocji, warto zakupić bilety na zamknięte, płatne wydarzenia. Każdego roku te starannie wybierane widowiska cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a bilety na nie rozchodzą się błyskawicznie. 

– Carnaval Sztukmistrzów to unikalna okazja, aby zobaczyć nowoczesne przedstawienia cyrkowe najwyższej klasy, które często stają się dla widzów niezapomnianym przeżyciem.Tegoroczny program czerpie z dwóch motywów przewodnich: ludyczności i wyobraźni. Przedstawienia będą celebrować potrzebę zabawy i rozrywki oraz ukazywać potęgę ludzkiej wyobraźni. Przygotowaliśmy sześć wyjątkowych spektakli, które odbędą się na kilku scenach, w tym w Teatrze Starym w Lublinie, na scenie plenerowej na Boisku Szkoły Vetterów przy ul. Żmigród, w klasycznym namiocie cyrkowym oraz w zabytkowej Beczce Śmierci na Błoniach pod Zamkiem – opowiada Iwona Kornet, dyrektorka Festiwalu.

Beczka Śmierci, reaktywowana przez francuską grupę Le Mur de la Mort, to jedno z najbardziej elektryzujących wydarzeń Festiwalu. Show „Mortel Jus de Mortel” to motocyklowe akrobacje na pionowej ścianie przy prędkościach przekraczających 80 km/h. W trakcie całego Festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć aż 16 pokazów. Belgijski Cyrk Ronaldo zabierze nas w podróż w czasie do lat 40. Ich spektakl „Swing” przeniesie widzów do paryskiego kabaretu pełnego muzyki i cyrkowych popisów. Irlandzka grupa Lords of Strut zaprezentuje „Paradise Cabaret”, czyli niekonwencjonalne show dla dorosłych, które łączy cyrk, taniec i muzykę, oferując energetyczną i niepowtarzalną rozrywkę.

Nie zabraknie również klasycznej klaunady w wykonaniu francuskiego kolektywu LPM. Ich spektakl „Tutti Frutti” to satyra na władzę i dominację, pełna żonglerskich popisów i komicznych sytuacji. Hiszpański duet Rauxa Cia zaprezentuje „Kryzys wyobraźni” – oniryczny, a zarazem tragikomiczny spektakl, który zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polski akcent zapewnią żongler Tomasz Piotrowski i tancerka Patrycja Grzywińska w premierowym przedstawieniu „Sto nanogramów”.

Bilety na spektakle w promocyjnej cenie można kupić do 14 lipca – 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Bilet ulgowy przysługuje uczniom, studentom, seniorom (osobom powyżej 65 r.ż.), rencistom i osobom z niepełnosprawnościami. Przypominamy, że mogą Państwo zostać poproszeni o pokazanie legitymacji uprawniającej do zniżki w momencie kupowania biletów oraz przy wejściu na spektakl. Po 14 lipca ceny wzrosną o 10 zł.

Kupując wcześniej bilety na wszystkie 6 pokazów, zaoszczędzisz aż 60 zł, a łączny koszt za świetną zabawę przez 4 dni Festiwalu nie przekroczy 200 zł! Sprzedaż internetowa już ruszyła, więc warto się pospieszyć, aby zagwarantować sobie miejsce na pokazach – liczba miejsc jest ograniczona. Nie przegap okazji. Bądź częścią tego wyjątkowego wydarzenia! Bilety na płatne spektakle tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów można nabyć przez stronę carnavallublin.eu i portal stage24.pl.

Spektakle płatne

Tomasz Piotrowski, Patrycja Grzywińska „Sto nanogramów” (POL) | żonglerka, manipulacja przedmiotami, taniec
Wszystko da się zmierzyć.
Wszystko da się zważyć.
Porsche 911 ma masę 2 ton.
Labrador waży 30 kg.
Dyplom ukończenia szkoły 15 g.
A ile ważą twoje marzenia?
Ile gram brakuje do twojego szczęścia?

Sto nanogramów to synteza żonglerki, teatru, tańca i muzyki, dawkowana w minimalistycznych, lecz skutecznych porcjach.

