EN

14.06.2021, 16:07 Wersja do druku

Łódź. S P L O T reaktywacja w Szwalni

W dniach 22 i 23 czerwca Teatr Szwalniazaprasza na Ogólnopolskie Wydarzenie Artystyczne mające na celu uwrażliwianie młodych artystów na taniec oraz propagowanie wiedzy na temat tej dziedziny sztuki z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 2021. W ostatnim czasie ze względu na sytuację pandemiczną nie udało nam się zrealizować projektu, ale nadszedł wreszcie czas by spotkać się w większym gronie.

proj. Anna Orłowska / mat. teatru

Connecting Arts & Theatre Dance Company i Teatr Szwalnia oferują dwudniowy program warsztatowo-edukacyjno-artystyczny, w ramach których odbędą się warsztaty taneczne i ruchowe (kontakt improwizacja, floor work i improwizacja, physical contemporary, jam z muzyką na żywo, wernisaż fotograficzny z oprawą muzyczną, kino niespodzianka).

Splot Reaktywacja adresowany jest do młodzieży, studentów szkół artystycznych, tancerzy, aktorów i amatorów ruchu i tańca. Warsztaty w trybie open, poprowadzą profesjonalni tancerze, choreografowie polskiej sceny tańca oraz artyści z Łodzi i Warszawy. Całe przedsięwzięcie wspiera akcja tańczMY - Instytut Muzyki i Tańca oraz taniecPOLSKA.

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Łodzi rozpoczynamy wielomiesięczne działanie kolektywne, otwieramy Szwalnie dla grup artystycznych i freelancerów. Teatr Szwalnia rozpoczyna ścisłą współpracę z Connecting Arts & Theatre Dance Company. Połączeni wspólną inicjatywą poszerzenia współpracy twórców będziemy działać na rzecz rozwijania oferty warsztatowej Szwalni.

fot. mat. organizatora

TERMIN: | 22 i 23 czerwca 2021 | (wtorek/środa)
MIEJSCE: Teatr Szwalnia 90, ul. Andrzeja Struga 90, 90-252, Łódź
ORGANIZATOR: Connecting Arts & Theatre Dance Company oraz Teatr Szwalnia
zapisy: [email protected]

więcej: connectingarts.pl

P E D A G O D Z Y / A R T Y Ś C I

•Sebastian Flegiel / contact improvisation / Jam Session /
•Michał Strugarek / floor work i improwizacja / muzyka
•Daria Szymańska / physical contemporary /
•Magdalena Michalak / Ludziokolaże – wernisaż fotograficzny /
•Julianna Kamila Siedler-Smuga / oprawa muzyczna wernisażu /
•Piotr Maciej Papierski / perkusja /
Podczas dwóch dni warsztatów i spotkań artystycznych towarzyszyć nam będzie na miejscu MAGAZYN – kawiarnia oraz kuchnia wegeteriańska i wegańska. Kawa, herbata, przekąski, pasty, oraz słodkości.
facebook.com

G R A F I K / P R O G R A M

WTOREK/22.06
• |17:30-18:15 | WERNISAŻ Ludziokolaże |
Magdalena Michalak/fotografia + Julianna Kamila Siedler-Smuga/muzyka
• | 18:30-20:30 | floor work i improwizacja | Michał Strugarek
• | 20:45-22:15 | contact improvisation | Sebastian Flegiel
• |22:30 – (…) | JAM SESSION | Sebastian Flegiel/prowadzenie & Michał Strugarek/muzyka

ŚRODA/23/06
• | 19:00-21:00 | physical contemporary | Daria Szymańska + Piotr Maciej Papierski/perkusja
• | 21:15-22:45 | contact improvisation | Sebastian Flegiel
• | 23:00- (…) | KINO NIESPODZIANKA (tematyka taneczna, film/spektakl+rozmowa)

C E N N I K


ŚCIEŻKA Michał Strugarek (1,5h) 90zł
ŚCIEŻKA Sebastian Flegiel (3h) 150zł
ŚCIEŻKA Daria Szymańska + Piotr Maciej Papierski (2h) 80zł
Pojedyncze wejście/1,5h (Sebastian Flegiel) 80zł
CAŁOŚĆ/ZNIŻKA = 300zł (dwa dni + jam session + kino + wernisaż)

wystawa: wstęp bezpłatny
jam sessionn 5zł
kino 5zł

*obecni uczestnicy 2021 zajęć - EXALTSPACE, organizowanych przez Connecting Arts & Theatre Dance Company, cennik:

