EN
22.02.2022, 09:26 Wersja do druku

Łódź. Sztuka Juliusza Machulskiego w Teatrze Powszechnym

W łódzkim Teatrze Powszechnym w marcu odbędzie się prapremiera nowej sztuki Juliusza Machulskiego - „Atrament. Wczoraj. Żyrafa". A już dziś scena rozpoczyna sprzedaż biletów na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

fot. mat. teatru

Prapremierowy spektakl sztuki Juliusza Machulskiego będzie można zobaczyć na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi już 12 marca. Przedstawienie reżyseruje doskonale znany w Łodzi Paweł Szkotak.

Jak wyjaśniają realizatorzy, „Atrament. Wczoraj. Żyrafa" to opowieść o wielopokoleniowej rodzinie z niechlubną historią łódzkiego esbeka w tle. Autor ma z czułością i dużą dozą humoru portretować swoich bohaterów. Na przykładzie ich rodzinnych relacji stawia zarazem fundamentalne pytania: Jakie są współczesne więzi rodzinne? Czy coś takiego jeszcze w ogóle istnieje? I co to znaczy w dzisiejszym świecie? Czy doceniamy ich wartość? I czy potrafimy jeszcze dbać o swoich bliskich? A może tylko kupujemy namiastkę miłości, by uciszyć sumienie?

Na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi Juliusz Machulski zaprezentuje nową sztukę swojego autorstwa, zatytułowaną „Atrament. Wczoraj. Żyrafa". Premiera 12 marca

- Sztuka Juliusza Machulskiego opowiada o sprawach bardzo ważnych - o relacjach rodzinnych, obecności starszej osoby w rodzinie, o chorobie Alzheimera - wyjaśnia reżyser Paweł Szkotak. - Portretuje kilkupokoleniową rodzinę, w której przeglądamy się jak w soczewce. Poza tym ta wielopokoleniowość i różnorodność doświadczeń bohaterów pozwala nam dodatkowo dotknąć różnych wizji Polski - od czasów PRL aż po współczesność.

Autorką scenografii i kostiumów jest Barbara Guzik, muzykę przygotowuje Łukasz Matuszyk, a w obsadzie są: Paulina Nadel, Wanda Neumann/Zofia Plewińska, Magda Zając, Beata Ziejka, Filip Jacak, Jan Wojciech Poradowski, Artur Zawadzki.

„Atrament. Wczoraj. Żyrafa" to trzecia realizacja Pawła Szko-taka w łódzkim Teatrze Powszechnym oraz czwartą komedia Juliusza Machulskiego napisaną specjalnie dla tej sceny.

- Dziękuję Ewie Pilawskiej, dyrektor Teatru Powszechnego, która jest moją matką chrzestną, jeśli chodzi o dramaturgię teatralną - dodaje Juliusz Machulski.

- To już moja czwarta sztuka dla tego teatru, a piąta jest już napisana i być może będzie realizowana niedługo. To komedia, a jak wiemy, o ten gatunek jest najtrudniej, jeśli chodzi o polskie teksty i polskie poczucie humoru, dlatego chwała Ewie za to, że prowadzi Polskie Centrum Komedii.

A dziś, o godz. 14.30, zacznie się sprzedaż biletów na XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - online, w kasie biletowej teatru i w biletomacie w Galerii Łódzkiej.

Tytuł oryginalny

Sztuka Juliusza Machulskiego w Teatrze Powszechnym

Źródło:

„Dziennik Łódzki”