EN
25.01.2021, 08:10 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Pinokio premiera pierwszego spektaklu online

Teatr Pinokio w Łodzi przygotował pierwszy spektakl, który będzie prezentowany online. "Kwiat paproci" to opowieść o potrzebie akceptacji i poszukiwaniu własnej tożsamości luźno wpisana w staropolską legendę i oparta o elementy starosłowiańskiej mitologii. Premiera w najbliższy piątek.

fot. mat. teatru

"Inspiracją do powstania spektaklu była nie tylko znana wszystkim legenda o kwiecie paproci, ale również chęć sięgnięcia do mitologii słowiańskiej, która w moim odczuciu jest polską spuścizną kulturową i stanowi podwaliny naszej tożsamości. Dlatego też losy Jasia, wyruszającego na poszukiwanie kwiatu paproci, wpisane zostały w odwieczną manichejską walkę dobra ze złem, których przedstawicielami są dwaj starosłowiańscy bogowie. Okazuje się, że wyprawa po kwiat paproci staje się wyprawą w poszukiwaniu własnej tożsamości i tego, co w życiu najważniejsze" - podkreśliła reżyserka spektaklu Justyna Zar.

"Kwiat Paproci" będzie pierwszym spektaklem prezentowanym przez Teatr Pinokio online. Jak zapowiedziała reżyserka, jej przedstawienie skierowane jest do wszystkich widzów, którzy tęsknią za magią teatru i chcieliby oderwać się od rzeczywistości. Magiczność i niezwykłość opowieści, tylko luźno inspirowanej staropolską legendą, ma objawiać się na wielu poziomach, począwszy od samej fabuły i fantastycznych postaci, a skończywszy na scenografii.

Głównym bohaterem "Kwiatu Paproci" jest Jaś, kilkunastoletni chłopiec pochodzący z biednej rodziny, najmłodszy z trójki rodzeństwa; prześladowany przez braci ma poczucie, że jest gorszy i słabszy od innych. Pewnego dnia mama prosi go o pomoc i wysyła do lasu. Jaś napotyka na swojej drodze słowiańskiego boga Czarnogłowa, który obiecuje mu władzę, o jakiej mały chłopiec marzył. Jedyne co musi zrobić, żeby jego marzenie o potędze się spełniło, to zerwać kwiat paproci w Noc Kupały.

Chłopiec dostaje to, czego pragnął - bogactwo. Nie zdaje sobie sprawy, że o jego losie zadecydują dwaj potężni pradawni słowiańscy bogowie - Czarnogłów i Białobóg. Czy uda mu się uwolnić od czaru, jaki rzucił na niego magiczny kwiat i wyjść zwycięsko z tej próby? Czy będzie miał siłę, aby przekroczyć siebie i znaleźć w życiu szczęście? - młodzi widzowie będą mogli odpowiedzieć na te pytania już w piątek 29 stycznia podczas premiery spektaklu.

Realizatorzy podkreślają, że "Kwiat Paproci" to uniwersalna opowieść o potrzebie akceptacji, miłości do siebie samego i bliskich oraz o przewartościowaniu własnych ideałów. Spektakl daje młodemu widzowi możliwość zdobycia wiedzy na temat staropolskich legend, poznania muzyki ludowej, którą na tradycyjnych motywach skomponował Łukasz Damrych, i zanurzenia się w mityczny słowiański świat, kiedy wszyscy żyli w "przeczaderskiej Jedni", jak śpiewają trzy siostry Zorze - Jutrzenka, Południca i Wieczernica. O klimacie spektaklu decyduje też scenografia Aleksandry Redy - mroczna, magiczna i jednocześnie realistyczna. Opowieść dopełniają piosenki autorstwa Justyny Zar i układy taneczne, które przygotował choreograf Maciej Florek.

Szczegółowe informacje odnośnie platformy, za pośrednictwem której będzie można obejrzeć spektakl online, będą dostępne na stronie https://www.online.teatrpinokio.pl/ i na Facebooku Teatru Pinokio w Łodzi.

Źródło:

PAP

Autor:

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji oryginału:

25.01.2021

Wątki tematyczne