ŚCIEŻKA Michał Strugarek (1,5h) 80zł
ŚCIEŻKA Sebastian Flegiel (3h) 45zł
ŚCIEŻKA Daria Szymańska + Piotr Maciej Papierski (2h) 40zl
Pojedyncze wejście/1,5h (Sebastian Flegiel) 35zł
CAŁOŚC: 175zł (dwa dni warsztatów + jam session + kino + wernisaż)


Z A P I S Y
Zgłoszenia: [email protected]
W tytule: SPLOT REAKTYWACJA + IMIĘ NAZWISKO
W treści: imię nazwisko, kontakt, ilość warsztatów/ŚCIEŻKA
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA, ZGŁOSZENIA PRZYJMYJEMY DO 20.06!

O P I S  W Y S T A W Y

/Ludziolaże/ fotografia - Magdalena Michalak
Punktem wyjścia do stworzenia projektu była fascynacja ludzkim ciałem. Jego formą bryłą oraz motoryką. Jednocześnie w swoich projektach, artystka traktuje ciało ludzkie, jako materiał do stworzenia kolażu. Poprzez różne zabiegi artystyczne, tworzy odcieleśnione formy.

Chcąc pójść o krok dalej fotografka, postanowiła stworzyć wynaturzone bryły naprawdę. Podjęła się zaprojektowaniu swoistej iluzji optycznej stworzonej z ludzi i sfotografowaniu jej. Ujęcie ruchu w klatce aparatu pozwala na zatrzymanie postaci w pozycjach, które ludzie oko nie jest w stanie zobaczyć na żywo.

W pracach pojawia się odniesienie do syjamskich bliźniąt, połączeń ludzkich. Łącząc nie tylko ludzi ale też zdjęcia, tworzy kolejne odrealnione twory.
Połączenia zdjęć zmieniają ich treść i przekaz. Z dystansem patrząc na tę realizację, zadaje sobie pytanie czym jest człowiek jako jednostka oraz jako część ogółu. Jednostka traci znaczenie, znika w tłumie.

Głównym celem tego projektu było połączenie wielu działań artystycznych takich jak kolaż, fotografia, choreografia, kostium, które autorce są bliskie. W ten sposób tworzy fuzje, chimerę swoich zainteresowań. Magdalena zafascynowana jest ludzkim ciałem, postprodukcją, fotomontażem, projektowaniem ubioru oraz fotografią.


P R O W A D Z Ą C Y 

Michał Strugarek / floor work i improwizacja/
Tancerz od 2004 roku. Absolwent kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej, ze specjalizacją tancerz - choreoterapeuta. Przez większość swojej przygody z tańcem, związany ze stylami ulicznymi (głównie Hip hop Freestyle Dance), jak i z kulturą uliczną. Podczas studiów oraz licznych warsztatów poznawał taniec współczesny, oraz wszelkie techniki, metody, narzędzia wspomagające. Świat tańca współczesnego pozwolił mu na eksplorowanie i odnajdywanie połączeń pomiędzy wszystkim tym czego doświadczył, jak i ukierunkowanie tych doświadczeń w kreatywną, uniwersalną twórczość. Zainspirowany działalnością Bruce'a Lee i jego koncepcją „Style of no style”, stara się aby jego tworzywa były uniwersalne, niezależne od panujących estetyk, stawiając na pierwszym miejscu możliwość wyrażania siebie. Ten sam cel stawia sobie podczas prowadzenia zajęć, aby uczestnik i on sam jako prowadzący, mógł ciągle odświeżać i poszerzać swój język ruchowy.
Pedagog w szkole tańca Point Dance Studio w Poznaniu. Lata 2018 i 2019, spędził na podróżach po świecie zdobywając nowe wartości - ucząc się, wymieniając, występując. Spędził między innymi trzy miesiące w Izraelu, uczęszczając do Suzanne Dellal Center na codzienne zajęcia GaGa. Odwiedził i kształcił się również w Amsterdamie, Londynie, Brukseli. Tancerz w spektaklu pt. “Wolves”, który otrzymał nagrodę publiczności, choreografii Emmy Evelein(Holandia), podczas nominacji do Kurt Jooss Prize 2019 w Essen. Współtwórca i tancerz w spektaklu pt. “Heavy Mental” nagrodzonego podczas festiwalu Hip Hop w Teatrze 2018. Pedagog oraz performer na Festiwalu Cyrkulacje 2017. Współpracował ze Szkołą Tańca Współczesnego Natalii Draganik-Franke w Poznaniu(tancerz i producent muzyczny), Agnieszką Noster, Agnieszką Doberską, Zofią Tomczyk oraz Aleksandrą Bożek-Muszyńską, Andrzejem Adamczakiem, Pauliną Wycichowską i Patrykiem Gorzkiewiczem.
W wolnych chwilach - producent muzyczny, fotograf, filmowiec, DJ.

Sebastian Flegiel / contact improvisation / jam session /
 Inżynier, filozof, ruchowiec, podążający wieloma ścieżkami. Dyplomowany instruktor tańca, performer, certyfikowany masażysta oraz adept Aikido. Nieustannie poszukujący możliwości w motoryce ruchu. Zafascynowany anatomią, dynamiką i energetyką ruchu. Jego zrozumienie ruchu i tańca stało się syntezą i sumą wszystkich technik. Wszechstronne doświadczenia ruchowe stało się materiałem dydaktycznym w przestrzeni teatru tańca i contact improvisation.
Contact Improvisation to negocjowanie z wzorcami jakimi "myśli" nasze ciało. Improwizacja w kontakcie to negocjacja pomiędzy wzorcami jakimi "myśli" ciało partnera. To przepływ. Gdzie prowadzenie i podążanie gubią swoje znaczenie a ruch staje się formą egalitarną. Cofniemy czas i przyjrzymy się aspektowi kreowania energii w duecie, pochodzącemu z początków istnienia formy. Wiąże się on z założeniami Aikido i pozwala na generowanie i kierowanie przepływem energii kinetycznej pomiędzy partnerami.

Daria Szymańska / physical contemporary z muzyką na żywo /
Tancerka, choreograf, pedagog tańca, performerka, scenograf, założycielka Connecting Arts and Theatre Dance Company. Posiada wszechstronne i bogate doświadczenie artystyczne, na podstawie którego powstała integralna przestrzeń artystyczna, łącząca wszystkie pasje, zainteresowania i umiejętności – Connecting Arts and Thetare Dance Company. Członkini Stowarzyszenia Targowa 62 oraz współorganizator kolektywu Teatru Szwalnia.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi Absolwentka Akademii Muzycznej Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wydział: Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej; specjalność: Rytmika. Ukończyła również Wydział Wokalno-Aktorski, Kierunek: Wokalistyka, Specjalność: Choreografia i Techniki Tańca. Była także studentką Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego Łodzi. Wydział Tkaniny i Ubioru, Specjalność: Projektowanie Ubioru. Na swoim koncie ma również studia podyplomowe Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi przy Wydziale Organizacji produkcji filmowej , teatralnej i telewizyjnej.
Jako tancerka posiada najwyższe doświadczenie i kwalifikacje w technice tańca towarzyskiego, międzynarodową klasę „S” , wieloletnie doświadczenie w klubach sportowych, warsztatach, szkoleniach. Zdobywając liczne nagrody i puchary uczestnicząc w turniejach tańca towarzyskiego, (Mistrzostwa Okręgu Łódzkiego, Puchar Okręgu, Mistrzostwa Polski, IDSF, IDO, Grand Prix i inne).
Ukończyła Kurs Instruktora Tańca organizowany w prestiżowej szkole tańca „Egurrola Dance Studio” w Warszawie, otrzymując legitymacje instruktorską oraz certyfikat honrowany we wszystkich krajach UE wydany przez  Rektora Akademii Sportu.
Otrzymała certyfikat ukończenia projektu „Profesjonalny tancerz tańca współczesnego” wydany przez Akademię Sztuki Tańca dodatkowo ukończyła Kursu Instruktora Tańca, zorganizowanego przez Ośrodek Instruktorsko Metodyczny przy ŁDK pod patronatem Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego Specjalność: taniec współczesny.
Nieustannie rozwija swoja wiedzę z zakresu tańca na licznych warsztatach zagranicznych, szkoleniach i kursach rozwijając techniki tańca współczesnego, modern jazz, jazz, technika tańca klasycznego. Uczęszczała i trenowała pod okiem polskich i zagranicznych tancerzy, pedagogów, choreografów i trenerów: Alicja Morena, Vicky Barea, Roman Pawelec, Sergio Rusu, Sasza Litwinienko, Leszek Bzdyl, Adam Król i Justyna Kozińska, Krzysztof i Dorota Trętowscy, Mariusz i Beata Grzejszczak, Jacek Owczarek, Paulina Andrzejewska, Witold Jurewicz, Thierry Verger, Ewa Wycichowska, Augustin Egurrola, Karolina Kroczak, Jacek Wazelin, Kama Akucewicz, Jason Beitel, Rick Odums, Luciano Di Natale, Grzegorz i Elżbieta Pańtak, Paweł Michno, Piotr Nardelli, Sebastian Flegiel, Natalia Iwaniec, Joanna Jaworska,  Rosanna Gamson i wielu innych.
Obecnie pedagog i choreograf tańca współczesnego, a także improwizacji ruchowej współpracujący między innymi z Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Tetaralną na podstawie autorskiego programu nauczania Contemporary Exalt Experience - „Aktor-Tancerz-Performer”  - zajęcia oparte są na połączeniu różnych formach ruchu: techniki tańca współczesnego.

