EN
9.09.2021, 15:25 Wersja do druku

Jarosław Kilian: Wiesław Gołas był komikiem Komedii Ludzkiej

Myślę, że to był jeden z najwybitniejszych komediowych i komicznych aktorów XX wieku. Wiesław Gołas był komikiem Komedii Ludzkiej, tzn. pokazywał człowieka i w pełnym blasku, i w jego cieniach. Ukazywał człowieka pełnego - powiedział PAP reżyser, dyrektor Teatru Lalka w Warszawie Jarosław Kilian.

fot. mat. Filmu Polskiego

- Ze śmiercią Wiesława Gołasa kończy się epoka wielkich komików. Myślę, że to był jeden z najwybitniejszych komediowych i komicznych aktorów XX wieku - ocenił Jarosław Kilian.

Podkreślił, że "świadomie używa słowa komik w jego najgłębszym sensie". - Bo Wiesław Gołas był komikiem Komedii Ludzkiej, to znaczy pokazywał człowieka i w pełnym blasku, i w jego cieniach, w mroku. Ukazywał człowieka pełnego - wyjaśnił.

- Ci jego bohaterowie - i teatralni, i filmowi - opowiadali o każdym z nas, o bohaterach Komedii Ludzkiej. To było w nim wspaniałe - ocenił reżyser.

- Pamiętam go jako człowieka wyjątkowo eleganckiego. Miał w sobie taką niegdysiejszą elegancję, nigdy nie powiedział brzydkiego słowa. Zawsze był szarmancki i tak też odnosił się do wszystkich - wspominał.

Zwrócił uwagę, że Gołas "był aktorem, którego nawet kłopoty z pamięcią w późniejszym wieku, nie ograniczały w jego artyzmie". - Bo nawet jeżeli borykał się z tekstem - to i tak, gdy wychodził na scenę - miało to znamiona geniuszu - ocenił Kilian.

- We wszystkim co robił, tkwiła głęboka pasja i wiara w misję oraz powołanie aktora - wyjaśnił reżyser.

Kilian przytoczył zdarzenie z prób sztuki Szekspira "Jak wam się podoba", którą wyreżyserował w 2006 r. w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem Wiesława Gołasa (grał postać Henriego Rousseau, czasem Ambrożego Ambarasa). - Podczas akcji scenicznej trzeba było wynieść jakieś krzesło. Młodsi aktorzy powiedzieli, że oni nie są od noszenia krzeseł, a wtedy Gołas powiedział: to ja wyniosę krzesło. I oczywiście, wynosząc to krzesło, zrobił z tego mistrzowską etiudę, po której na każdym przedstawieniu rozlegały się brawa - wspominał.

- Będzie go bardzo brakować, ale wypełniło się długie i piękne życie, które rozpraszało mroki i smutki nas wszystkich" - podkreślił Jarosław Kilian.

Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca słynnej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat.

Źródło:

PAP