Informacje praktyczne:
Kiedy: 25 i 26 lipca 2024, godz. 17.00
Gdzie: Teatr Stary w Lublinie
Dla kogo: dla osób 16+
Dostępność: tłumaczenie na PJM

Czas trwania: 45 minut

LE MUR DE LA MORT „Mortel jus de Mortel” (FRA) | akrobatyka na motocyklach, muzyka na żywo
„Mortel Jus de Mortel” to wyjątkowy spektakl akrobatyczno-cyrkowy, który łączy w sobie elementy cyrku, teatru, jarmarcznej parady oraz muzyki na żywo. Zespół Le Mur de la Mort (Ściana Śmierci) przedstawia słynną tradycję jarmarczną lat 50. To jedna z ostatnich tego typu grup na świecie, która kontynuuje tę niezwykłą sztukę.
Motocykliści igrają z grawitacją, wykonując zapierające dech w piersiach akrobacje na pionowej ścianie przy prędkościach przekraczających 80 km/h. Zobaczysz również legendarną wyczynową jazdę kilku motocykli obok siebie w mrożącym krew w żyłach tańcu na granicy ryzyka.
Ale uwaga! Ogromna beczka, w której odbywa się spektakl, to również magiczny teatr, w którym mieszają się sprzeczne emocje: hałas, zapach spalin, strach i śmiech, tworząc wybuchową mieszankę. Muzyka na żywo wydobywa się z motocykli, a metalowe bestie uderzają i rozbijają się, wypełniając powietrze swoim charakterystycznym zapachem. Pomimo intensywności przedstawienia, ślad węglowy jest minimalny, a na scenie może pojawić się nawet niedźwiedź...
Beczka Śmierci to nie byle jaka arena. Zbudowana w latach 30. XX wieku w USA, charakteryzuje się unikalną konstrukcją z zewnętrznymi rampami wjazdowymi, co czyni ją jedną z najbardziej spektakularnych na świecie. Jest to zabytkowa konstrukcja i jedna z trzech wciąż funkcjonujących ścian śmierci na świecie!

Informacje praktyczne
Kiedy:
25 lipca 2024, godz. 12.00, 14.30, 17.00, 20.00
26 lipca 2024, godz. 12.00, 14.30, 17.00, 21.00
27 lipca 2024, godz. 12.00, 14.30, 17.00, 21.00
28 lipca 2024, godz. 12.00, 14.30, 17.00, 20.00
Gdzie: Beczka śmierci na Błoniach pod Zamkiem
Dla kogo: spektakl bez ograniczeń wiekowych
Czas trwania: 40 minut

CIRCUS RONALDO „Swing” (BEL) | żonglerka, akrobatyka, aerial, taniec, śpiew, muzyka na żywo, chodzenie po linie
Pamiętacie jeszcze oryginalnego swinga z lat 40.? My też nie, dlatego sprowadziliśmy z Belgii wehikuł czasu, dzięki któremu przeniesiemy się do kawiarnianych sal, pełnych muzyki na żywo, tańca i subtelnego humoru.
Na przedstawienie cyrkowo-kabaretowe w dawnym stylu zabierze nas nowe pokolenie artystów z Circus Ronaldo. Spotkanie z tą czarującą ekipą pozwoli nam doświadczyć na żywo świata, który znamy tylko z czarno-białych filmów. Całą tę podróż odbędziemy tanecznym krokiem, a po jej zakończeniu w głowach jeszcze długo brzmieć będzie energetyczny, dobry swing.

Informacje praktyczne:
Kiedy:
25 lipca 2024, godz. 21.00
26 lipca 2024, godz. 20.00
27 lipca 2024, godz. 20.00
Gdzie: Namiot cyrkowy na Błoniach pod Zamkiem
Dla kogo: dla osób w wieku 6+
Czas trwania: 90 minut

Cie LPM „TUTTI FRUTTI” (FRA) | żonglerka, akrobatyka, aerial, taniec, śpiew, muzyka na żywo, chodzenie po linie
Tutti Frutti to cztery energiczne osoby celebrujące radość życia w pełnym przemocy świecie. Są wszechobecni i wszechmocni – to powietrze, którym oddychasz i rytm twojej duszy. Tutti Frutti to sałatka z nietypowych składników, przyprawiona spontanicznością i absurdalną logiką. Wybuchowa formuła, która rozśmieszy i jednocześnie sprawi, że zaczniesz zgrzytać zębami.

Spektakl to satyra społeczna, parodia walk o władzę i dominację między megalomańskimi bohaterami z wielkim ego. Bohaterowie żonglują wszystkim, co wpadnie im w ręce, aż popadają w stan euforycznej błazenady. Przygotujcie się na prawdziwie wyzwalający humor.

Informacje praktyczne:
Kiedy:
26 lipca 2024, godz. 19.00
27 lipca 2024, godz. 18.00
Gdzie: ul. Żmigród 10 – boisko za ZSE im. A.i J.Vetterów
Dla kogo: dla osób w wieku 6+
Czas trwania: 45 minut

CIA RAUXA – „La Crisis de la Imaginación” (ESP) | akrobatyka, taniec, klaunada, marionetki
Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję lub wykonamy działanie, projektujemy to w naszych myślach... Jak ważna jest zatem siła naszej wyobraźni, jeśli chodzi o wyznaczanie życiowej ścieżki? Co by się stało, gdyby pewnego dnia wyobraźnia zniknęła? La Crisis de la Imaginación (Kryzys Wyobraźni) to współczesny spektakl cyrkowy oparty na tańcu z udziałem surrealistycznych, dosłownie stwarzanych przez artystów postaci.

Dwie postaci wciągają nas w ten oniryczny, a zarazem tragikomiczny świat, gdzie ruch ciała jest bohaterem fantastycznej historii, która wystawia na próbę rzeczywistość i kwestionuje granice między możliwym i niemożliwym.

Informacje praktyczne:
Kiedy:
27 lipca 2024, godz. 19.00
28 lipca 2024, godz. 18.00
Gdzie:
 Teatr Stary w Lublinie
Dla kogo: dla osób w wieku 4+

Czas trwania: 45 minut

LORDS OF STRUT „Paradise Cabaret” (IRL) | kabaret, muzyka, taniec
Burzliwa podróż do absurdalnego i niebywale komicznego świata.
Paradise Cabaret łączy w sobie cyrk, taniec i muzykę, a spotkasz w nim najśmieszniejszych dziwaków i queerów. Czas porzucić starych bogów i dołączyć do kulturowej rewolucji, gdzie króluje kolor, karnawał i chaos. Tu frywolna rozrywka spotyka się z poważną kulturą, zacierają się granice i odsłania się wizja fantastycznej, wypełnionej sztuką przyszłości.

Paradise Cabaret to społeczność artystów, performerów, projektantów i twórców, których łączy głód wrażeń, szalona misja i absolutna miłość do występowania i rozpusty. Szykuje się ostra jazda bez trzymanki!

Informacje praktyczne:
Kiedy: 27 lipca 2024, godz. 22.00

Gdzie: ul. Żmigród 10 – boisko za ZSE im. A.i J.Vetterów
Dla kogo: dla osób w wieku 16+
Czas trwania: 70 minut

Płatne spektakle to tylko część tegorocznej festiwalowej oferty W programie znajdują się także przedstawienia uliczne, występy buskerów, Urban Highline Festival, warsztaty, a także liczne atrakcje dla widzów w każdym wieku. Więcej informacji na stronie carnavallublin.eu. Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia dotyczące tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów.

Carnaval Sztukmistrzów

25–28 lipca 2024

Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wstęp wolny, wybrane spektakle biletowane

carnavallublin.eu

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin,

Lublin – Miasto Inspiracji

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Radio Centrum, e-teatr.pl, teatralny.pl, Kultura Enter, Onet

Sponsorzy: Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o.., Browar Zakładowy

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.

Źródło:

Materiał nadesłany