EN

28.02.2022, 11:57 Wersja do druku

Łódź. Zbiórka dla Ukrainy, wielkie powroty i poranki z orkiestrą w Muzycznym

Teatr Muzyczny w marcu szykuje dla widzów dużo ciekawych propozycji teatralnych, ale także włącza się w pomoc dla Ukrainy. Na afisz wraca nagradzany i chętnie oglądany spektakl „Miss Saigon”, który zostanie zagrany aż 12 razy. Na radiowych falach ponownie zabrzmi Radio Lutnia z ciekawymi audycjami, a niedzielne poranki wypełni muzyka klasyczna.

fot. mat. teatru

Zbiórka dla Ukrainy

W tym trudnym czasie nie możemy pozostać obojętni. Dlatego Teatr Muzyczny w Łodzi także włącza się w organizację zbiórki dla Ukrainy. Od jutra, od godziny 12.00 do 15.00 można przynosić rzeczy, które zostaną przekazane ludności cywilnej i żołnierzom na Ukrainie. Co jest potrzebne? W szczególności środki medyczne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, maseczki, gotowe apteczki podręczne, środki przeciwbólowe. Zapotrzebowanie jest także na pampersy dla dzieci, pampersy dla dorosłych, chusteczki suche, chusteczki nawilżane, podkłady higieniczne, pieluchy tetrowe. Paczki można przynosić także w następnych dniach w godzinach 8.30-15.30, do działu promocji na parterze.

Powrót „Miss Saigon”

Po dwóch latach nieobecności na scenę wraca kultowy spektakl „Miss Saigon” w reżyserii Zbigniewa Maciasa. Zniewalające kostiumy, imponująca scenografia i fantastyczni artyści sprawiają, że na „Miss Saigon” zawsze dostać się trudno. Dlatego w marcu spektakl zostanie zagrany kilkanaście razy.

Akcja słynnego musicalu rozpoczyna się w 1975 r., podczas ostatnich dni amerykańskiej obecności w Sajgonie. To epicka historia o miłości między amerykańskim żołnierzem a młodą Wietnamką. Chris zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością. To niezwykła i tragiczna historia miłości, kolejny wielki przebój Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila, autorów „Les Misérables”.

W rolach głównych wystąpią naprzemiennie Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Janek Traczyk jako Chris oraz Sylwia Banasik, Joanna Gorzała, Urszula Laudańska w roli Kim. Towarzyszyć im będą także Edyta Krzemień, Agnieszka Przekupień, Kaja Mianowana jako Ellen. W roli Szefa – Robert Rozmus, Tomasz Steciuk, Karol Wolski, Johna – Marcin Jajkiewicz i Daniel Kulczyński. W kuzyna Kim – Thuy’a wcielą się Michał Piprowski i Marcin Sosiński, a rolę Gigi kreują Katarzyna Łaska i Ewa Spanowska.

Pierwszy pokaz już 4 marca o godzinie 11.00 i 18.30. Bilety w cenie od 40 do 160 zł (w zależności od strefy i ulg) do nabycia w kasie Teatru oraz online. Warto pospieszyć się z zakupem biletów, gdyż będą to jedne z ostatnich pokazów „Miss Saigon”. Spektakl schodzi z afisza z końcem kwietnia tego roku.

Radio Lutnia znowu nadaje

Od 12 marca przez miesiąc na częstotliwości 90,8 FM znów będzie można usłyszeć Radio Lutnia. Tego dnia o godzinie 10.00 odbędzie się audycja, w której podsumowane zostaną ostatnie dwa lata, kiedy to kulturą rządził koronawirus. W każdą środę o godzinie 14.30 będzie można dowiedzieć się co słychać w łódzkiej kulturze, posłuchać rozmów z ciekawymi gośćmi, w tym artystami z różnych instytucji i miejsc związanych z szeroko pojętą kulturą. Nie zabraknie także audycji edukacyjnych. Na koniec miesiąca, 27 marca, tradycyjnie już rozmowy radiowe nawiązywać będą do Międzynarodowego Dnia Teatru. Dzień wcześniej słuchacze dowiedzą się co nieco o teatralnej „kuchni” – zajrzymy za kulisy przygotowań do Festiwalu OFF-Północna, który rozpocznie się 2 kwietnia. Radio Lutnia na czas jego trwania zmieni się w radiowe studio festiwalowe.

Niedzielne poranki z orkiestrą

Najnowsza propozycja Teatru Muzycznego w Łodzi to przypominające atmosferę pełnego muzyki Wiednia drugiej połowy XIX wieku koncerty, które wypełnią m.in. popularne walce, polki i marsze słynnych kompozytorów: Johanna Straussa, Franza Lehára i Émile`a Waldteufla. W programie także jeden z najpiękniejszych polskich walców, walc Caton z opery Casanova Ludomira Różyckiego oraz fragment musicalu My Fair Lady Fredericka Loewego. Koncerty Orkiestry Teatru Muzycznego w Łodzi pod batutą Michała Kocimskiego ze specjalnym udziałem zaproszonych śpiewaków odbywać się będą raz w miesiącu w niedzielne południe. Najbliższy koncert „Usta milczą, dusza śpiewa”, już 27 marca o godzinie 12.00. Koncerty odbywać się będą w sali kameralnej Teatru Muzycznego w Łodzi.

Trwają także przygotowania do Festiwalu OFF-Północna, który odbędzie się w dniach 2-10 kwietnia. Jeszcze tylko do 13 marca przyjmowane są zgłoszenia do towarzyszącego festiwalowi Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Szczegółowe informacje dotyczące repertuaru i najbliższych wydarzeń dostępne są na stronie internetowej teatru – www.teatr-muzyczny.lodz.pl i www.offpolnocna.com.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne