Logo
Aktualności

Łódź. W Teatrze Powszechnym premiera sztuki dla młodzieży „Zmiana”

1.10.2025, 16:59 Wersja do druku

Temat tego, co w okresie dojrzewania dzieje się z ciałem i psychiką młodego człowieka, podejmuje „Zmiana” – sztuka Moniki Czajkowskiej napisana specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek na zastępczej scenie Teatru w hali Expo przy al. Politechniki.

Inne aktualności

„Zmiana” będzie 15. spektaklem w ramach adresowanego do młodzieży cyklu „Dziecko w sytuacji” – autorskiego projektu dyrektorki teatru Powszechnego Ewy Pilawskiej, która społecznie wyreżyserowała to przedstawienie.

- Podejmujemy temat naszej relacji z ciałem, które przez cały czas podlega zmianie. Całe życie uczymy się akceptować naszą cielesność, oswajamy ją i w zasadzie cały czas zderzamy się z nią na nowo. Ten proces przechodzi przez różne fazy, a okres nastoletniego dojrzewania jest jednym z najtrudniejszych. Zmianie fizyczności towarzyszą zmiany hormonalne i emocjonalne. Każdy z nas się z tym mierzył lub zmierzy - wyjaśniła Pilawska.

Twórcy spektaklu zastanawiają się, czy istnieje sposób, aby przygotować się do przeżycia zmiany, która dotyczy najbardziej intymnej sfery naszego życia; doświadczamy jej bowiem zwykle w momencie, kiedy nie jesteśmy do tego przygotowani. Tematyka „Zmiany” wpisuje się w toczącą się obecnie dyskusję o edukacji zdrowotnej.

„Dziecko w sytuacji” to autorski projekt edukacyjno-rewitalizacyjny Ewy Pilawskiej. Składają się na niego spektakle i warsztaty, adresowane przede wszystkim do młodzieży i podejmujące trudne tematy, np. bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej, transpłciowości, przemocy czy cyberprzemocy.

Projekt opiera się na dialogu i stawianiu pytań, a nie dawaniu gotowych rozwiązań; często okazuje się, że wielu młodych ludzi dopiero w Teatrze otrzymuje szansę rozmowy o trudnych zagadnieniach. W trakcie warsztatów prowadzący i uczestnicy są partnerami, słuchają swoich opinii, uczą się od siebie nawzajem i inspirują do refleksji.

Spektaklowi „Zmiana” towarzyszyć będą warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Kwiecień, która jest nauczycielką, arteterapeutką, oligofrenopedagożką, etyczką, logopedką oraz wieloletnią edukatorką działań z zakresu ekologii, tolerancji, zagadnień psychologicznych, cyberbezpieczeństwa i mediacji. Od lat z pracuje z dziećmi i młodzieżą – w tym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – oraz dorosłymi.

Prapremiera spektaklu odbędzie się w piątek 3 października, w hali Expo Łódź, która na czas kompleksowego remontu siedziby przy ul. Legionów została tymczasową sceną Teatru Powszechnego. Dzień wcześniej ta sama sztuka zostanie wystawiona w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”.

Spektakl „Zmiana” otrzymał dofinansowanie w wysokości 98 tys. zł w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2025 „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży”.

Źródło:

PAP

Sprawdź także