Inne aktualności
- Rzeszów. Festiwal „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” pod koniec listopada 15.11.2024 21:20
- Gdańsk. „Zmiana” w Teatrze Wybrzeże 15.11.2024 17:43
- Szczecin. „Don Kichot” w Operze na Zamku – w weekend; przygotowano audiodeskrypcję 15.11.2024 17:03
- Kraj. Ian McKellen jako Hamlet w Cinema City i Multikinach 20 i 22 listopada oraz 11 grudnia 15.11.2024 16:51
- Łódź. „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego nominowany do nagrody International Classical Music Awards (ICMA) 2025 w kategorii VIDEO OPERA 15.11.2024 16:13
- Kraj. Wielkie dzieła muzyki polskiej na festiwalu EUFONIE 15.11.2024 15:34
- Warszawa. Pokaz spektaklu „Matecznik” w Instytucie Teatralnym 15.11.2024 15:25
- Warszawa. Premiera „Mątwy” w Teatrze Klasyki Polskiej 15.11.2024 14:36
- Elbląg. Stwórz plakat do najnowszej premiery! Konkurs Teatru Sewruka 15.11.2024 14:35
- Tarnów. Stwórzmy wirtualny album miasta. Przygotowania do widowiska „Azoty Fiction” 15.11.2024 14:30
- Toruń. Sylwester z „Kopciuszkiem" w Baju Pomorskim 15.11.2024 14:28
- Warszawa. Muzyka w służbie integracji – Musethica po raz czwarty 15.11.2024 14:24
- Łódź. W Muzeum Sztuki wystawa prezentująca historię Nagrody im. Katarzyny Kobro 15.11.2024 14:11
- Wrocław. Awangardowa edukacja muzyczna, czyli warsztaty instrumentalne dla nauczycieli w Galerii Toy Piano 15.11.2024 14:08
Od 1 listopada oficjalnie rozpoczyna działalność Miejska Strefy Kultury w Łodzi. Przeciwko powstaniu nowej instytucji protestowało wiele środowisk, w tym pracownicy domów kultury.
Miejska Instytucja Kultury łączy pięć łódzkich domów kultury - Bałucki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodek Kultury „Górna”, Poleski Ośrodek Sztuki i Widzewskie Domy Kultury - oraz ich filie. Nowa instytucja to wspólna administracja i, jak wyjaśniają autorzy projektu, wspólna strona internetowa, wizualizacja i spójna komunikacja. „Nadal będą odbywać się dotychczasowe zajęcia, a nowa, rozszerzona oferta kulturalna będzie przedstawiona mieszkańcom po powołaniu nowego dyrektora, wyłonionego w drodze konkursu” - informuje Urząd Miasta Łodzi.
Na razie obowiązki dyrektora Miejskiej Strefy Kultury zostały powierzone Arturowi Gieruli, dotychczasowemu dyrektorowi Centrum Kultury Młodych w Łodzi, który będzie administrował instytucją, do czasu wyłonienia nowego dyrektora w konkursie. Przed objęciem stanowiska dyrektora CKM, Artur Gierula był radnym Rady Powiatu Kutnowskiego z ramienia PO; wcześniej pracował jako nauczyciel, był również członkiem zarządu powiatu kutnowskiego.
Jak informuje UMŁ, p.o. dyrektora przygotuje od strony administracyjno-technicznej przejęcie obowiązków przez nowego dyrektora. Konkurs na stanowisko szefa Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi ogłoszony zostanie w połowie listopada, a powołanie nowego dyrektora powinno nastąpić w lutym przyszłego roku. Do tej pory filie działać będą zgodnie z obecnymi założeniami.
- Do czasu powołania nowego dyrektora, zajmę się między innymi tworzeniem organizacji wewnętrznej instytucji na podstawie obowiązujących w pięciu instytucjach dokumentów i dobrych praktyk. Bardzo ważnym elementem zarządzania instytucją w tym okresie będzie także przygotowanie wspólnych wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji i organizacji zajmujących się wsparciem finansowym rozwoju kultury w naszym kraju - mówi Artur Gierula. Zgodnie ze statutem nowej instytucji, ma ona mieć dyrektora i dwóch zastępców.
Według urzędników, łódzka Miejska Strefa Kultury docelowo ma być instytucją, która „w oparciu o wiedzę i doświadczenie pracowników oraz teraz już wspólną infrastrukturę (np. sprzęt nagłaśniający, sceny i inne elementy zaplecza technicznego), będzie lepiej odpowiadać na potrzeby łodzian i rozbudowywać ofertę dla każdej z grup wiekowych naszego miasta”.
- To bardzo ważne, by mieszkańcy mieli poczucie ciągłości funkcjonowania dawnych domów kultury w ramach nowej instytucji - dodaje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za kulturę. - Każdy, kto korzystał z dotychczasowych zajęć, wydarzeń, kursów będzie nadal z nich mógł korzystać. Podkreślam, że zmiany dotyczą sposobu zarządzania, a w przyszłości liczę na to, że oferta dla łodzian będzie po prostu znacznie ciekawsza i różnorodna dzięki skupieniu się pracowników na jej uatrakcyjnieniu i rozbudowie.
Przypomnijmy, że przeciwko powstaniu Miejskiej Stefy Kultury protestowali pracowników domów kultury, ale także reprezentanci środowisk kultury i nauki. Pierwszą uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie powołania Miejskiej Strefy Kultury ze względów formalnych uchylił wojewoda łódzki. Druga, poprawiona uchwała, została przyjęta przez radnych w sierpniu tego roku.