Na warsztatach Splot Reaktywacja poprowadzi zajęcai phisical contemporary, opierając program o biomechanikę ruchu i zróżnicowaną dynamikę systemów fizycznych. Ćwiczenia obejmować będą działania z techniki animal flow oraz fight monkey w oparciu o technikę tańca współczesnego oraz floor work. Celem programu jest nabycie zróżnicowanych narzędzi i „skilli” do tworzenia i komponowania nowych jakości ruchu w oparciu o rytm i zrównoważoną precę z ciężarem.

Sebastian Flegiel & Michał Stutgarek / jam session z muzyką na żywo/
Michał Strugarek - dj, tancerz, choreograf, producent muzyczny, fotograf z Poznania. Swoją selekcję miał szansę prezentować w przeróżnych środowiskach i sytuacjach. Począwszy od grania w klubach, kończąc na jamach improwizacyjnych podczas festiwali tańca współczesnego. Jako producent muzyczny, tworzy muzykę do spektakli teatralnych. Michał traktuje jam improwizacyjny jak spektakl, gdzie odbywa się dialog pomiędzy: tancerzami, przestrzenią, a muzykiem/dj'em. Ten dialog pozwala na zbudowanie unikatowej dramaturgii całego wydarzenia.

Julianna Kamila Siedler - Smuga / oprawa muzyczna wystawy /
Perkusistka, marimbafonistka, performerka. Kształciła się pod okiem wybitnych pedagogów na w kraju i zagranicą. Jest magistrem sztuki w dziedzinach: perkusja, marimba estradowa oraz teatr perkusyjny. Otrzymała tytuł doktora sztuki w specjalności perkusja. Występowała na licznych międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Umami Berlin, Musica Privata, Agora Percussio.
“Alone” jest minimalistycznym, autorskim projektem artystki wykorzystującym małe instrumenty perkusyjne, swoim brzmieniem tworzące przyjemny, chilloutowy klimat.

Piotr Maciej Papierski / perkusja /
Perkusista, pedagog, absolwent studiów pierwszego stopnia Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej akademii muzycznej w Łodzi, współpracujący z Teatrem Wielkim, Teatrem Muzycznym oraz Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Występował m.in. na Festiwalu w Jarocinie czy przystanku Woodstock, oraz, jako członek zespołu był laureatem „Life On Stage”, Jarocińskich „Rytmów Młodych”, „UnderGramy” i wielu innych konkursów. Powoli powiększa również dorobek studyjny, w którym można znaleźć albumy „Mephobia” oraz „Oceany Pustki” nagrane z zespołem De Indigo czy „Too early, to late” Aleksander Sucharski Quintet.

Zapraszamy do obserwowania nas na fb oraz instagramie:
facebook.com

facebook.com

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

14.06.2021