EN

8.06.2021, 08:18 Wersja do druku

Lublin. „Balladyna” na Scenie w Budowie

Przed nami jedno z  ostatnich wydarzeń w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”: spektakl „Balladyna” (12 czerwca).

fot. mat. organizatora

Spektakl „Balladyna”, w wykonaniu zespołu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, to opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. Świata, w którym jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno.

„Czytając Balladynę Słowackiego razem z zespołem aktorskim, zadajemy pytanie dlaczego do władzy dochodzą osoby niewłaściwe? Co takiego noszą w sobie ludzie żądni władzy, że osiągają ją bez względu na obiektywne kryteria, według których moglibyśmy ocenić ich merytoryczne przygotowanie do sprawowania rządów? Opowieść o Balladynie, która – niczym szekspirowska Lady Makbet – zdobywa koronę kierując się własnym interesem, racjonalizuje wybory i chowa się pod maską pozorów niewinności, wydaje się napisana zupełnie współcześnie. Obok świata polityki zaś na gruzach upadłej cywilizacji kiełkuje kapryśna, idylliczna rzeczywistość Goplany, która niesiona językiem niczym media kreuje wydarzenia śmiertelnych zgodnie ze swoim kaprysem poza racjonalną logiką zdarzeń. Obok siebie funkcjonują światy chaosu i porządku – wpływając na siebie i podważając nawzajem. Państwo demokracji idealnej powinno zostać zbudowane na pełnej transparentności elit. W świecie, w którym tak trudno jest odróżnić iluzję od realizmu, demokracja zdaje się fantazją równie realną, co czary słowiańskiej wiedźmy.” - Paweł Świątek- reżyser

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Reżyseria i opracowanie tekstu: Paweł Świątek
Scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Marcin Chlanda
Muzyka: Dominik Strycharski
Asystentka reżysera: Małgorzata Jakubowska
Asystentka scenografa: Katarzyna Sobolewska
Animacja: Olga Balowska
Obsada:
Katarzyna Zawiślak–Dolny - Balladyna
Natalia Strzelecka – Chochlik
Marta Konarska – Wdowa
Marta Waldera – Grabiec
Dominika Bednarczyk – Goplana
Alina Szczegielniak - Alina, Gralon
Karolina Kazoń – Skierka
Rafał Dziwisz – Pustelnik
Karol Kubasiewicz – Filon
Rafał Szumera – Kostryn
Marcin Sianko – Kirkor
***

Tylko amfiteatr, bilety w dwóch kategoriach: 50 I 40 zł. Bilet ulgowy: 40 zł I 30 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Źródło:

Materiał własny