EN

24.07.2024, 08:23 Wersja do druku

Lublin. Carnaval Sztukmistrzów – festiwal nowego cyrku od jutra

Spektakle teatralno-cyrkowe, uliczne pokazy m.in. klaunady, żonglerki, iluzji, chodzenia po taśmach zawieszonych między budynkami – składają się na program festiwalu Carnaval Sztukmistrzów, który w czwartek rozpocznie się w Lublinie.

fot. mat. organizatora

Podczas festiwalu, organizowanego w Lublinie po raz piętnasty, wystąpią artyści oraz zespoły - m.in. z Polski, Chorwacji, Francji, Argentyny, Hiszpanii, Włoch - prezentujący sztukę nowego cyrku.

„Carnaval Sztukmistrzów to emanacja ludyczności, którą kipią uliczne występy, ale w ramach festiwalu staramy się prezentować również spektakle spoza głównego nurtu. Zależy nam na tym, by pokazać, jak różnorodny i nieoczywisty jest współczesny cyrk” – podkreśla dyrektorka festiwalu Iwona Kornet z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Podczas festiwalu tradycyjnie na placach i ulicach Starego Miasta w Lublinie występować będą buskerzy – artyści, dla których sceną jest ulica, a widzowie często stają się uczestnikami ich pokazów, m.in. klaunady, iluzji, akrobatyki, żonglerki, fire show (pokazy ognia). Nieodłączną częścią Carnavalu są także pokazy i spektakle odbywające się w namiocie cyrkowym i w Teatrze Starym.

Na błoniach pod Zamkiem Lubelskim zbudowana zostanie motocyklowa „Beczka śmierci”. To unikalna konstrukcja z zewnętrznymi rampami wjazdowymi powstała w latach 30. XX wieku w USA. Francuski zespół Le Mur de la Mort (Ściana Śmierci) pokaże tam spektakl akrobatyczno-cyrkowy łączący elementy cyrku, teatru, parady i muzyki na żywo, w którym motocykliści igrają z grawitacją i wykonują na przykład akrobacje na pionowej ścianie przy prędkościach przekraczających 80 km/godz.

Belgijski zespół artystów z Circus Ronaldo pokaże na festiwalu przedstawienie cyrkowo-kabaretowe w dawnym stylu, oparte na oryginalnym brzemieniu swinga z lat 40. XX w. i atmosferze tamtych czasów. Francuska grupa Compagnie Vol a L'Étalage zaprezentuje się w interaktywnym show pt. "Pile ou Caisse", w którym budowana będzie jak najwyższa wieża ze skrzynek (np. na butelki) - na jej szczycie artyści będą się starali utrzymać.

Specjalnie dla dzieci urządzone będzie Miasteczko Cyrkowe, w którym pod okiem profesjonalnych, przeszkolonych animatorów będą one mogły poznawać tajniki sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach.

W ramach Carnavalu tradycyjnie odbywać się będzie także festiwal Urban Highline, którego uczestnicy chodzą po taśmach rozciągniętych wysoko między dachami kamienic, ponad głowami przechodniów. Taśmy rozpięte będą między budynkami w ścisłym centrum miasta i w jego zabytkowej części. Na błoniach pod Zamkiem usytuowana będzie Strefa Slackline, gdzie chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach chodzenia po taśmach.

Festiwal Urban Highline jest też formą nawiązania do postaci z powieści Isaaca Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”, z którą wiąże się także nazwa festiwalu.

Carnaval Sztukmistrzów potrwa w Lublinie do niedzieli.

Źródło:

PAP