EN

27.04.2022, 09:27 Wersja do druku

Lublin. Majówka u Osterwy

Obie Sceny Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zostają oddane silnym i pięknym kobietom. Już od czwartku naszą Dużą Sceną zawładnie Eleonora Helmer, a Małą Sceną - od piątku - Portorykanka Anita.

fot. Malwina Majer / mat. teatru

Po premierze niezwykle zmysłowego i eterycznego spektaklu „jestem lekka…” Teatr im. Juliusza Osterwy  zaprasza na energetyczną i wyzwoloną „Norę” Henrika Ibsena oraz przejmującą  „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego.

„Nora” wystawiana będzie na Dużej Scenie. To spektakl, który uważany jest za pierwszy otwarcie feministyczny tekst w historii dramatu. Tytułowa Nora to kobieta, która odnalazła w sobie odwagę, aby opuścić swój ułożony, bardzo rodzinny świat i spróbować zrozumieć siebie. O głównej bohaterce i samym spektaklu mówi reżyser – Kuba Kowalski. „Przebudzenie Nory, stopniowe rozpoznanie mechanizmów, według których działała i gestów, które powtarzała bezwiednie, nieuchronnie prowadzi ją do porzucenia rodziny i wyrzucenia siebie samej poza margines społeczeństwa. Nie ma tu łatwej i radosnej wolności, nie ma kiczu emancypacji – dramat Ibsena jest jedną z piękniejszych opowieści o głębokiej, ale bolesnej przemianie. Nora wychodzi pokiereszowana, niepewna, pozbawiona nazwiska, ale stąpa jakby mocniej po ziemi i mówi głosem, którego jest świadoma. W dzisiejszych czasach, pełnych populistycznych kłamstw i medialnej dezinformacji, widzę ogromną potrzebę opowieści o kobiecie, która znajduje odwagę przejrzeć się w lustrze i wybić na niezależność.” Za tytułową rolę Eleonory Helmer Edyta Ostojak otrzymała w tym roku Złotą Maskę.

fot. Malwina Majer / mat. teatru

Na Małej Scenie emocjonalny spektakl „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego. To jedno z najlepszych polskich dzieł dramatycznych XX wieku. Akcja rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii.

Tytułem i treścią autor nawiązuje do Antygony Sofoklesa. Jednak co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny? Anita jest w rozpaczy, jej ukochany umarł a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Anita postanawia odnaleźć i wykraść jego ciało i odprawić godny pochówek w parku - tam gdzie żyli.

Sztuka ma charakter ostrej i uniwersalnej tragifarsy, w której każdy może odnaleźć odbicie swoich własnych emocji, potrzeb i lęków.

Zapraszamy do spędzenia majówki w naszym Teatrze!

TERMINY:

„Nora” Henrika Ibsena
Duża Scena  
28 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00
29 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00
30 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00
1 maja 2022 r. o godzinie 19.00
3 maja 2022 r. o godzinie 19.00

 „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego
Mała Scena
29 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00
30 kwietnia 2022 r. o godzinie 17.00
1 maja 2022 r. o godzinie 17.00
3 maja 2022 r. o godzinie 17.00

Rezerwacja biletów: online, telefonicznie w Dziale Komunikacji i Rozwoju Publiczności tel.:  81 532 44 36 oraz w Kasie Teatru tel.: 81 532 42 46

Źródło:

Materiał nadesłany