EN
17.12.2020, 12:14 Wersja do druku

Łódź. W piątek premiera online „Rodziny” Antoniego Słonimskiego

Premiera „Rodziny” Antoniego Słonimskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata zakończy XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. Emisję spektaklu w wersji online zaplanowano na 18 grudnia.

Jak powiedziała dyrektorka artystyczna festiwalu i szefowa teatru Ewa Pilawska w marcu COVID-19 "napisał nieoczekiwany - nie tylko dla teatrów - scenariusz". Dodała, że choć udało się pokazać zdecydowaną większość przedstawień zaplanowanych w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, nie można było zagrać trzech ostatnich spektakli.

Zmieniono plany i w piątek 18 grudnia premiera "Rodziny" Antoniego Słonimskiego w reż. Wojciecha Malajkata zakończy tegoroczny festiwal. Pilawska zwróciła uwagę, że ze względu na pandemię i przerwany tok festiwalu (rozpoczął się w lutym - PAP) wyjątkowo w tym roku nie będzie rozstrzygany plebiscyt publiczności.

Podkreśliła, że "Rodzina" to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. "Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem - sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała" - dodała.

Wojciech Malajkat chciałby, aby wyreżyserowana przez niego sztuka Słonimskiego była głosem w prowadzonej współcześnie społecznej dyskusji. Jak powiedział, żyjemy w napiętych czasach, kiedy nasze światopoglądy ścierają się w bardzo wysokiej temperaturze, szukamy tożsamości - czasem na siłę.

Według niego "Rodzina" Słonimskiego próbuje tonować te napięcia, pokazuje sytuację z dystansu. "Poddaje pod wątpliwość, czy wszystkie spory, które prowadzimy, rzeczywiście mają sens? Czy naprawdę ważne jest, jaka krew płynie w czyich żyłach? Czy potrzebujemy identyfikować się jako patrioci albo narodowcy?" - podkreślił. Jednocześnie zastrzegł, iż "byłby skrajnym optymistą, gdyby zakładał, że spektakl teatralny może zmienić rzeczywistość".

"Z pewnością jednak +Rodzina+ postawi szereg ważnych pytań, które mogą mieć udział w tej zmianie" - ocenił.

Jak poinformował Miłosz Słota z Teatru Powszechnego premiera spektaklu odbędzie się 18 grudnia o godz. 19 online. Bilety można kupić na stronie www.powszechny.pl w symbolicznej cenie 20 groszy.

Organizowany przez Teatr Powszechny festiwal odbywa się w Łodzi od 1994 roku. To jedno z najstarszych tego typu wydarzeń teatralnych w kraju.

Źródło:

PAP

Autor:

Jacek Walczak

Wątki tematyczne