EN

4.02.2025, 09:12 Wersja do druku

Łódź. W marcu trzecia edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis

Anna Seniuk, Jan Peszek, Marcin Hycnar - to tylko niektórzy z aktorów, których zobaczymy podczas tegorocznej, trzeciej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis w łódzkim Monopolis. Trzecia odsłona Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis, organizowanego przez łódzkie Monopolis, odbędzie się w dniach 21-27 marca. 

mat. teatru

Tym razem konkursowe spektakle zostaną zaprezentowane w dwóch kategoriach: Monodramu i Małej Formy Teatralnej. Zrezygnowano zaś z kategorii Debiut.

- Jestem uradowany dużym zainteresowaniem naszym wydarzeniem w środowisku aktorskim - podkreśla Andrzej Seweryn, pełniący zadania dyrektora artystycznego Teatropolis. - Efektem są znakomite przedstawienia zgłaszane do konkursu. Wybór ponownie był bardzo trudny, ale trzeba było wyselekcjonować finałowe tytuły. W kategorii Monodram w tegorocznej rywalizacji weźmie udział sześć spektakli. Zestaw otwiera powstały w łódzkim Teatrze im. S. Jaracza „Bar pod zdechłym psem" do scenariusza, w reżyserii i w wykonaniu Dariusza Bereskiego. To poetyckie przedstawienie oparte na twórczości Władysława Broniewskiego. Kolejna propozycja to „Clean Girl" w reżyserii Ewy Platt i w wykonaniu Zuzanny Radek. Warto zaznaczyć, że widowisko otrzymało w ubiegłym roku główną nagrodę na Festiwalu Jednego Aktora Monofest w Teatrze Szwalnia w Łodzi. W konkursie bierze udział także spektakl „Najszczęśliwszy dzień", w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich i w wykonaniu Barbary Garstki. Bohaterką przedstawienia, wypełnionego piosenkami, jest Elżbieta Czyżewska. W spektaklu „Simona K. Wołająca na puszczy", zrealizowanym na podstawie książki Anny Kamińskiej w reżyserii Anny Gryszkównej, występuje Agnieszka Przepiórska, laureatka nagrody im. A. Zelwerowicza. Szymon Kuśmider zaprezentuje się w monodramie „St. Nicholas" Conora McPhersona, w reżyserii Weroniki Kuśmider. To opowieść o pożądaniu, poszukiwaniu sensu i pojednaniu z samym sobą - krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce, a w pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry. Ostatni konkursowy spektakl to „Zapiski oficera Armii Czerwonej", oparty na powieści Sergiusza Piaseckiego. Starszy lejtnant Michaił Zubow 14 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Przedstawienie wyreżyserował Tomasz Obara, występuje Piotr Cyrwus. Wśród festiwalowych wydarzeń będzie monodram w wykonaniu Anny Seniuk.

W kategorii Małych Form Teatralnych, czyli przedstawień z udziałem 2-3 artystów, zaprezentują się między innymi Eva Rufo i Rachel Karafistan w spektaklu we własnej reżyserii zatytułowanym „Heartburn". Bohaterkami są dwie imigrantki, które osiedlają się w Polsce. Dorota Landowska i Joanna Szczepkowska wystąpią w przedstawieniu „Separatka", autorstwa i w reżyserii Joanny Szczepkowskiej. To opowieść o dwóch kobietach, które przypadkowo trafiają na jedną, szpitalną salę. W ostatnim konkursowym przedstawieniu, „Sztuka wywiadu" Jarosława Mikołajewskiego w reżyserii Błażeja Peszka, wystąpią: Jan Peszek, Maria Seweryn i Małgorzata Zajączkowska. Główną postacią spektaklu jest wielki aktor, który zgadza się na „ostatni wywiad" z dziennikarką. Jury Teatropolis wybierze laureata z każdej kategorii.

Główna nagroda w kategorii Małe Formy Teatralne wynosi 20 tysięcy złotych, a w kategorii Monodram -15 tysięcy złotych. Festiwal otworzy pokaz mistrzowski - przedstawienie, które zwyciężyło podczas ubiegłorocznej edycji, czyli monodram „Pogo" w wykonaniu Marcina Hycnara, zrealizowany w stołecznym Teatrze Polonia Krystyny Jandy. Pokaz mistrzowski również zakończy tegoroczne przedsięwzięcie - będzie to kolejny monodram z Teatru Polonia: „Życie pani Pomsel" w wykonaniu Anny Seniuk i w reżyserii Grzegorza Małeckiego. To adaptacja sztuki Christophera Hamptona - opowieść o stenotypistce, pracownicy Ministerstwa Propagandy III Rzeszy i sekretarce Goebbelsa, Brunhilde Pomsel.

- Nasze wydarzenie to wielowymiarowy festiwal, w którym sztuka aktorska i literatura spotykają się w jednym miejscu - zauważa Krzysztof Witkowski, inicjator festiwalu, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.- Od samego początku tworzymy go z myślą o mieszkańcach Łodzi i promocji pośród nich dobrego teatru. W tym roku nie zwalniamy tempa i ponownie będziemy świadkami wyjątkowych emocji, które wyzwala teatr. Wszystkich nas łączy przekonanie, że wysoka kultura to ważna sprawa, na którą warto stawiać i którą należy wspierać. Podczas festiwalu tradycyjnie przyznana zostanie statuetka za wybitne osiągnięcia aktorskie. Przypomnijmy, iż w dwóch poprzednich edycja uhonorowano Annę Dymną i Bronisława Wrocławskiego. Częścią Teatropolis jest Centrum Festiwalowe, w którym organizowane są wydarzenia towarzyszące, między innymi spotkania z artystami. Nie zabraknie także konkursu na plakat, zainicjowanego i organizowanego przez Andrzeja Pągowskiego, grafika i plakacistę.

- W tym roku będziemy mogli na Scenie Monopolis zaprezentować jeszcze jedno wydarzenie - dodaje Katarzyna Kubacka-Seweryn, prezes Fundacji Kultury i Sztuki Taki Jestem, która jest współorganizatorem festiwalu. - Na teatralnej scenie spotkają się Andrzej Seweryn oraz dzieci i młodzież z łódzkich domów dziecka, w stworzonym wspólnie z Dorotą Kędzierzawską projekcie „Reymont. Interwencje".

Tytuł oryginalny

Znaczący teatr na trzeciej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej Teatropolis w marcu w Łodzi

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 28

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

04.02.2025