EN

19.07.2021, 12:31 Wersja do druku

Lublin. Carnaval Sztukmistrzów od czwartku

Artystów nowego cyrku zobaczyć będzie można na festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie i potrwa do niedzieli. Występować będą akrobaci, kuglarze, iluzjoniści, żonglerzy, klauni z różnych krajów.

fot. mat. organizatora

Festiwal w swojej już 12. edycji wraca do dawnej formuły. Znowu, jak przed pandemią, główną atrakcją będą pokazy na ulicach miasta, jednak zachowane mają być ograniczenia sanitarne – zapowiedzieli organizatorzy. Przedstawienia uliczne będą się odbywały w wyznaczonych, odgrodzonych strefach, przy limitowanej liczbie widzów. Na spektaklach w zamkniętych przestrzeniach będą obowiązywały maseczki.

„Mam nadzieję, że to nie będzie mocno odczuwalne dla publiczności. Apeluję o wcześniejsze przychodzenie, zajmowanie miejsc w wyznaczonych strefach i zachowanie dystansu społecznego” – powiedział dyrektor festiwalu Rafał Sadownik.

Bezpłatne spektakle pokazywane będą na miejskich placach: Litewskim, Łokietka, po Farze oraz przed Centrum Kultury i na dziedzińcu browaru przy ul. Bernardyńskiej.

Widowiskowy pokaz oparty na formule fire show z elementami akrobatyki pt. „The Propane Punk Show” zaprezentuje kilkunastoosobowa czeska grupa MansterVille & Blackout Paradox. Trzech fińskich artystów pokaże akrobatykę i żonglerkę w spektaklu „Motosikai”. Włoski klaun Matteo Galbusera wystąpi w pełnym absurdalnego humoru przedstawieniu „The Loser”, zaś argentyński artysta Rolando Rondinelli będzie tańczył i grał na naczyniach kuchennych.

Lubelska grupa przygotowana przez Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN i Fundację Sztukmistrze „Przyjaciele Sztukmistrza” zaprezentuje spektakl inspirowany twórczością Isaaca Bashevisa Singera z oprawą muzyczną bazującą na twórczości artystów o żydowskich korzeniach.

Biletowane przedstawienia będą się odbywały w cyrkowym namiocie rozbitym na błoniach pod Zamkiem. Będzie można tam zobaczyć belgijski spektakl „Der Lauf” złożony z żonglerskich etiud wykonywanych przez artystę z wiadrem na głowie. Wystąpi też francuski duet mimów Les GuMs w przedstawieniu będącym mieszanką klaunady, akrobatyki i muzyki.

Tradycyjnie podczas Carnavalu będzie też Urban Highline Festiwal, czyli pokazy chodzenia po taśmach na dużej wysokości, nad głowami widzów. Zgłosiło się do nich ponad 150 highlinerów z kraju i zagranicy. W mieście ma być rozwieszonych siedem taśm, m.in. między budynkiem Trybunału a kamienicami na Starym Mieście oraz ratuszem i Bramą Krakowską.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne