EN

28.10.2021, 11:22 Wersja do druku

Łódź. Spektakl „Chciałem być" na zakończenie teatralnego festiwalu

Kończy się XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, organizowany przez Teatr Powszechny. Dzisiaj od godz. 19. na Dużej Scenie teatru, gospodarze zaprezentują spektakl „Chciałem być" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego.

fot. Maciej Zakrzewski / mat. teatru

Pełna piosenek produkcja Teatru Powszechnego, inspirowana postacią Krzysztofa Krawczyka, została zrealizowana specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Także dzisiaj kończy się plebiscyt publiczności festiwalu, w którym widzowie wybierają najlepszy spektakl oraz najlepszą aktorkę i aktora. Do zakończenia przedsięwzięcia głosować można na kartach do głosowania oraz przez Internet - na stronie: powszechny.pl/plebiscyt-publiczności/.

- Spektakl jest historią wzlotów i upadków, wielkiej popularności w Polsce, a jednocześnie pewnego niedosytu związanego z tournée po Stanach Zjednoczonych - wyjaśnia autor scenariusza i reżyser, Michał Siegoczyński. –To historia „muzycznych wskrzeszeń", próbowania różnych gatunków, w pewnym sensie także moja wariacja na temat polskiej muzyki w ogóle. Na kolejnej płaszczyźnie spektaklu jest życie emocjonalne i duchowe, wszystko to, co działo się poza sceną. Stylistycznie jest to zderzenie, kolaż różnych estetyk - między innymi musicalu, komedii, cytatów z popkultury i wątków biograficznych.

Spektakl prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka.

- Pytanie, dlaczego zależało mi na wyreżyserowaniu sztuki o Krzysztofie Krawczyku jest w jakimś sensie retoryczne - dodaje Michał Siegoczyński. -Krzysztof Krawczyk to bardzo barwna postać, każdy od razu rozpoznaje jego twórczość - niezależnie od wieku i pokolenia. Ja dorastałem razem z tą muzyką, ale to właściwie bez znaczenia, bo uważam, że nie trzeba być kolekcjonerem płyt Krzysztofa Krawczyka, żeby bardzo dobrze znać jego twórczość.

W głównej roli występuje Mariusz Ostrowski. W obsadzie znaleźli się również: Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Karolina Łukaszewicz, Paulina Nadel, Ewa Sonnenburg, Filip Jacak, Jakub Kotyński, Artur Majewski. Autorką scenografii i kostiumów jest Katarzyna Sankowska, muzyki - Piotr Mania, a choreografii - Alisa Makarenko. Po spektaklu odbędzie się, tradycyjnie, spotkanie z publicznością.

Tegoroczny festiwal Teatru Powszechnego odbywa się pod hasłem „Artysta w kryzysie". I już rozpoczęły się przygotowania do kolejnego...

Tytuł oryginalny

Spektakl „Chciałem być" na zakończenie teatralnego festiwalu

Źródło:

Dziennik Łódzki nr 252