EN
8.04.2022, 08:54 Wersja do druku

Lublin. Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” od 5 do 15 maja

Osiem polskich spektakli walczyć będzie o „Złotą kieszeń” podczas VI Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Trzy z nich zostaną zaprezentowane w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - 7, 12 i 13 maja.

fot. proj. Piotr Młodożeniec

Podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor CSK Katarzyna Sienkiewicz powiedziała, że festiwal „Scena w Budowie” wydobywa i docenia to, co istotne dla każdego spektaklu: scenografię, kostiumy i plastykę teatralną. Kluczowym elementem festiwalu jest konkurs o „Złotą kieszeń” z pulą nagród w wysokości 25 tys. zł dla najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy.

„W tym roku do ścisłego finału dostało się osiem spektakli spośród 34 propozycji. Trzy z tych spektakli zobaczymy w CSK” - podała Sienkiewicz.

W ramach festiwalu na scenie Sali Operowej zaprezentowane zostaną: adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda „Zły” w reżyserii Piotra Ratajczaka z Teatru Polskiego Bielsko-Biała - 7 maja, „Faust” w reż. Radosława Stępnia z Teatru Wybrzeże z Gdańska – 12 maja, „Robot” w reż. Marka b. Chodaczyńskiego z warszawskiej Unii Teatr Niemożliwy – 13 maja.

Festiwalowi towarzyszyć będą: cykl filmowy „Oni chcą uwielbienia” - 6-8 maja, wystawy #Dorman2022 - 6 maja - 3 lipca, zamknięte warsztaty scenograficzne z Katarzyną Borkowską – 14-15 maja oraz wystawa prac studentów siedmiu polskich uczelni plastycznych, której motywem przewodnim będzie Narcyz - 16 maja-15 sierpnia.

Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Leszek Mądzik powiedział, że wystawa przybliży odbiorcy pojęcie narcyzmu.

„Nosimy w sobie potrzebę, żeby siebie zauważyć. Ważne, żeby te proporcje nie zamieniły się w egoizm i postawę niebezpieczną wobec drugiej osoby” - wyjaśnił.

Nawiązując do ostatnich wydarzeń związanych z pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie dyrektor artystyczny zwrócił uwagę na szanse, jakie ten czas stwarza sztuce, żeby mogła zaistnieć. Wyraził nadzieję, że przez sztukę możemy obronić ważne dla nas wartości.

Gala wręczenia nagród „Złota Kieszeń” odbędzie się 15 maja.

Na zakończenie festiwalu organizatorzy przewidzieli spektakl plenerowy „Peregrinus” w reżyserii Jerzego Zonia z Teatru KTO z Krakowa na placu Teatralnym w Lublinie - 15 maja.

Wśród laureatów „Złotej Kieszeni” znalazły się dotychczas m.in. „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Robert Robur” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, „Makbet” w reż. Agaty Dudy-Gracz.

Festiwal wspiera finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak