EN

6.05.2021, 12:16 Wersja do druku

Lublin. Akcja Lojalnościowa "Płyta za bilety" w Teatrze Starym

Płyta „Zakazane piosenki” to rejestracja materiału przygotowanego w związku z obchodami 105 rocznicy urodzin Danuty Szaflarskiej, które świętowaliśmy w ramach drugiej edycji Festiwalu Danuty Szaflarskiej „ŚLEBODA/DANUTKA”. Wydawnictwo powstało w oparciu o utwory pochodzące z filmu „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonard Buczkowskiego.

fot. mat. teatru

Premiera koncertu odbyła się w trakcie II edycji Festiwalu - 6 lutego 2020 roku. Rejestrację materiału, który Państwu prezentujemy, zrealizowano już w trakcie pandemii, przy znacznie ograniczonej publiczności, podczas koncertu – 4 listopada 2020.

Autorem projektu jest wybitny pianista, a w tym przypadku także twórca wszystkich aranżacji - Marcin Masecki, który do współpracy zaprosił znakomitych muzyków młodego pokolenia, saksofonistę Kubę Więcka i perkusistę Jana Pieniążka.

Płyta, którą Państwu prezentujemy nie jest zwykłym wydawnictwem, będącym w ogólnodostępnej sprzedaży. Jej dystrybucja będzie się odbywać wyłącznie poprzez Program Lojalnościowy, który kierujemy do widzów teatru. Pięć biletów/wejściówek wykorzystanych na pięć różnych wydarzeń można wymienić na jedną płytę. Do rozdania mamy 1000 egzemplarzy. Akcję rozpoczynamy 6 maja. Szczegóły akcji opisane są w Regulaminie, który dostępny jest na stronie internetowej teatru teatrstary.eu

„Zakazane piosenki”, czyli kto z nas nie zna „Serca w plecaku”,” Siekiera motyka”, czy „Warszawo ma”. Na II Festiwalu ŚLEBODA/DANUTKA odbyła się premiera materiału, na który składały się melodie z tych najsłynniejszych zakazanych piosenek. Śpiewano je już na tysiąc sposobów, co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na Placu Zamkowym śpiewa je kilkanaście tysięcy osób. Ale chyba po raz pierwszy zabrzmiały one w wersji instrumentalnej. Kunszt Marcina Maseckiego - autora aranżacji i pianisty, któremu towarzyszyli w nagraniu znakomity saksofonista młodego pokolenia Kuba Więcek i jeszcze młodszy perkusista Jan Pieniążek, jest niekwestionowany! 


Marcin Masecki dowiódł po raz kolejny, że najważniejszą cechą Jego muzyki jest wyobraźnia; nieważne czy wykonuje na swoim pianinku ostatnie sonaty Beethovena w wytłumiających słuchawkach (Beethoven pisząc je, był już kompletnie głuchy), czy wykonuje kolędy śpiewane w języku arabskim przez Barbarę Kingę Majewską, czy gra Kunst der Fuge Bacha, a dźwięk przetwarza przez głośnik radia tranzystorowego. W każdej sytuacji muzycznej wyobraźnia jest najważniejsza - słuchacz podąża za nią, za nutą, harmonią, audiosferą, którą proponuje nam Masecki. Płyta, której Państwo słuchacie jest kolejnym tego przykładem.


Dzięki Festiwalowi ŚLEBODA/DANUTKA powstają nowe dzieła, to założenie towarzyszyło dyrektor Karolinie Rozwód i piszącemu te słowa - od początku pracy nad programem. „Zakazane piosenki” to pierwszy projekt powstały i zarejestrowany przez festiwal. Mamy nadzieję na następne. Myślę, że Danutka byłaby zadowolona!


Michał Merczyński, Dyrektor Programowy Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka"
Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

06.05.2021