EN

19.01.2022, 14:43 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Powszechnym ruszyły próby do nowej komedii Juliusza Machulskiego

W łódzkim Teatrze Powszechnym ruszyły próby do nowej komedii Juliusza Machulskiego "Atrament. Wczoraj. Żyrafa" w reżyserii Pawła Szkotaka. Premierę widzowie będą mogli obejrzeć w marcu.

fot. mat. teatru

To czwarta sztuka Machulskiego, którą wystawi Teatr Powszechny w Łodzi. "Teksty Juliusza Machulskiego są uniwersalne, a jednocześnie bardzo nam bliskie, bardzo zakorzenione w Polsce. Już w marcu zapraszamy na prapremierę jego najnowszej sztuki w reżyserii Pawła Szkotaka" – powiedziała dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi i twórczyni Polskiego Centrum Komedii Ewa Pilawska.

"Początek prób to najlepsza wiadomość, jaką dostałem w tym roku. (…). Życzę wspaniałych prób i satysfakcji z pracy, szczególnie, że jest to komedia, a jak wiemy, o ten gatunek jest najtrudniej, jeśli chodzi o polskie poczucie humoru" – powiedział autor Machulski.

"Atrament. Wczoraj. Żyrafa" to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie z niechlubną historią łódzkiego esbeka w tle. Autor z dużą dozą humoru portretuje swoich bohaterów. Na przykładzie ich rodzinnych relacji stawia pytania m.in. o to, jakie są współczesne więzi rodzinne, czy coś takiego jeszcze w ogóle istnieje i co to znaczy w dzisiejszym świecie.

"Sztuka Juliusza Machulskiego opowiada o sprawach bardzo ważnych - o relacjach rodzinnych, obecności starszej osoby w rodzinie, o chorobie Alzheimera. Portretuje kilkupokoleniową rodzinę, w której przeglądamy się jak w soczewce. Poza tym ta wielopokoleniowość i różnorodność doświadczeń bohaterów pozwala nam dodatkowo dotknąć różnych wizji Polski – od czasów PRL-u aż po współczesność" – wyjaśnił reżyser Paweł Szkotak.

W obsadzie są: Paulina Nadel, Wanda Neumann, Zofia Plewińska, Magda Zając, Beata Ziejka, Filip Jacak, Jan Wojciech Poradowski i Artur Zawadzki. Prapremierę na Małej Scenie zaplanowano na 12 marca

Źródło:

PAP