EN

21.10.2024, 10:28 Wersja do druku

Lublin. Premiera „Księgi znaku” w reż. Pawła Passinego w Centrum Kultury

Spektakl opowiada historię kabalisty Abrahama Abulafii, który w XIII w. chciał zjednoczyć religie abrahamowe. Po oskarżeniu o zabicie papieża próbował na nowo nawiązać kontakt z Bogiem na wyspie Comino.

Fot. PAP/W. Jargiło

Najnowszy spektakl Teatru Centralnego „Księga Znaku” jest ostatnią częścią tryptyku maltańskiego „Azyl Pisarzy”, który – jak zapowiedziano - stanowi klucz do poprzednich części, czyli „Rytu przejścia” i „Kilku słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca”.

„Opowiada historię Abrahama Abulafii, kabalisty z XIII wieku, który miał dość niezwykły pomysł polegający na tym, że trzy religie abrahamowe - czyli islam, judaizm i chrześcijaństwo - mogłyby funkcjonować w ramach jednego organizmu. Wydawało mu się, że ludzie szukają Boga na różne sposoby i być może wszystko mogłoby się sprowadzać do jakiegoś wspólnego mianownika. Z takim pomysłem udał się do papieża” – opisał Paweł Passini, reżyser spektaklu.

Gdy Abulafia przyjechał na miejsce okazało się, że budowany jest dla niego stos, ponieważ papież zmarł w niewiadomych okolicznościach tuż przed jego przyjazdem. Kabalistę oskarżono o użycie czarów i zabicie papieża na odległość. Jednakże po 40 dniach, w tajemniczych okolicznościach został uwolniony i udał się jak najdalej na południe, czyli na archipelag maltański.

„Na małej wyspie Comino, na której nikt nie mieszkał, postanowił wynaleźć proroctwa od nowa i nawiązać kontakt z Bogiem. Ćwiczył tam i praktykował. Jego wielki plan i nadzieja runęły. Na tej wyspie zaczął się składać od nowa w całość – o tym jest ten spektakl. O tym, że człowiek w totalnej samotności próbuje usłyszeć głos, który ma nadzieję, że jest głosem Boga, a nie głosem jego choroby albo jeszcze jakimś innym, niepożądanym głosem” – powiedział Passini.

Podkreślił, że kilkaset lat wcześniej na tym samym archipelagu, na sąsiednich wyspach przebywał Odyseusz, który spędził tam siedem lat ze swojej 10-letniej podróży oraz św. Paweł, pisząc tam List do Rzymian.

„W tym dziwnym miejscu, po kolejnych kilkuset latach ląduje Abraham Abulafia, i myśmy też tam byli. Spędziliśmy tam osiem miesięcy w czasie covidu i to jest ostatnia część naszej maltańskiej trylogii” – wyjaśnił Passini, który odpowiada również za muzykę w spektaklu. Jak wyjaśnił, tworzona jest ona przez urządzenie na podstawie przepływu prądu.

Spektakl będzie pokazywany również w formie „relax performance” tzn. dostosowanej do potrzeb osób w spektrum autyzmu i innych osób z trudnościami w dostępie do sztuki. Zminimalizowane zostaną bodźce świetlne i dźwiękowe, a widownia będzie miała pełną swobodę w reagowaniu na spektakl.

Projekt powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Premierę zaplanowano w piątek (25 października) w Centrum Kultury w Lublinie. (PAP) 

Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

20.10.2024

Wątki tematyczne