EN

17.05.2024, 09:11 Wersja do druku

Łódź. Teatr Nowy zaprasza na „Tajemniczy ogród” w dobie katastrofy klimatycznej

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi zaproponuje spektakl familijny - „Tajemniczy ogród”, na podstawie książki F. H. Burnett. Premiera w sobotę 18 maja od godz. 17 na Dużej Scenie instytucji.

fot. mat. teatru

Powieść „Tajemniczy ogród”, autorstwa brytyjskiej pisarki Frances Hodgson Burnett, po raz pierwszy została opublikowana w 1911 roku. Od tamtego czasu stała się jedną z ulubionych dziecięcych lektur, doczekała się też licznych filmowych adaptacji, wśród których jest produkcja Agnieszki Holland z roku 1993 z Kate Maberly i Maggie Smith w obsadzie.

W Teatrze Nowym swoją interpretację klasycznej książki przedstawią reżyserka Justyna Łagowska i dramaturżka Daria Sobik. Ma to być „Tajemniczy ogród” w dobie katastrofy klimatycznej, walki o świat i siebie w czasach, kiedy - jak podkreślają autorki przedsięwzięcia - dorośli wydają się zawodzić.

    - Chcemy porozmawiać o tym, co dzieje się dziś z naszą Ziemią, jak również zderzyć się z tematem depresji klimatycznej - wyjaśnia Justyna Łagowska. - Ale dbamy o to, żeby pomimo ciężkiego tematu spektakl miał pozytywny wydźwięk. Chcemy powiedzieć, że dzieci mają dużą siłę sprawczą; pokazać radość z bycia razem i w zachwycie naturą. Staramy się, żeby było dowcipnie i wesoło, różnorodnie i wciągająco.

„Tajemniczy ogród” w Teatrze Nowym to spektakl muzyczny. Widzowie usłyszą jedenaście utworów, których kompozytorem jest Rafał Matuszak, muzyk znany m.in. z występów w zespole Coma.

    - To są utwory, które prowadzą widza przez tajemniczy ogród i przeżywane przez naszych bohaterów przygody - opowiada autor muzyki. - Jest trochę mrocznie, ale również radośnie, znalazł się nawet protest song. Wszystkie są zaśpiewane przez znakomitych wokalistów znajdujących się wśród aktorów Teatru Nowego.

W główne role Mary Lennox oraz Colina Cravena wcielają się Rozalia Rusak i Antoni Włosowicz.

    - To role wymagające od nas nie tylko umiejętności aktorskich, ale i wokalnych - zaznacza Antoni Włosowicz. - Pragniemy również, by to, co prezentujemy na scenie było pretekstem do rozmów rodziców z dziećmi w domu. Dzieci są dzisiaj przeciążone. Jako kilkulatki doświadczyły pandemii. Słyszą słowo „wojna”, które pojawia się nie jako kwestia historyczna, tylko realna. Słyszą o inflacji, chociaż nie wiedzą, czym ona jest i słyszą o globalnym ociepleniu. O tym, że ktoś migruje, że gdzieś nie ma wody, że ktoś gdzieś w geście protestu przykleja się do jezdni. To one mogą być dziś trochę przerażone, że będą żyć w świecie dotkniętym katastrofą klimatyczną. Nasz spektakl to dobry „wentyl”: mierzy się z emocjami dzieci wynikającymi z ich bezradności wobec problemów „dorosłego” świata.

Rozalia Rusak, dla której Mary to pierwsza główna rola, przyznaje, iż „Tajemniczy ogród” przeczytała jako dziecko i była zachwycona magicznym światem książki. Dodaje, że świat dziecięcej wyobraźni jest jej ciągle bliski, ponieważ może się pochwalić czwórką młodszego rodzeństwa.

    - Czuję ogromna radość i chęć opowiedzenia tej historii - zapewnia. - Chcę dodać dzieciom otuchy. Powiedzieć, że nie muszą ratować świata i że mogą odczuwać złość, kiedy ktoś tego od nich oczekuje. Bo nasz spektakl jest również o tym, że dzieci mają prawo do swoich emocji i musimy je uszanować.

Na Dużej Scenie Teatru Nowego wystąpią także: Jolanta Jackowska, Maria Gładkowska, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Maciej Kobiela, Michał Kruk, Halszka Lehman i Paulina Walendziak. Za kostiumy odpowiada Konrad Parol, za choreografię - Milena Czarnik, a za multimedia - Szymon Suchoń.

„Tajemniczy ogród” będzie można zobaczyć także w niedzielę 19 maja od godz. 12. Teatr Nowy zaplanował poza tym rozbudowane działania edukacyjne towarzyszące spektaklowi - warsztaty dla młodzieży w wieku 13-16 lat, jak i warsztaty wielopokoleniowe.

Tytuł oryginalny

Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi zaprasza na „Tajemniczy ogród” w dobie katastrofy klimatycznej

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła