EN
9.09.2021, 15:29 Wersja do druku

Łódź. Festiwal Łódź Czterech Kultur od jutra

Kilkadziesiąt wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki, sztuk wizualnych i filmu znalazło się w programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur (FŁ4K), który rozpocznie się w piątkowy wieczór i potrwa osiem dni. hasłem tegorocznej imprezy jest "Przyszłość TERAZ".

konferencja prasowa festiwalu, fot. mat. organizatora

Jak wyjaśniła kuratorka festiwalu Agnieszka Zawadowska, wstrząs, jaki wywołała przyszłość, zmienił wyobrażenie o świecie, w którym żyjemy, inaczej oświetlił codzienne problemy. - Chcemy o tym wszystkim opowiedzieć podczas spotkań, koncertów, spektakli i wielu innych wydarzeń – zapowiedziała.

Cykl realizowanych w trzech sekcjach - muzycznej, teatralnej i sztuk wizualnych – wydarzeń zainaugurują piątkowe koncerty na plenerowej scenie Polskiego Radia Łódź. Wystąpią m.in. Patryk Pietrzak, zespół Muchy, polsko-brytyjski duet Smolik i Kev Fox oraz zaproszeni przez muzyków goście, wśród których pojawią się John Porter i zespół Bokka.

Na sobotę w kościele św. Mateusza zaplanowano widowisko muzyczne autorstwa Mirona Zajferta, Tomasza Pokrzywińskiego i festiwalowego kuratora Marcina Tercjaka, inspirowane dziełem Olgi Tokarczuk "Muzyka Ksiąg Jakubowych". Wystąpią m.in. światowej sławy kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, trio Bastarda i Lutosławski Quartet.

W weekend w dawnym kompleksie fabryk Karola Scheiblera na terenie Fuzji Łódź odbędzie się premiera spektaklu Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla pt. "Król Bawełny" w reż. Arkadiusza Buszki, a w niedzielę i poniedziałek na scenie Art_Inkubatora będzie można obejrzeć inscenizację work in progress uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020 kontrowersyjnej sztuki Maliny Prześlugi "Debil" w reż. kuratora sekcji teatralnej Piotra Ratajczaka.

Kolejnymi premierowymi pokazami teatralnymi będą "Powrót Odysa" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Tomasza Kaczorowskiego oraz sztuka w reż. Piotra Pacześniaka na motywach "Ludowej Historii Polski" Adama Leszczyńskiego.

Ważną częścią FŁ4K jest widoczna już całej Łodzi na billboardach i citylightach wystawa "Wolne miejsce", przygotowana przez kuratorkę sekcji sztuk wizualnych Agnieszkę Zawadowską, Annę Łazar i Monikę Rudaś-Grodzką. Wśród autorów prac są m.in. Katarzyna Kozyra, Kobas Laksa, Magdalena i Maksymilian Rigamonti oraz Jacqueline Sobiszewski.

"Do zwiedzania miasta zachęcą także festiwalowe spacery – filmowe dla dorosłych i filozoficzne, w nurcie głębokiej ekologii, dla dzieci. Chcących uwrażliwić się na tu i teraz festiwal zaprasza na otwarte warsztaty uważności" - zapowiedzieli organizatorzy.

17 września w Centrum Dialogu odbędzie się pokaz filmu Piotra Szczepańskiego "@miriamfrompoland". Tego samego dnia na rynku Manufaktury zaśpiewa Krzysztof Zalewski, a w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki będzie można posłuchać białoruskiego zespołu Super Besse i niemieckiej alternatywnej grupy The Notwist.

Słuchaczy w każdym wieku organizatorzy zapraszają 18 września do Parku Ocalałych na międzypokoleniowy piknik z udziałem Majki Jeżowskiej i zespołu Dicanda. Tego samego dnia wieczorem, na zakończenie festiwalu, w Klubie Konkret wystąpi gwiazda ukraińskiego hip-hopu alyona alyona, a po niej Konstanty Usenko z setem dj-skim.

Rezerwacje na wydarzenia bezpłatne są przyjmowane mailowo. Szczegółowy programu dostępny jest na stronie: 4kultury.pl

Festiwal Łódź Czterech Kultur organizowany jest w Łodzi od 2010 roku i nawiązuje do, wymyślonego przez nieżyjącego już Witolda Knychalskiego, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, który odbywał się od 2002 do 2009 roku. Prezentowane na nim wydarzenia artystyczne przez uniwersalny język sztuki odwołują się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem czterech kultur i narodowości – polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 tys. zł, dotacja ponad 250 tys. zł pozyskana w ramach programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów.

Źródło:

Materiał własny