18.09.2021, 08:38 Wersja do druku

Lubelskie. W sobotę rusza 3. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

Inne aktualności

Występy solistów, spektakle, widowiska i projekcje filmów zobaczy publiczność uczestnicząca w trzeciej edycji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który potrwa od 18 do 26 września w Białej Podlaskiej (Lubelskie).

Pełny program festiwalu i listę artystów, którzy wystąpią podczas bialskiego festiwalu organizatorzy zaprezentowali podczas konferencji prasowej w piątek. W trakcie spotkania z dziennikarzami dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski powiedział, że w ciągu dziewięciu dni publiczność będzie mogła uczestniczyć w trzynastu muzycznych wydarzeniach. - To będą wyjątkowe wydarzenia. Będziemy mieli do czynienia z wyjątkowymi artystami, bardzo wysokim poziomem i atrakcyjnym programem - powiedział Korwin-Piotrowski.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w sobotę o godz. 18 w zadaszonym amfiteatrze w Białej Podlaskiej. Publiczność zobaczy spektakl muzyczny „Ordonka” złożony z piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu aktorki musicalowej Marii Meyer.

W niedzielę w kościele św. Piotra i Pawła będzie można usłyszeć dzieła Bacha, Verdiego, Wieniawskiego i Pucciniego w wykonaniu Małgorzaty Długosz, Kamila Wąsik-Janiaka oraz Mirosława Feldgebela. Początek koncertu o godz. 12. Kolejnym wydarzeniem tego dnia będzie spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w wykonaniu aktora Mateusza Deskiewicza. Występ rozpocznie się o godz. 18 w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej 41. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z aktorem i twórcą scenariusza Piotrem Wyszomirskim.

W poniedziałek organizatorzy zapraszają na recital „Przebudzenie”, podczas którego Faustyna Maciejczuk zaśpiewa swoje autorskie piosenki (m.in. „Po burzy”, „Papierowe twarze”, „Niemiłość”) w duecie z pianistą Łukaszem Furmankiewiczem. Występ rozpocznie się o godz.17.30 w Parku Radziwiłłowskim. Natomiast o godz. 19 w amfiteatrze wyświetlony zostanie musical kryminalny „Chicago” z 2002 r.

W amfiteatrze organizatorzy zaplanowali atrakcje podczas kolejnych trzech dni festiwalu. We wtorek o godz. 18 premierę będzie miała sztuka „Nepel syn Pratula. Nadbużańskie legendy”. W środę o godz. 19 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Pavarotti”. W czwartek o godz. 19 wystąpią Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

W piątek o godz. 18 odbędzie się premiera koncertu „Gdybym był bogaczem” w ramach benefisu Zbigniewa Maciasa, który przez 20 lat był etatowym śpiewakiem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Koncert inspirowany „Skrzypkiem na dachu” odbędzie się w sali widowiskowej przy ul. Brzeskiej 41.

Utwory z repertuaru m.in. Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Maryli Rodowicz czy Edyty Geppert w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego w Lublinie usłyszymy podczas gali polskiej piosenki „Od Opola do Sopotu”. - Publiczność kocha operę, operetkę, ale kocha też muzykę popularną. Dlatego zdecydowałem się zaprosić w tym roku na festiwal także galę polskiej piosenki "Od Opola do Sopotu” – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu. Koncert odbędzie się w sobotę 25 września o godz. 18 w amfiteatrze.

Finał festiwalu zaplanowano na niedzielę 29 września. Tego dnia odbędzie się premiera spektaklu „Wielka sława Bogusława” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, ze specjalnym udziałem śpiewaków: Małgorzaty Walewskiej, Aleksandry Kubas-Kruk, Kamili Lendzion, Sławomira Naborczyka oraz Mykoli Kornutyaka z Lwowskiej Opery Narodowej. Wystąpią również soliści baletu i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie.

- Obecność tak wspaniałych solistów oczywiście uskrzydla muzyków z orkiestry. Ja to czuję. Mam nadzieję, że to zaowocuje bardzo dobrym koncertem – powiedział dyrygent i kierownik muzyczny lubelskiego teatru Przemysław Fiugajski. - To nie jest zwykły koncert. Oprowadzimy państwa po świecie muzyki, ale przede wszystkim opowiemy o życiu i działalności Bogusława Kaczyńskiego. O tym, jak on pięknie opowiadał o operze – zapowiedział wydarzenie Korwin-Piotrowski.

Podczas finału festiwalu wręczona zostanie także „Złota Muszka” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki na arenie międzynarodowej. Laureatami tej nagrody są: Małgorzata Walewska, Piotr Beczała i Aleksandra Kurzak. Koncert finałowy w amfiteatrze rozpocznie się o godz.18.

Bogusław Kaczyński urodził się w 1942 r. w Białej Podlaskiej. Należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać, jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Był założycielem Fundacji ORFEO, której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.

- Bogusław Kaczyński był osobą sławną i przyćmiewał sławą nawet niektórych artystów. Trafiał z muzyką poważną do domów w najmniejszych miejscowościach naszego kraju. Staramy się kontynuować te tradycje – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu.

Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia 2016 r. w Warszawie.

Organizatorami festiwalu są prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury oraz Fundacja ORFEO. Partnerami imprezy są: Lwowska Opera Narodowa i Teatr Muzyczny w Lublinie.

- Od kilku sezonów staramy się co chwilę podnosić poprzeczkę i podnosić poziom. Mam nadzieję, że to widać. Dzięki temu, że jesteśmy dostrzegani jesteśmy zapraszani na różne wyjątkowe wydarzenia. Teraz przyszła kolej na festiwal w Białej Podlaskiej. Mam nadzieję, że to nie koniec rozwoju. Przed nami bardzo dużo marzeń do spełnienia – powiedziała dyrektorka Teatru Muzycznego w Lublinie Kamila Lendzion. Podczas piątkowej konferencji wyraziła nadzieję, że doczeka się utworzenia opery w Lublinie.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak