EN

27.04.2023, 09:37 Wersja do druku

Łódź zapleczem teatralnej polityki rządu

Stanowisko redaktora naczelnego „Dialogu”, jednego z najważniejszych polskich czasopism poświęconych dramaturgii współczesnej, objął Antoni Winch, kojarzony z „dobrą zmianą”. Ma „pogłębiać linię czasopisma” - pisze Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”.

 Nominacja nowego naczelnego jest interpretowana w środowisku teatralnym jako część szerszego procesu niszczenia pluralizmu i wprowadzania do instytucji kultury podległych ministrowi kultury lub przez niego współprowadzonych - osób bliskich obecnemu rządowi.

W dalszym planie są wybory parlamentarne i dwie prognozy Zjednoczonej Prawicy: „jeśli wygramy to i tak obsadzimy wszystko” (niszcząc resztki pluralizmu), „jak przegramy - sporo czasu zajmie zanim nas wyrzucą".

„Dialog” obecna władza traktowała jako pismo lewicowe, a wręcz „lewackie”. Lewicowa od zawsze była też „Twórczość”. Jak czytamy w komunikacie Instytutu Książki, Antoni Winch „od 2021 roku redaguje dział prozy miesięcznika „Twórczość”.” Stało się to możliwe, ponieważ od od 2021 r. redaktorem naczelnym „Twórczości” jest Mateusz Werner.

W tym samym komunikacie czytamy, że Winch „od 2022 roku kieruje działem literackim Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi”.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Łódź zapleczem teatralnej polityki rządu

Źródło:

„Rzeczpospolita” online

Link do źródła

Autor:

Jacek Cieślak

Data publikacji oryginału:

26.04.2023

Wątki tematyczne