EN
14.06.2022, 14:21 Wersja do druku

Łódź. W planach Teatru Muzycznego polska premiera musicalu "Złap mnie, jeśli potrafisz"

Inne aktualności

Polska premiera musicalu "Złap mnie, jeśli potrafisz” ("Catch Me if You Can”) w reż. Jakuba Szydłowskiego znalazła się wśród planów Teatru Muzycznego w Łodzi na najbliższy sezon. Po wakacjach nastąpi też wznowienie „Les Miserables” i jubileuszowy powrót "Skrzypka na dachu” .

"Mamy nadzieję, że zbliżający się sezon będzie dla nas spokojniejszy niż poprzednie i będziemy grać już dla pełnej publiczności, bez żadnych limitów tym bardziej, że przygotowaliśmy dla naszych widzów emocjonujące tytuły - podkreśliła dyrektorka Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz na konferencji prasowej we wtorek.

Wśród zapowiadanych atrakcji znalazła się polska premiera hitu "Złap mnie, jeśli potrafisz" ("Catch Me if You Can") w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, wznowienie "Les Miserables" oraz wielki jubileusz i powrót "Skrzypka na dachu".

Musical "Złap mnie, jeśli potrafisz" nawiązuje do filmu z Leonardo DiCaprio i Tomem Hanksem, w reżyserii Stevena Spielberga. Autorem libretta jest Terrence McNally, a muzyki Marc Shaiman.

"Musical to oparta na faktach historia młodego fałszerza, który w latach 60. wyłudził z banków ponad 2,5 mln dolarów. Frank Abagnale Jr., pomimo młodego wieku, zwodził agentów FBI miesiącami, podając się za pilotów, lekarzy i profesorów" – wyjaśnił reżyser przedstawienia Jakub Szydłowski.

Polska prapremiera spektaklu, który był już pokazywany na Broadwayu, a także w Japonii i Australii, jest zaplanowana na marzec przyszłego roku. Wcześniej - na przełomie sierpnia i września - zostaną ogłoszone przesłuchania do głównych ról. Zadaniem kandydatów będzie nagranie self-tape’ów i przesłanie ich do organizatora. Najlepsi zostaną zaproszeni na przesłuchania na żywo 26 i 27 września. Plakat do spektaklu także nie powstanie na zamówienie, lecz w drodze otwartego konkursu dla grafików.

Musical "Skrzypek na dachu" to klasyk gatunku, którego historia na łódzkiej scenie sięga lat 80. XX w. To właśnie w Teatrze Muzycznym - 5 maja 1983 roku - odbyła się polska prapremiera muzycznej opowieści o rodzinie Tewjego Mleczarza, żyjącej w małym sztetlu na początku XX wieku. Reżyserką pierwszej polskiej inscenizacji była Maria Fołtyn.

Po raz drugi sztukę tę wystawiono w Muzycznym na przełomie tysiącleci. Spektakl w reżyserii Jana Szurmieja miał swoją premierę w roku 1999. Świętowanie jubileuszu 40-lecia "Skrzypka..." planowane jest na maj przyszłego roku. W roli Tewjego Mleczarza publiczność ponownie zobaczy Zbigniewa Maciasa.

Jeśli ktoś nie obejrzał w Muzycznym "Les Miserables" – światowej sławy musicalu Claude'a Michela Schönberga i Alaina Boublila, adaptacji "Nędzników" Wiktora Hugo, to ponownie zyska na to szansę. Premiera tego musicalu odbyła się w 2017 roku, a bilety na spektakle wyprzedawały się z wielkim wyprzedzeniem. Na przestrzeni lat łódzka inscenizacja zdobyła sympatię widzów oraz dwie prestiżowe nagrody – kołyskę Newtona w plebiscycie Energia Kultury za najważniejsze wydarzenie kulturalne w Łodzi oraz Plaster Kultury w kategorii spektakl roku. Wznowienie tytułu, w niemal niezmienionej obsadzie, planowane jest na 23 września.

Muzyczny powraca też do pomysłu wystawienia niezwykłego off-brodwayowskiego hitu – "Preludia". Spektakl w reżyserii Tadeusza Kabicza to polska adaptacja musicalu skomponowanego przez Dave'a Malloya. Na scenie fortepianowi towarzyszy oniryczna muzyka elektroniczna, która przenosi widza w najciemniejsze zakamarki psychiki artysty – Siergieja Rachmaninowa. Pianista cierpi na depresyjną paranoję, obezwładniającą apatię oraz silne stany lękowe. Najbliżsi Rachmaninowa, wysyłają artystę do ekscentrycznego psychoterapeuty słynącego z nowatorskich metod psycho-hipnozy. W roli wielkiego pianisty zobaczyć będzie można Karinę Komenderę, która będzie grała na zmianę z Krzysztofem Brzezińskim. W roli Racha wystąpi Maciej Pawlak.

W nowym sezonie nie zabraknie propozycji dla najmłodszych. Obok lubianego "Madagaskaru" w repertuarze pojawi się w październiku nowa, premierowa bajka z piosenkami, której bohaterami będą muppety. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne