EN

22.09.2020, 08:10 Wersja do druku

Lublin. Recital Ewy Dałkowskiej

Teatr Stary zaprasza 3 października na recital Ewy Dałkowskiej To co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz" . Aktorce towarzyszyć będzie przy fortepianie  Janusz Bogacki.

mat. teatru

W czasach, kiedy organizowanie wydarzeń artystycznych we własnym mieszkaniu mogło wywołać gniew władzy, wybitna aktorka dramatyczna zasłynęła recitalami piosenki w ramach Teatru Domowego. Piosenki te, wtedy „zaangażowane” (tak się nazywało utwory komentujące rzeczywistość, polski odpowiednik protest-songów), dzisiaj mogą wywołać nostalgię, choć niekoniecznie straciły na aktualności. Artystka, wrażliwa na piękno słowa, wypełnia występ utworami słynnych poetów i wybitnych kompozytorów. Usłyszymy więc wiersze Tuwima, Białoszewskiego i Herberta, ale także Osieckiej, Młynarskiego czy… Mariana Hemara. Ewa Dałkowska sięga po repertuar „nostalgiczny inaczej” – nieprzemijalny, nadal wywołujący emocje. Artystce towarzyszy zespół instrumentalny: Janusz Bogacki (fortepian, aranżacje), Marek Zebura (skrzypce), Tomasz Bogacki (gitara) i Paweł Pańta (gitara basowa).
Daniel Wyszogrodzki, kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Ewa Dałkowska, aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji, zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców. W 2011 roku Ewa Dałkowska zagrała w nagradzanym na festiwalach krótkometrażowym Święcie Zmarłych w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. W 2015 roku Dałkowska wystąpiła także w filmie Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej oraz w filmie Smoleńsk Antoniego Krauzego, gdzie wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej. W stanie wojennym działała w podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego działalność została zainaugurowana 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. W 2007 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce (...). Od 2008 należy do zespołu Nowego Teatru.

Janusz Bogacki, pianista, kompozytor, aranżer. Debiutował w 1964 r. w kabarecie studenckim "Fermata" z Maciejem Zembatym. W 1965 r. rozpoczął stałą współpracę z Polskim Radiem i Telewizją. W III programie Polskiego Radia prowadził zespół jazzowy, w którym grali m.in.: Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Henryk Majewski, Zbigniew Jaremko. Współpracował także z West Deutsche Rundfunk w Kolonii i zespołem jazzowym Free Art.Set. w Essen. W Polsce założył zespół
jazzowy High Water Mark. Skomponował i nagrał dla Polskiego Radia i TVP ok. 350 piosenek, współpracując m.in. z: Agnieszką Osiecką, Maciejem Zembatym, Jackiem Janczarskim, Jonaszem Koftą, Ireneuszem Iredyńskim, Wojciechem Młynarskim.

***

Ewa Dałkowska, Janusz Bogacki "To co najpiękniejsze. Przeżyjmy to jeszcze raz" / recital
3 października, godz. 19
Bilety: I - 60 zł, II - 50 zł, III – 30 zł, stojące - 20 zł

Ewa Dałkowska - śpiew
Janusz Bogacki - fortepian, aranżacje
Marek Zebura - skrzypce
Tomasz Bogacki - gitara
Paweł Pańta - gitara basowa

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

22.09.2020