EN

21.09.2023, 08:17 Wersja do druku

Lublin. 9 października ruszają 28. Konfrontacje Teatralne

„Wnętrze opowieści” to hasło, pod którym odbędzie się w tym roku 28. edycja Konfrontacji Teatralnych. Premierowe spektakle, monodramy czy czytania performatywne to tylko niektóre wydarzenia festiwalu, który wystartuje 9 października.

fot. mat. organizatora

W tym roku ponownie sięgamy po hasło kojarzone z przestrzenią literatury, ponieważ chcemy, aby nasz festiwal rokrocznie wykazywał silne związki z tą dziedziną sztuki. Decydując się na opowieść, postawiliśmy przede wszystkim na historie prywatne oraz spojrzenie raczej na pojedynczego człowieka i jego osobiste doświadczenia. W tej prywatnej przestrzeni, wewnątrz indywidualnego podmiotu, polski teatr czuje się naprawdę dobrze, co też postaramy się pokazać podczas tej edycji. Mimo kameralnego charakteru tych widowisk, na festiwalu pojawi się wiele znakomitych nazwisk, wśród których szczególne miejsce zajmują aktorzy z niełatwą sztuką jednoosobowych, scenicznych wystąpień.

Festiwal otworzy czytanie performatywne „Dawnych mistrzów” w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Powieść austriackiego prozaika Thomasa Bernharda to zbiór refleksji o świecie, sztuce, filozofii i literaturze, które z wielką zapalczywością wygłasza osiemdziesięciodwuletni Reger. Z kolei Ewę Skibińską zobaczymy w minimalistycznym czytaniu performatywnym „Konam, bo nie umarłam jeszcze. Podwójne życie Teresy”. Bohaterką dramatu jest św. Teresa z Ávili – mistyczka, doktor Kościoła i teolożka, która rodzi się po raz kolejny po ponad 500 latach, w XXI wieku i rusza w podróż po jakże odmienionym świecie. Przed nami też pierwszy na świecie sit-up. W spektaklu „Hamer” zobaczymy na scenie Karolinę Hamer – pływaczkę i aktywistkę, jedną z liderek protestu osób z niepełnosprawnościami. W hiphopowym rytmie, w stylu dowolnym, popłyniemy przez peerelowskie blokowiska i baseny olimpijskie, szpitale, szkoły, protesty – aż do brzegu, do pytania o miejsce, w którym jesteśmy jako społeczeństwo, o miejsce w nim kobiet i osób nienormatywnych.

„Romans” to lalkowy monodram niezależnej artystki Natalii Sakowicz, który traktuje o relacjach międzyludzkich – o tym, dlaczego ludzie wchodzą w złe, toksyczne relacje, ale też o samotności czy poczuciu wewnętrznej pustki, wstydzie i uzależnieniu. Dzięki Grupie Coincidentia będziemy mieli okazję uczestniczyć w teatralnym eksperymencie pt. „Invisible”. Zobaczymy oryginalne działania sceniczne, gdzie nicość zostanie zaprezentowana w materialnej formie. Ważnym spektaklem podczas tegorocznej edycji będzie „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”. To matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka, kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi. Sztuka to nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość.

W programie festiwalu znalazły się także dwie premiery. „Kilka słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca” w reżyserii Pawła Passiniego to sztuka, która powstała na podstawie „Procesu” Franza Kafki, „Fizyki Smutku” Georgiego Gospodinowa i „Języka Przyszłości” Laurie Anderson. Swój najnowszy spektakl, oparty na słynnym opowiadaniu Czechowa „Sala nr 6”, zaprezentuje też Teatr Provisorium. Tekst ten przez wiele lat był bardzo ważny dla ludzi walczących o wolność.

Ponadto, po kilku latach przerwy, powraca Kino Konfrontacji – specjalnie dobrane tytuły filmowe, które prezentują konteksty do narracji teatralnych i poszerzają wątki przewodnie Festiwalu. Pełny harmonogram seansów dostępny tutaj.

28. Konfrontacje Teatralne

9 – 30 października 2023

Centrum Kultury w Lublinie

Bilety dostępne w kasie CK oraz online.

Źródło:

Materiał nadesłany