EN

23.09.2022, 18:07 Wersja do druku

Lubelskie. Rusza drugi sezon Sceny Reduta

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie inauguruje trzeci sezon Sceny Reduta – 27 września w Kraśniku spektaklem „Prawda” Floriana Zellera, w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to również okazja do spotkania ze wszystkimi partnerami Sceny Reduta i konferencji prasowej, zapowiadającej kolejną odsłonę Sceny Reduta.

mat. teatru

Scena Reduta to sieć scen w województwie lubelskim, na których grane są spektakle z repertuaru Teatru im. Juliusza Osterwy. Ta inicjatywa daje szansę publiczności z mniejszych ośrodków na spotkanie z profesjonalnym Teatrem. Partnerską sieć Sceny Reduta tworzą ośrodki z dziewięciu miast. To: Zamość, Chełm, Kraśnik, Biłgoraj, Tarnogród, Krasnystaw, Włodawa. Hrubieszów, Janów Lubelski i Szczebrzeszyn.

- Mamy poczucie, że tych dziesięć miast to początek budowania sieci partnerstw Sceny Reduta. Wiemy, że inne ośrodki też są zainteresowane i chcą się przyłączyć. To nas cieszy. Chcemy, żeby spektakle Teatru mógł obejrzeć każdy mieszkaniec województwa. To jest główna idea Sceny Reduta – mówi Barbara Żarinow, koordynatorka Sceny Reduta w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Kolejny sezon Sceny Reduta oficjalnie rozpocznie się 27 września w Kraśniku. Na scenie Centrum Kultury i Promocji o 19:00 wystawiona będzie komedia: „Prawda”, w której grają aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy: Hanka Brulińska, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec i Krzysztof Olchawa. Przed spektaklem - o godzinie 18:30 - planowana jest konferencja prasowa, podczas której przedstawiony zostanie tegoroczny repertuar Sceny Reduta. Będzie to też okazja, żeby przypomnieć z jakich powodów powstała i jaki jest jej główny cel. Scena Reduta to Teatr, który wychodzi do widza, jest dla niego. To też nawiązanie do działalności patrona Teatru: Juliusza Osterwy.

- Mam nadzieję, że już niebawem spełni się nasze marzenie, nasz cel, że mieszkaniec Chełma, Kraśnika czy Zamościa będzie miał poczucie, że teatr repertuarowy ma u siebie, na miejscu – tak o Scenie Reduta mówi Redbad Klynstra Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Scena Reduta to od początku pomysł, który zakłada wspólne działania Teatru i ośrodków kultury, po to by stworzyć przestrzeń dla profesjonalnych spektakli teatralnych, przygotowanych przez zawodowych aktorów. Scena Reduta to odpowiedź na zapotrzebowanie publiczności mniejszych ośrodków i szansa dla nich na uczestniczenie w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym.

Źródło:

Materiał nadesłany