EN

13.01.2022, 15:08 Wersja do druku

Lublin. Imigracja tematem premierowego spektaklu w Teatrze Andersena

Tematyce migracji i otwartości na innych poświęcony będzie spektakl pt. „Drzewo życzeń” w reż. Mateusza Przyłęckiego, którego premierę, w Teatrze Andersena w Lublinie zaplanowano na marzec. Do końca sezonu najmłodsi będą mogli zobaczyć też przedstawienia m.in. o Pippi Langstrump i Muminkach.

Teatr Andersena logo

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie przedstawił swoje plany repertuarowe do końca sezonu teatralnego. Według zapowiedzi, w marcu odbędzie się premiera spektaklu dla dzieci „Drzewo życzeń” w reż. Mateusza Przyłęckiego na podstawie bestselerowej książki Katherine Applegate.

Spektakl jest historią imigrantów: Samar i jej rodziny, którzy przyjeżdżają do małego miasteczka w Ameryce i wynajmują tam dom, jednak nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi ramionami. Część mieszkańców nie chce, żeby w ich miasteczku mieszkali przybysze z innego kraju. Samar czuje się samotna i jej największym marzeniem jest mieć przyjaciela.

„Spektakl podejmuje tematykę migrantów oraz akceptacji bądź jej braku w społeczeństwie, w środowisku lokalnym. W kontekście tego, co dzieje się aktualnie na naszej wschodniej granicy, a także w Europie i na świecie, szczególnie jest to aktualny temat” – powiedział PAP dyrektor Teatru Andersena w Lublinie Krzysztof Rzączyński.

Podkreślił, że teatr jest rodzajem sztuki wizualnej, który może bardzo szybko reagować na rzeczywistość, „dużo szybciej niż film, bo proces produkcyjny jest krótszy”. „Ważne, żeby takie dyskusje na temat problemów, które wszystkich interesują, odbywały się też w teatrze. Szczególnie jest to istotne w kontekście dzieci, bo to bardzo piękna historia pokazująca, że jako ludzie nie różnimy się mimo kolorów skóry czy tradycji, w jakich się wychowaliśmy" - dodał dyrektor Teatru Andersena.

Jak zaznaczył, w związku z popularnością prozy Katherine Applegate, duże wytwórnie filmowe starają się o wykupienie praw do jej książek. „Tym bardziej uważam za duży sukces to, że udało nam się otrzymać prawa na realizację teatralną” – podkreślił dyrektor.

W tym sezonie teatralnym dla najmłodszych dzieci zaplanowano także znane już spektakle, m.in. „Bucik Kopciuszka” w reż. Katarzyny Kawalec, „Pyza na polskich dróżkach” w reż. Daniela Arbaczewskiego. W ofercie dla starszych dzieci znajdują się na przykład przedstawienia „Proszę Słonia” Ludwika Jerzego Kerna w reż. Arkadiusza Klucznika, „Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach” w reż. Jędrzeja Piaskowego i Huberta Sulimy, „Pippi Langstrump” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego, czy dwie sztuki w reż. Jerzego Jana Połońskiego, czyli „Zwierzęta Doktora Dolittle” i „Muminki”.

„Nie zapomnieliśmy o młodzieży i dorosłych, których zapraszamy na spektakl na motywach scenariusza Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego, z muzyką Zbigniewa Preisnera +Podwójne życie Weroniki+ w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Sezon zakończymy z przytupem, muzycznie, śpiewająco i wakacyjnie spektaklem +Z głową w chmurach, czyli o Żyrafie, która szukała deszczu+ w reżyserii Katarzyny Kawalec”- dodała Agata Will z Teatru Andersena w Lublinie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne