EN

12.10.2020, 16:10 Wersja do druku

Lublin. Finka Sini Saari zdobyła I nagrodę w konkursie etiud "Cyrkulacje 2020"

mat. organizatora

Inne aktualności

W finale konkursu etiud "Cyrkulacje 2020", czyli Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego w Lublinie, pierwszą nagrodę zdobyła Sini Saari z Finlandii. Nagrodę drugą otrzymały Matylda Górska i Katarzyna Timingeriu.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy festiwalu Grzegorz Jędrek, pula nagród za pierwsze trzy miejsca w konkursie etiud "Cyrkulacji 2020" wynosiła 10 tys. zł.

"Ten rok był trudny dla wszystkich artystów i widać było radość, z jaką występują w Lublinie. Cieszymy się, że udało się bezpiecznie zorganizować spotkanie lubelskiej publiczności z artystami, że poziom prezentacji był tak wysoki, a lublinianie tak bardzo kochają sztukę nowego cyrku" - powiedziała jedna z organizatorek konkursu Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

W zakończonym 11 października wieczorem konkursie etiud "Cyrkulacje 2020" pierwszą nagrodę zdobyła Sini Saari z Finlandii. Nagrodę drugą otrzymały Matylda Górska i Katarzyna Timingeriu, a trzecie wyróżnienie trafiło do Fuksa.

Nagroda Mediów przyznano Rollmeknot, a laur publiczności trafił do Niki i Kamila. Nagrodę Specjalną Centrum Spotkania Kultur otrzymały Dominika Krzymowska (także laureatka Nagrody Specjalnej MOSiR) i Kamila Ganclarska. Wyróżnienie za najlepszy trick wręczono duetowi Ignatov&Ganzyuk.

"Sini to akrobatka powietrzna z Finlandii. Jest świeżo upieczoną absolwentka szkoły cyrkowej. Jako swoje dyscypliny wybrała aerial cradle i linę pionową. Zaczynała w cyrku dziecięcym w wieku 7 lat, szybko zachwyciła się aerialem i zaczęła ćwiczyć na szarfach. Na linie trenuje od 16 roku życia" - czytamy w przesłanej informacji o laureatce.

Jak przypomniano, Matylda Górska i Katarzyna Timingeriu (hula hop) poznały się w 2017 r., podczas pracy nad spektaklem "Miasto, którego nie było". Prezentują nowocyrkowe show z muzyką na żywo.

Fuks to lubelski zespół czterech żonglerów. Jak napisano, cechuje ich "pasja do tworzenia złożonych struktur z ciał i obiektów w przestrzeni i czasie".

W finale konkursu etiud "Cyrkulacje 2020" pokazano 13 etiud w wykonaniu artystów i artystek pochodzących z Polski, Finlandii, Ukrainy, Litwy i Węgier.

"Cyrkulacje 2020", czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego w Lublinie to święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku.

Jego organizatorami są Fundacja Sztukmistrze i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.

Imprezę dofinansowało Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020".

Źródło:

PAP