EN

2.06.2023, 09:20 Wersja do druku

Łódź. Wstrząsający reportaż na scenie Teatru Jaracza. Premiera spektaklu „Rozmowy z katem”

Na Scenie Kameralnej Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, w sobotę 3 czerwca od godz. 19, odbędzie się premiera spektaklu „Rozmowy z katem”, na podstawie głośnego reportażu bohatera Armii Krajowej.

fot. mat. teatru

Premiera spektaklu "Rozmowy z katem" w Teatrze imienia Stefana Jaracza w Łodzi

Autor tekstu Kazimierz Moczarski, Jürgen Stroop i Gustaw Schielke trafili do jednej celi więziennej na warszawskim Mokotowie. Bohater Armii Krajowej, generał SS i podoficer kryminalnej policji obyczajowej czekali na wykonanie wyroku kary śmierci. Podczas dziewięciomiesięcznego pobytu w więzieniu Moczarski odbył mnóstwo rozmów z likwidatorem warszawskiego getta Stroopem, odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, które po zwolnieniu z odsiadki opisał w książce „Rozmowy z katem”. Dziennikarz publikował kolejne odcinki swojego reportażu po wyjściu z więzienia w latach 1972-1974 w miesięczniku „Odra”. Książkowe wydanie ukazało się po raz pierwszy dwa lata po śmierci autora, w 1977 roku.

    - Reportaż Moczarskiego to poruszające studium tyranii i ideologicznej tresury propagandowej - mówi reżyserujący spektakl Michał Chorosiński, dyrektor Teatru im. S. Jaracza. - Przedstawienie dedykujemy więźniowi politycznemu białoruskiego reżimu, Andrzejowi Poczobutowi oraz wszystkim więźniom politycznym.

W spektaklu jako Moczarski gościnnie wystąpi Łukasz Lewandowski, aktor znany m.in. z takich produkcji, jak „Polowanie na ćmy” czy „Ojciec Mateusz” . Stroopa zagra Sławomir Grzymkowski, wieloletni aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, szerokiej publiczności znany z „E=mc2”, „Listy do M”, czy niedawnego hitu Netflixa „Sexify”. Jako podoficera kryminalnej policji obyczajowej widzowie zobaczą aktora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi - Radosława Osypiuka.

Tytuł oryginalny

Wstrząsający reportaż na scenie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Premiera spektaklu "Rozmowy z katem"

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

01.06.2023