EN

2.06.2023, 10:50 Wersja do druku

Lublin. Festiwal „Śleboda/Danutka” niebawem

Teatr Stary zaprasza w dniach 14 - 17 czerwca na V  edycję festiwalu „Śleboda/Danutka” upamiętniającego Danutę Szaflarską.

fot. mat. organizatora

Bezpłatne wejściówki na filmy festiwalowe będą dostepne w kasie Teatru od 5 czerwca 2023 r. Jedna osoba może odebrać max. 2 wejściówki.

FESTIWAL DANUTY SZAFLARSKIEJ/TEATR STARY

EUROPEJSKA STOLICA MŁODZIEŻY/LUBLIN

14-17.06.2023

Śleboda, czyli wolność była artystycznym i życiowym credo Szaflarskiej. Niewątpliwie „śleboda’’ jest także credo laureatów nagrody „Gong Danutki”, nagrody najwyższej próby w sztuce aktorskiej: Janusza Gajosa, Krystyny Jandy, Jana Peszka, Jadwigi Jankowskiej-Cieślak i Krzysztofa Globisza. A także kolejnych laureatów i laureatek.

Panie, Panowie, z radością ogłaszamy, że laureatkami tegorocznego „Gongu Danutki” są Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska!


Wieczne poszukiwanie, tak określiłbym artystyczne credo naszych tegorocznych laureatek. W kinie, teatrze, telewizji a przede wszystkim - na scenie przed publicznością, ich kreacje są punktem odniesienia i wyznaczają - nie waham się użyć tego określenia - najwyższe standardy.

Każda z wyróżnionych Gongiem aktorek jest inna, ale łączy je więź pokoleniowa i udział w przełomowych dla współczesnego teatru spektaklach Grzegorz Jarzyny i Krzysztof Warlikowskiego. To właśnie one współtworzyły rewolucję estetyczną w Polskim teatrze. Są nie tylko wspaniałymi aktorkami, ale także zaangażowanymi społecznie Obywatelkami. Chcemy - prezentując podczas festiwalu wspaniałe role Danuty Szaflarskiej, Magdy Cieleckiej i Mai Ostaszewskiej- mówić o tym czym jest dziś sztuka aktorska, czy etos twórcy nadalistnieje, czym jest rzemiosło artystyczne; a także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór w teatrze i poza nim. Niewątpliwie wszystkie nasze działania w cieniu zarazy i wojny stawiają dodatkowe znaki zapytania, kompletnie zmieniają perspektywę, inaczej ustawiają hierarchię priorytetów.

NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ staje się jednym ze słów kluczy do dzisiejszej rzeczywistości. Danutka, co często powtarzamy, była najmłodsza z najstarszych. Mam wrażenie, że wszystkie laureatki i laureaci nagrody Gong Danutki podzielają pogląd, że młodość to stan ducha, a nie metryka. Pamiętajmy o tym szczególnie w tym roku, w którym Lublin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Pamiętajmy o tym podczas koncertu finałowego „W blasku nocy” na lubelskim rynku z udziałem Meli Koteluk, Julii Pietruchy, Ralpha Kaminskiego i Piotra Zioły. Ten muzyczny wieczór przygotowuje lublinianin Bartek Wąsik, a jego specjalnymi gwiazdami będą tegoroczne laureatki „Gongu Danutki” Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska!

ZAPRASZAMY!
Karolina Rozwód, Michał Merczyński i Zespół Teatru Starego w Lublinie

Źródło:

Materiał własny