Trwa kolejny tydzień Konfrontacji Teatralnych. Na scenach CK wystąpią znakomici polscy aktorzy, którzy zaprezentują historie skupione wokół jednej postaci.
Jednym z takich spektakli będzie „Historia Jakuba” na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka. Spektakl wyreżyserowany przez, mającą na swoim koncie przede wszystkim cieszące się uznaniem realizacje najnowszej dramaturgii, Aldonę Figurę inspirowany jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz dowiaduje się o żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków. W rolę główną wcieli się Łukasz Lewandowski, dobrze znany lubelskiej publiczności ze spektakli Teatru Provisorium. Aktor wystąpi także w najnowszym spektaklu Teatru reżyserowanym przez Janusza Opryńskiego „Sala nr 6”. To sztuka oparta na słynnym opowiadaniu Czechowa pod tym samym tytułem, a jej tekst przez wiele lat był bardzo ważny dla ludzi walczących o wolność.
Z kolei Ewę Skibińską zobaczymy w spektaklu „Konam, bo nie umarłam jeszcze. Podwójne życie Teresy”, który oparty jest na sztuce jednego z najważniejszych obecnie dramatopisarzy hiszpańskich. Aktorka wciela się w św. Teresę z Ávili – mistyczkę, doktor Kościoła, pisarkę kontrreformacji i teolożkę. Rodzi się ona po raz kolejny po ponad 500 latach, w XXI wieku i rusza w podróż po jakże odmienionym świecie. (...) Podwójne życie Teresy poznajemy jako kobietę60-letnią, która musi, dosłownie i w przenośni, poskładać się na nowo. Już na wstępie opisuje czytelnikom, w jaki sposób rozczłonkowane zostało jej ciało i gdzie znalazły się poszczególne fragmenty. Odbudowując się fizycznie, przeprowadza jednocześnie rodzaj psychoterapii – pojawia się tu między innymi wspomnienie gwałtu, ale i opis zaskakującej drogi, którą wyrysował Bezerra tej uwspółcześnionej świętej. (...)
Poznamy też historię Barabary Sadowskiej – matki zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy kobietę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską, która przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem spektaklu „W maju się nie umiera (...)” jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
Bilety na spektakle oraz seanse filmowe dostępne w kasie CK oraz online.
28. Konfrontacje Teatralne
9 — 30 października 2023
Centrum Kultury w Lublinie