EN

12.12.2022, 08:14 Wersja do druku

Lublin. „Republika marzeń” w Chatce Żaka

Premiera  monodramu „Republika marzeń”   w reżyserii Gosi Jakubowskiej-Raczkowskiej i w wykonaniu Pauliny Prokopiuk,  odbędzie się w piątek, 16 grudnia o godzinie 19:00 w Małej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów "Chatka Żaka" przy ul. Radziszewskiego 16

fot. mat. organizatora

Ty też idziesz na szlak? A idziesz czy wracasz? Masz mapę? Jakie jest twoje marzenie? Jesteś blisko czy daleko? Wychodząc naprzeciw własnym pragnieniom, Zofia - bohaterka monodramu - udaje się w wewnętrzną podróż do schulzowskiej Republiki Marzeń. Zatrzymuje się na chwilę w pustynnej chacie. Czy spotka na swojej drodze Błękitnookiego?

“Dawno wyrzekliśmy się naszych marzeń o twierdzy, a oto po latach znalazł się ktoś, kto je podchwycił, wziął na serio, ktoś naiwny i wierny w duszy, kto je przyjął dosłownie, za dobrą monetę, wziął do ręki, jak rzecz prostą i nieproblematyczną. Widziałem go, mówiłem z nim. Miał oczy nieprawdopodobnie błękitne.”

Podstawą scenariusza spektaklu jest relacja z podróży jednej z autorek do fińskiej Laponii, prawdziwe historie mieszkających tam ludzi i proza Brunona Schulza.

“Republika marzeń”

monodram na motywach opowiadania Brunona Schulza

Scenariusz: Gosia Jakubowska Raczkowska, Paulina Prokopiuk

Reżyseria: Gosia Jakubowska Raczkowska

Reżyseria światła, wizualizacje: Damian Bakalarz

Współpraca scenograficzna: Łukasz Wójtowicz

Muzyka: Stanisław Leśniewski

Wykorzystane utwory: Brief Drum Solo No Cowbell autorstwa Greg Kocis opublikowane na licencji Creative Commons.

Ikoni, słowa: Toni Tapaninen, kompozytorzy: Pekko Käppi, Tommi Laine. wykonanie: Pekko Käppi & K:H:H:L

Konsultacja choreograficzna: Magdalena Malik

Plakat: Paweł Mroczek

Produkcja: Fundacja Teatr Wschodni

Partnerzy:

Fundacja Sztuka Łączenia

Teatr Loch Camelot w Krakowie

Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie

Obsada:

Zofia - Paulina Prokopuk

W materiałach audio głosu użyczył Franciszek Szumiński.

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się swoimi historiami w trakcie powstawania spektaklu.

Thank you to everyone who shared their stories during the creation of the performance.

Premiera: 16 grudnia 2022 r.

Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie

Zrealizowano w ramach programu “Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”

Paulina Prokopiuk – pochodząca z Krasnegostawu absolwentka aktorstwa na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, wiceprezeska Fundacji „Teatr Wschodni”. Zagrała w przedstawieniach dyplomowych: „Mewa” w reżyserii Franciszka Szumińskiego oraz „Flying fish” w choreografii Ferenca Fehéra. Jako aktorka debiutowała na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach w spektaklu „Pokora” w reż. R. Talarczyka. Wyreżyserowała spektakle: „Sauna evening” (2021), „Nazwisko” (2020), oraz „ZEN_IT” (2019). Pracowała jako asystentka reżyserów: Roberta Talarczyka, Bartłomieja Błaszczyńskiego, Anny Piotrowskiej, Joanny Lewickiej. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia.

Gosia Jakubowska Raczkowska — jest absolwentką krakowskiej AST, kierunek reżyseria dramatu. Ukończyła także: studia kulturo i teatroznawcze na Wydziale Polonistyki UJ, a także Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Instytutu im. J. Grotowskiego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się teatr operujący tekstami biograficznymi i dokumentalnymi. Do jej najważniejszych realizacji należą: spektakl dyplomowy „Pani Bovary. Możliwa historia” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, spektakl dokumentalny „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa” oparty na prawdziwych historiach osób w kryzysie bezdomności (Teatr AST Kraków). oraz monodram pt. „Portret Artysty Współczesnego”. Była asystentką reżyserów i reżyserek teatralnych: Pawła Świątka, Wojciecha Klemma, Doroty Segdy i Michała Kotańskiego. Ponadto jest współfundatorką i członkinią zarządu Fundacji Sztuka Łączenia.

Źródło:

Materiał nadesłany