EN

19.02.2025, 15:15 Wersja do druku

Łódź. W Jaraczu wracają spektakle długo nie eksponowane na afiszu

W lutym, marcu i kwietniu najstarszy teatr dramatyczny w Łodzi przygotował dla widzów nie lada niespodziankę. Po dłuższej przerwie wracają na afisz tytuły, które długo nie były eksponowane na afiszu. 

fot. Maciej Piasta

Wsłuchując się w głos publiczności, postanowiliśmy przypomnieć kilka świetnych tytułów,
które z różnych powodów nie były grane w ostatnich kilku miesiącach – zapowiada Małgorzata Kowalska, pełniąca obowiązki dyrektora w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Na początek Teatr zaprasza na wzruszający wieczór z piosenkami żydowskimi w wykonaniu aktorów Jaracza – Iwony DróżdżIwony KarlickiejAgnieszki SkrzypczakBarbary GarstkiHuberta JarczakaMarka NędzyRadosława OsypiukaKarola Puciatego i Pawła Paczesnego. Zapamiętane obrazy, radosne, nostalgiczne i melancholijne melodie i poetyckie teksty przypomną orientalną, niezmiennie fascynującą kulturę jednego z najbardziej niezwykłych narodów przypominając tym samym obraz wielokulturowej Łodzi. Spektakl „Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie” pod artystyczną opieką Waldemara Zawodzińskiego
będzie można zobaczyć już 20 i 21 lutego oraz w kwietniu – 16 i 22 o godzinie 19.00 na Dużej Scenie.

Fani absurdalnego humoru rodem z Monthy Pythona powinni zaopatrzyć się natomiast w bilety na spektakl „Wojna na trzecim piętrze” czeskiego reżysera Pavla Kohouta. Ta niezwykle dowcipna tragikomedia jest obrazem manipulacji jakim zostaje poddana jednostka w walce z tzw. „systemem”. Dialogi są wartkie i dowcipne. Sylwetki bohaterów iście czeskie, a ich losy - iście kafkowskie. Najbliższy spektakl już 22 lutego o 19.00 na Małej Scenie. Przedstawienie zagramy także 8 i 9 marca oraz 11 i 12 kwietnia.

Po ponad dwóch latach na afisz wraca także spektakl z Agnieszką Więdłochą i Samborem Czarnotą w rolach głównych. „Róża jerychońska” Diany Meheik to dramat oparty na prawdziwej historii Oleny Popik, uprowadzonej dwudziestojednolatki z Ukrainy, która przez lata była wykorzystywana przez handlarzy żywym towarem, by umrzeć w Mostarze, w wyniku spustoszeń, jakiego dokonały w jej organizmie choroby weneryczne. Utwór stawia fundamentalne pytanie: ile warte jest nasze życie, jeśli jesteśmy pozbawieni własnego ciała, własnych myśli, imion, języka. Wyrwana z własnego środowiska Olena, z nowym imieniem nadanym przez jej właściciela – Amala, staje przed światem jako wieczny kosmita, bez domu w sensie geograficznym i metaforycznym. Doceniony przez krytyków i widzów spektakl będzie można zobaczyć
11 i 12 marca oraz 1 i 2 kwietnia o 19.00 na Scenie Kameralnej.

Także w marcu i kwietniu na Małej Scenie widzowie zobaczą pojedynek w trzech aktach, w którym bronią są słowa, wzajemne podejrzenia, ironia, sarkazm i emocjonalny szantaż. Jak daleko posuną się bohaterowie by wyjść z tego starcia zwycięsko? Nagradzany za kreacje aktorskie spektakl „Oleanna” z wybitnymi rolami Elżbiety Zajko i Michała Staszczaka już 19 i 20 marca oraz 26 i 27 kwietnia.

„Jeszcze w zielone gramy”, „Jesteśmy na wczasach”, „Nie ma jak u mamy” czy „w Polskę idziemy” to tylko niektóre z tytułów przebojów niekwestionowanego geniusza piosenki –Wojciecha Młynarskiego, którego twórczość jest głównym bohaterem spektaklu „Róbmy swoje”
Reżyserii spektaklu podjął się Jacek Bończyk (aktor, librecista i reżyser), który wielokrotnie współpracował z Mistrzem, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, odbywającym się przez kilka lat w Gdańsku, z chętnym i osobistym udziałem Autora. W spektaklu oprócz znanych przebojów zaprezentowany zostanie bogaty wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych oraz fragmenty felietonów.
Spektakl „Róbmy swoje” na Dużej Scenie zostanie zagrany w Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca, a także dzień później.

Na każdy z wymienionych tytułów są już dostępne bilety do zakupu w kasie teatru oraz online. Od niedawna można także skorzystać z możliwości zakupu biletów w formie vouchera prezentowego w cenie 60 zł (voucher jednoosobowy) i 120 zł (voucher dwuosobowy). Szczegóły i regulamin zakupu i wykorzystania voucherów znajduje się na stronie www.teatrjaracza.pl/vouchery.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Kuba Galczak