EN

18.03.2022, 12:11 Wersja do druku

Lublin. Aktorzy średnio po 680 zł, szefostwo dostało grube tysiące. Nagrody w teatrze Osterwy

Inne aktualności

Podczas gdy artyści otrzymali po kilkaset złotych, a pozostali pracownicy nie dostali ani grosza, na konta kierownictwa wpłynęło po prawie 30 tys. zł. W lubelskim Teatrze im. J. Osterwy zawrzało po przyznaniu przez dyrektora nagród rocznych.

Pismo z odpowiedzią na pytanie w trybie dostępu do informacji publicznej, w którym wyszczególniono, jakie nagrody przyznano w zeszłym roku pracownikom, od kilku dni krąży wśród pracowników teatru. Oburzenie – to najczęstsza reakcja po zapoznaniu się z jego treścią. Działające w teatrze związki spotkały się wczoraj, by zastanowić się nad reakcją.

Podległą marszałkowi województwa instytucją od września 2020 roku kieruje Redbad Klynstra-Komarnicki, znany z prawicowych poglądów aktor i reżyser holenderskiego pochodzenia. Posadę – początkowo pełniącego obowiązki – dostał bez konkursu decyzją zarządu województwa, którym rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Po roku został powołany na dyrektorskie stanowisko na pięcioletnią kadencję. Zgodę na ominięcie procedury konkursowej przy jego powołaniu wyraziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ostatnich dniach teatralną załogę zbulwersowały informacje o wysokości przyznanych dyrektora nagród za ubiegły rok. Według informacji, do których dotarliśmy, na premie dla załogi wydano 17 tys. zł. Złożyły się na to wypłaty, jakie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru otrzymało 25 aktorów. To średnio 680 zł na osobę. Pozostali pracownicy, odpowiedzialni za obsługę techniczną i administrację, nie otrzymali ani złotówki.

Tymczasem znacznie hojniej nagrodzone zostały dwie osoby pełniące funkcje kierownicze. 29 tys. zł brutto, czyli 17,2 tys. zł „na rękę” otrzymała wicedyrektor Adrianna Całus. Stanowisko objęła ona w październiku 2020 roku, tuż po pojawieniu się w lubelskiej instytucji Klynstry-Komarnickiego. W „Osterwie” już nie pracuje. W lutym tego roku została zastępcą dyrektora w biurze ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka (PiS). Z kolei główna księgowa Agnieszka Nowosad dostała nagrodę w wysokości 27,4 tys. zł brutto, co netto dało nieco ponad 19 tys. zł.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Aktorzy średnio po 680 zł, szefostwo dostało grube tysiące. Nagrody w teatrze Osterwy

Źródło:

„Dziennik Wschodni” online