Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Występy solistów, spektakle, widowiska i projekcje filmów zobaczy publiczność uczestnicząca w trzeciej edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który potrwa od 18 do 26 września w Białej Podlaskiej (Lubelskie).
Pełny program festiwalu i listę artystów, którzy wystąpią podczas bialskiego festiwalu organizatorzy zaprezentowali podczas konferencji prasowej w piątek. W trakcie spotkania z dziennikarzami dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski powiedział, że w ciągu dziewięciu dni publiczność będzie mogła uczestniczyć w trzynastu muzycznych wydarzeniach. - To będą wyjątkowe wydarzenia. Będziemy mieli do czynienia z wyjątkowymi artystami, bardzo wysokim poziomem i atrakcyjnym programem - powiedział Korwin-Piotrowski.
Inauguracja festiwalu odbędzie się w sobotę o godz. 18 w zadaszonym amfiteatrze w Białej Podlaskiej. Publiczność zobaczy spektakl muzyczny „Ordonka” złożony z piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu aktorki musicalowej Marii Meyer.
W niedzielę w kościele św. Piotra i Pawła będzie można usłyszeć dzieła Bacha, Verdiego, Wieniawskiego i Pucciniego w wykonaniu Małgorzaty Długosz, Kamila Wąsik-Janiaka oraz Mirosława Feldgebela. Początek koncertu o godz. 12. Kolejnym wydarzeniem tego dnia będzie spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w wykonaniu aktora Mateusza Deskiewicza. Występ rozpocznie się o godz. 18 w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej 41. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z aktorem i twórcą scenariusza Piotrem Wyszomirskim.
W poniedziałek organizatorzy zapraszają na recital „Przebudzenie”, podczas którego Faustyna Maciejczuk zaśpiewa swoje autorskie piosenki (m.in. „Po burzy”, „Papierowe twarze”, „Niemiłość”) w duecie z pianistą Łukaszem Furmankiewiczem. Występ rozpocznie się o godz.17.30 w Parku Radziwiłłowskim. Natomiast o godz. 19 w amfiteatrze wyświetlony zostanie musical kryminalny „Chicago” z 2002 r.
W amfiteatrze organizatorzy zaplanowali atrakcje podczas kolejnych trzech dni festiwalu. We wtorek o godz. 18 premierę będzie miała sztuka „Nepel syn Pratula. Nadbużańskie legendy”. W środę o godz. 19 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Pavarotti”. W czwartek o godz. 19 wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.
W piątek o godz. 18 odbędzie się premiera koncertu „Gdybym był bogaczem” w ramach benefisu Zbigniewa Maciasa, który przez 20 lat był etatowym śpiewakiem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Koncert inspirowany „Skrzypkiem na dachu” odbędzie się w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej 41.
Utwory z repertuaru m.in. Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Maryli Rodowicz czy Edyty Geppert w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego w Lublinie usłyszymy podczas gali polskiej piosenki „Od Opola do Sopotu”. - Publiczność kocha operę, operetkę, ale kocha też muzykę popularną. Dlatego zdecydowałem się zaprosić w tym roku na festiwal także galę polskiej piosenki "Od Opola do Sopotu” – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu. Koncert odbędzie się w sobotę 25 września o godz. 18 w amfiteatrze.
Finał festiwalu zaplanowano na niedzielę 29 września. Tego dnia odbędzie się premiera spektaklu „Wielka sława Bogusława” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, ze specjalnym udziałem śpiewaków: Małgorzaty Walewskiej, Aleksandry Kubas-Kruk, Kamili Lendzion, Sławomira Naborczyka oraz Mykoli Kornutyaka z Lwowskiej Opery Narodowej. Wystąpią również soliści baletu i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie.
- Obecność tak wspaniałych solistów oczywiście uskrzydla muzyków z orkiestry. Ja to czuję. Mam nadzieję, że to zaowocuje bardzo dobrym koncertem – powiedział dyrygent i kierownik muzyczny lubelskiego teatru Przemysław Fiugajski. - To nie jest zwykły koncert. Oprowadzimy państwa po świecie muzyki, ale przede wszystkim opowiemy o życiu i działalności Bogusława Kaczyńskiego. O tym, jak on pięknie opowiadał o operze – zapowiedział wydarzenie Korwin-Piotrowski.
Podczas finału festiwalu wręczona zostanie także „Złota Muszka” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki na arenie międzynarodowej. Laureatami tej nagrody są: Małgorzata Walewska, Piotr Beczała i Aleksandra Kurzak. Koncert finałowy w amfiteatrze rozpocznie się o godz.18.
Bogusław Kaczyński urodził się w 1942 r. w Białej Podlaskiej. Należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać, jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Był założycielem Fundacji ORFEO, której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.
- Bogusław Kaczyński był osobą sławną i przyćmiewał sławą nawet niektórych artystów. Trafiał z muzyką poważną do domów w najmniejszych miejscowościach naszego kraju. Staramy się kontynuować te tradycje – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu.
Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia 2016 r. w Warszawie.
Organizatorami festiwalu są prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury oraz Fundacja ORFEO. Partnerami imprezy są: Lwowska Opera Narodowa i Teatr Muzyczny w Lublinie.
- Od kilku sezonów staramy się co chwilę podnosić poprzeczkę i podnosić poziom. Mam nadzieję, że to widać. Dzięki temu, że jesteśmy dostrzegani jesteśmy zapraszani na różne wyjątkowe wydarzenia. Teraz przyszła kolej na festiwal w Białej Podlaskiej. Mam nadzieję, że to nie koniec rozwoju. Przed nami bardzo dużo marzeń do spełnienia – powiedziała dyrektorka Teatru Muzycznego w Lublinie Kamila Lendzion. Podczas piątkowej konferencji wyraziła nadzieję, że doczeka się utworzenia opery w Lublinie.