EN

7.02.2022, 09:21 Wersja do druku

Lublin. Poszukiwani artyści do Musicalu Cyrkowego Chatki Żaka

18 lutego minie termin zgłoszeń do nowego projektu Chatki Żaka. Musical Cyrkowy ma być unikatowym widowiskiem łączącym różne dziedziny artystyczne. Twórcy poszukują muzyków, tancerzy, a także aktorów oraz osób z umiejętnościami cyrkowymi.

– Od lat dbamy w Chatce Żaka o budowanie przestrzeni do wyrażania swoich obaw i nadziei przez naszych studentów językiem tańca, muzyki, teatru czy sztuk plastycznych. Teraz chcemy dołączyć do tych działań sztukę cyrkową dzięki współpracy z Fundacją Sztukmistrze. Pomysł w pełni partycypacyjnego musicalu cyrkowego ma być szansą na stworzenie projektu pokazującego jak wielkie talenty drzemią w naszych młodych, lubelskich artystach, ale także możliwością ich rozwoju przez pracę z uznanymi artystami i kuratorami – przekonuje Izabela Pastuszko, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Spektakl będzie oparty o trzy wiodące gałęzie sztuki performatywnej: taniec, cyrk i muzykę. Organizatorzy pragną oddać głos młodym lubelskim artystom, którzy pod okiem specjalistów będą tworzyć przedstawienie na każdym jego etapie. Premiera planowana jest na 2023 rok, kiedy to Lublin stanie się Europejską Stolicą Młodzieży. Opiekę nad projektem będzie sprawował lubelski artysta, reżyser, producent i animator kultury Jakub Szwed.

– Zależy nam aby pokazać właśnie ten lubelski potencjał twórczy i w oparciu o niego stworzyć widowisko, które mogłoby stać się czymś w rodzaju jednej z lubelskich wizytówek Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Proces twórczy, którym będziemy podążać, ma być w swoim założeniu partycypacyjny, demokratyczny, co już samo w sobie jest niezwykłym wyzwaniem i ogromną szansą na kolektywną pracę z wieloma uzdolnionymi osobami – twierdzi Jakub Szwed.

W projekt zaangażowani będą także tancerka i choreografka Paulina Zarębska oraz kompozytor, wokalista i producent muzyczny Hubert Pyrgies.

Metodą przesłuchania organizatorzy planują wyłonić 10-12 osobowy zespół osób w wieku 18-30 lat, o różnorodnych, uzupełniających się kompetencjach w dziedzinie śpiewu, gry na instrumencie, tańca, akrobatyki, aktorstwa, żonglerki czy manipulacji przedmiotami.

Zgłoszenia poprzez formularze online dostępne na stronie internetowej Chatki Żaka (TUTAJ) potrwają do 18 lutego. Osoby które się zakwalifikowały, organizatorzy zaproszą na przesłuchania do Chatki Żaka w dniach 26-27 lutego.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Poszukiwani artyści do Musicalu Cyrkowego Chatki Żaka

Źródło:

„Dziennik Wschodni” online

Link do źródła

Autor:

Damian Drabik