Logo
Aktualności

Łódź. Tak brzmi przyszłość! Koncert dyplomantów uczelni muzycznych

10.09.2025, 09:07 Wersja do druku

Wystąpią dyplomanci Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Koncert odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej w piątek, 12 września 2025 o 19:00.

fot. Mariusz Stolarczyk

Po raz kolejny Filharmonia Łódzka oddaje estradę młodym wykonawcom, tym razem absolwentom dwóch renomowanych polskich uczelni muzycznych.

Gabriela Graboń jest podwójną absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi: w klasie skrzypiec i w klasie altówki. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach, m.in. na IV Konkursie Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (2022) i na Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe na Słowacji (2019). Gra w zespołach kameralnych i orkiestrze Lucerne Festival Academy. Angażuje się w upowszechnianie muzyki klasycznej. W czerwcu tego roku wyróżniono ją Wiosłem Kultury w kategorii debiuty – nagrodą dla osób tworzących i szerzących kulturę w Łodzi. Artystka wykona Koncert altówkowy Beli Bartóka – jego ostatni utwór, którego nie zdążył dokończyć przed śmiercią.

Kacper Staniak ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Pawła Przytockiego. Prowadził koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Symfoniczną AMKP oraz innymi zespołami projektowymi, prezentując muzykę klasyczną, współczesną, filmową i rozrywkową. Oprócz Koncertu altówkowego Bartóka Staniak poprowadzi wykonanie Etiudy b-moll Karola Szymanowskiego i V Symfonii e-moll Piotra Czajkowskiego.

Wykonawcy:

Gabriela Graboń – altówka (Akademia Muzyczna w Łodzi)

Kacper Staniak – dyrygent (Akademia Muzyczna w Krakowie)

Orkiestra Symfoniczna FŁ 

Program:

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3 w opracowaniu orkiestrowym Grzegorza Fitelberga [5']

Béla Bartók – Koncert na altówkę i orkiestrę BB 128 [25']

Moderato

Adagio religioso

Allegro vivace

Piotr Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64 [50']

Andante – Allegro con anima – Molto più tranquillo

Andante cantabile, con alcuna licenza

Valse. Allegro moderato

Finale: Andante maestoso – Allegro vivace – Meno mosso

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne

Sprawdź także