Fundacja Krajobrazy zaprasza na projekt „Ogród piosenek”, w którym międzynarodowa grupa dzieci opracuje autorskie piosenki o ich relacji z przyrodą wraz z teledyskami do nich.
OPIS PROJEKTU:
Tytuł projektu: Ogród piosenek
Termin: 4-18 lipca 2022, od 10.00 do 16.00
Wiek dzieci: 8-11 lat (łącznie 27 osób)
Finałowe wypowiedzi artystyczne uczestników: 15 i 16 lipca 2022/ ul Bernardyńska 15, godz. 16.00
Miejsce realizacji projektu: Fundacja Krajobrazy ul. Bernardyńska 15, Lublin
Kadra:
Bogusław Byrski (warsztaty: ogród dźwięków, słowa, obrazu – kompozycja, słowa, kamera)
Kacper Kubiec (warsztat: ruchomy ogród – teatralizacja piosenki),
Barbara Szarwiło (ogród wizualny, zajęcia plastyczno-scenograficzne),
Adam Organista (kierownik wypoczynku), Alina Januszczyk (wychowawca),
Wojciech Januszczyk (prezes Fundacji Krajobrazy, warsztaty: Ogród To Też Dom);
Aneta Pepaś-Skowron (koordynator, wychowawca)
Opis:
Międzynarodowa grupa dzieci opracuje autorskie piosenki o ich relacji z przyrodą wraz z teledyskami do nich. Zostaną one przygotowane w języku polski i ukraińskim, a także w wersji dwujęzycznej oraz w języku migowym. Wszystko to zadzieje się w magicznym ogrodzie zaprojektowanym przez całą grupę - przestrzeni zabawy, relaksu, spokoju i wzajemnej bliskości. Ogród będzie umożliwiał poczucie intymności i bliskości rodziny;
Wykreowany przez uczestników ogród będzie stanowił również scenografię dla ich autorskich piosenek, do których nakręcą teledyski na podstawie własnych scenariuszy. Zakładamy, że piosenek będzie kilka: w języku polski i ukraińskim, a także w wersji dwujęzycznej oraz w języku migowym;
Pragniemy po zakończeniu projektu zaprosić uczestniczki i uczestników do dalszego dbania o ogród, zapraszania swoich rówieśników i rodziny. Mamy nadzieję, że ogród rozrośnie się i będzie symbolem budowania przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców Lublina, w tym rodzin z Ukrainy.
Link do filmów z Yootube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL2rBhugZu53Jj65NSuJvaNFhNWre2bEYh
Bogusław Byrski:
- jako „człowiek z maszyną” eksperymentuję muzycznie i staram się ten rodzaj kreacji wykorzystać przy twórczej pracy z dziećmi tworząc słowa i dźwięki. Do słów i dźwięków będziemy tworzyć obrazy video na bazie zielonej przestrzeni.
Aneta Pepaś-Skowron:
- organizuję projekty w ramach programu Lato w teatrze już 7 raz ( 6 na terenie małego miasteczka koło Rzeszowa). Wydawało by się, że to ogromne doświadczenie. I po części tak jest. Jednak każdy projekt to inni uczestnicy i kadra. Za każdym razem zastanawiam się jak najlepiej przygotować pomysł na działanie z dziećmi aby dobrze się bawiły, ale też rozbudziły swoją wyobraźnię, były dumne z siebie i z tego co wspólnie osiągnęliśmy. Pomysł na projekt „ogród piosenek” powstał spontanicznie w rozmowie z Bogusławem Byrskim. Przyszedł któregoś dnia do Fundacji Krajobrazy, a że się lubimy, postanowiliśmy wspólnie zrobić projekt dla dzieci z Polski i Ukrainy w celach integracyjnych. Ponieważ Fundacja zajmuje się szeroko rozumianym krajobrazem a Benek od kilku lat z powodzeniem realizuje eksperyment „Człowiek z maszyną”. Postanowiliśmy połączyć pasje i potencjały. I wyszedł nam projekt „ogród piosenek”.
Adam Organista:
- jest mi niezmiernie miło, że zostałem zaproszony do tego projektu. Otwiera mi to głowę na nowe formy edukacji kulturalnej czerpiące z kontaktu dziecka z naturą.
Wojciech Januszczyk:
- w dobie zmian klimatu dzięki takim inicjatywom jak Lato w teatrze – „piosenka w ogrodzie” możemy wspólnie w multidyscyplinarnym zespole: artystów, animatorów kultury i architektów krajobrazu zwracać uwagę dzieci i ich rodziców na zmianę świadomości na temat tej problematyki. Jednym z działań jest wspólne budowanie ogrodu konceptualnego przez dzieci z Polski i Ukrainy, którego celem jest m.in. integracja i edukacja.