EN

7.10.2020, 16:28 Wersja do druku

Łódź. Wieczór muzyczny „Poświatowska i muzyka. Ja minę, ty miniesz…” w AM

fot. mat. organizatora

12 października, dzień po 53. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej, Akademia Muzyczna zaprasza na „Wieczór muzyczny” poświęcony pamięci tej wybitnej polskiej poetki, autorki słynnych liryków miłosnych.

Poezję wzbogaconą muzyką Jerzego Bauera, Andrzeja Hundziaka, Andrzeja Dziadka, Krzysztofa Grzeszczaka, Pawła Łukaszewskiego, Dariusza Przybylskiego i Tadeusza Dixy wykonają absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi: Agnieszka Makówka (mezzosopran), Katarzyna Zając-Caban (sopran) oraz Aleksandra Nawe – pianistka i autorka projektu. Koncert odbędzie się o godzinie 18.15 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4. Wstęp wolny.

„Nie mogąc pozostać wśród żywych, przynajmniej śmierć swą uczyniła niewiarygodną. Pozostawiła po sobie wielki smutek – nie ten żałobny, który mija z opadnięciem ostatnich liści z cmentarnego wieńca, nie ten uroczysty, który przywdziewamy na twarze w warcie honorowej przy trumnie poety, ale ten, który nas postarza, który odsłania nam pochmurne dziedziny naszego wspólnego losu” – tak o zmarłej przedwcześnie Halinie Poświatowskiej pisał Stanisław Grochowiak.

Podczas poniedziałkowego „Wieczoru muzycznego” sentymentalne i egzystencjalne nastroje poezji Poświatowskiej zostaną przedstawione w recytowanych wierszach oraz muzycznych opracowaniach współczesnych polskich kompozytorów. W programie koncertu znalazły się utwory twórców warszawskich – Pawła Łukaszewskiego (Koniugacje) i Dariusza Przybylskiego (Ptaku mego serca), a także gdańskich – Andrzeja Dziadka oraz Tadeusza Dixy (Koniugacja). Nie zabraknie pieśni autorstwa kompozytorów związanych z Łodzią. Artystki wykonają utwory Andrzeja Hundziaka (Bądź przy mnie blisko, Kołysanka, Boże mój, zmiłuj się nade mną), Jerzego Bauera (Wenus, Wielkopostna legenda, Przypowieść) oraz Krzysztofa Grzeszczaka (Dwie pieśni do wierszy Haliny Poświatowskiej na głos żeński i fortepian).


Agnieszka Makówka, Katarzyna Zając-Caban, Aleksandra Nawe / mat. organizatora

Interpretatorkami pieśni do słów Haliny Poświatowskiej będą dobrze znane łódzkiej publiczności artystki, absolwentki łódzkiej Akademii Muzycznej. Związana z Teatrem Wielkim w Łodzi mezzosopranistka Agnieszka Makówka oraz sopranistka Katarzyna Zając-Caban prowadzą aktywne życie koncertowe, występując zarówno z repertuarem operowym, operetkowym, jak oratoryjnym i kameralnym. Śpiewaczkom będzie towarzyszyć profesor Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Nawe (fortepian, recytacje). Program koncertu wiąże się z płytą CD pod tym samym tytułem, nagraną przez artystki w 2017 roku. Płyta będzie dostępna podczas koncertu.

W trosce o bezpieczeństwo i zgodność z zasadami organizacji wydarzeń publiczność zobowiązana jest posiadać własne maseczki/przyłbice i nosić je w trakcie wydarzenia. Akademia będzie wymagać złożenia przez uczestnika obowiązkowego pisemnego oświadczenia, wraz z podaniem danych osobowych i kontaktowych, przy wejściu na wydarzenie.

Źródło:

Materiał nadesłany