EN

14.09.2022, 15:14 Wersja do druku

Lublin. Kino w Teatrze, czyli premiera „Księżyca i magnolii”

Teatr im. Juliusza Osterwy rozpoczyna kolejny sezon premierą sztuki: „Księżyc i magnolie” Rona Hutchinsona w reżyserii Jose Iglesiasa Vigila.

Próba spektaklu, fot. Beata Wencławek / mat. teatru

W spektaklu zagrają: Włodzimierz Dyła, Wojciech Dobrowolski, Jerzy Kurczuk/Paweł Ferens i Anna Nowak. Premiera już 24 września na Dużej Scenie Teatru. Dwa dni wcześniej 22 września odbędzie się panel dyskusyjny: „Konteksty Księżyca i magnolii, czyli Kino w Teatrze i proces twórczy od kulis”.

Łączy teatr, kino i literaturę. Odsłania kulisy procesu twórczego – jego bezkompromisowość, ekscentryczność, balansujące na granicy szaleństwa i poświęcenia. „Księżyc i magnolie” - to sztuka, która opowiada o tym jak powstawał jeden z najpopularniejszych filmów w dziejach Hollywood: „Przeminęło z wiatrem”. To tak, jakby na naszych oczach rodziła się magia kina, choć przecież osadzona w teatralnej scenografii i kostiumie. Dokładnie – na deskach sceny Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i w reżyserii Jose Iglesiasa Vigil – twórcy związanego z filmem. To spektakl, w który tylko z pozoru jest jedynie lekką, zabawną historią z życia Hollywood. Nie bez znaczenia jest fakt, że akcja sztuki osadzona jest w przede dniu wybuchu II wojny światowej.

- Początek 1939 roku to czas, kiedy Europa żyła już przedwojennymi nastrojami, Stany Zjednoczone ignorowały zaś wojenne realia i niepokoje. Sam film „Przeminęło z wiatrem” dotyczy wojny secesyjnej. Kiedy zdecydowałem się na realizację sztuki, wybuchła wojna w Ukrainie. W takich warunkach zrodziło się pytanie o to, jak człowiek zachowuje się w obliczu konfliktu zbrojnego. Analiza tekstu otworzyła ważny dla mnie temat związany z budowaniem tożsamości – mówi o „Księżycu i magnolii” Jose Iglesias Vigil – reżyser.

Sztuka ma kilka kontekstów: granic pracy twórczej, społecznych podziałów, wojny jako przełomu i końca „starego świata”. Choć „Księżyc i magnolie” uznawana jest za komedię, to na pewno nie pozostawia widza obojętnym, roznieca myśli o sprawach fundamentalnych. Nie bez znaczenia jest czas premiery, kiedy za wschodnią granicą toczy się wojna, a my, w tym kontekście jesteśmy świadkami historii.

W związku z premierą sztuki, Teatr im. Juliusza Osterwy 22 września o 14:00 organizuje próbę medialną, a po niej o 14:30 zaprasza na panel dyskusyjny: „Konteksty Księżyca i magnolii, czyli Kino w Teatrze i proces twórczy od kulis”. Wezmą w nim udział między innymi: Jose Iglesias Vigil, dr hab. Rafał Szczerbakiewicz z UMCS i Krystian Drozd - Lubelski Festiwal Filmowy. Spotkanie odbędzie się na Dużej Scenie Teatru. To spotkanie otwarte, na które może przyjść każdy zainteresowany.

Źródło:

Materiał nadesłany