EN

4.03.2023, 08:19 Wersja do druku

Łódź. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Teatr Powszechny zaprosił wiele gwiazd

W sobotę 4 marca inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi. Będą gwiazdy. Zobaczcie program.

Krystyna Janda w „My Way”

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

Łódzkie wydarzenie tradycyjnie otwiera cykl najważniejszych festiwali teatralnych. Tematem tej edycji, zaproponowanym przez dyrektorkę artystyczną festiwalu Ewę Pilawską, jest „Wojna. Kobieta. Teatr”.

- Tę edycję Festiwalu dedykuję kobiecie - Krystynie Jandzie. Wybitnej artystce, której nie trzeba przedstawiać. W teatrze jest mistrzynią - hipnotyzuje widzów, czego wielokrotnie doświadczaliśmy podczas Festiwalu. Podczas tej edycji zaprezentujemy najnowszy spektakl Krystyny Jandy - „My Way”, który stworzyła na swoje 70. urodziny. Otworzy on Festiwal - podkreśla Ewa Pilawska.

W ramach festiwalu zaprezentowanych zostanie dziewięć przedstawień, w tym prapremierowy spektakl, przygotowany przez gospodarzy. Scenicznym pokazom towarzyszyć będą wystawy, konferencja teatrologiczna poświęcona Krystynie Jandzie, spotkania z artystami.

„My Way” po raz pierwszy będzie można obejrzeć w sobotę 4 marca, od godzinie 19. Również 4 marca (o godzinie 18.30 w foyer Teatru Powszechnego otwarta zostanie wystawa rysunków Krystiana Lupy. Z kolei Pokazom Mistrzowskim „My Way” z Teatru Polonia będzie towarzyszyć konferencja teatrologiczna poświęcona Krystynie Jandzie. Odbędzie się w niedzielę 5 marca od godziny 12 na Małej Scenie łódzkiego Powszechnego, będzie można oglądać ją także przez internet na kanale Teatru Powszechnego w Łodzi na YouTube (oraz na FB Teatru i Festiwalu).

W programie festiwalu znalazły się między innymi spektakle na podstawie tekstów Tadeusza Słobodzianka, Juliusza Słowackiego, Michaela Frayna, Jamesa Joyce’a, Michała Walczaka, Thomasa Bernharda. Wśród aktorów, których widzowie ujrzą na scenie są zaś Adam Ferency, Marcin Czarnik, Katarzyna Figura.

„Nad programem Festiwalu, którego temat to „Wojna. Kobieta. Teatr”, pracowałam już w ubiegłym roku” - wyjaśnia Ewa Pilawska. - Wybuch wojny w Ukrainie wstrząsnął nami jako gest skrajnie antyhumanistyczny. Przytłoczyło nas, że doświadczenia drugiej wojny światowej niczego nas nie nauczyły. Nie wyciągnęliśmy wniosków. Wojna uruchomiła w nas fundamentalne pytania. Gdzie zaczyna się przemoc? Gdzie są korzenie agresji? Co uruchamia przemocowe mechanizmy? Jak rodzi się potrzeba budowania porządku dominacji i podporządkowania? Czy moglibyśmy uniknąć wojennej machiny agresji, gdybyśmy na co dzień zwracali uwagę na jakość naszych relacji z ludźmi? Czy (z pozoru nieszkodliwa) przemoc, agresja i nękanie w codziennych gestach i zachowaniach mogą urosnąć do monstrualnych rozmiarów, których ostatnią i najbardziej radykalną fazą jest wojna? Czy, będąc obojętnymi na wszelkie formy przemocy, jesteśmy współwinni?”.

Zaprasza Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Oto wspólne święto teatru!

W sobotę 4 marca w Teatrze Powszechnym zainaugurujemy XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w tym wspólnym święcie teatru! Festiwal otworzy „My Way” - monodram Krystyny Jandy, wybitnej artystki światowego formatu, która przygotowała go na 70. urodziny. Pokazom Mistrzowskim będzie towarzyszyła konferencja teatrologiczna „Krystyna Janda. Klasa Mistrzowska”. „Wojna. Kobieta. Teatr” - to temat tej edycji. Wojna zdominowała rzeczywistość, wszyscy budzimy się każdego dnia z nadzieją, że się skończyła. W teatrze te niepokoje związane z szeroko pojętą przemocą i potrzebą dominacji szczególnie pulsują, twórcy odbierają je i interpretują. Temat kobiety odnosi się do wielu poziomów, także do drogi kobiet oraz ich pozycji, choćby w sztuce. Jaka jest ta pozycja? Czy zachodzi zmiana i co ta zmiana przyniesie? Jeszcze inne światło na temat rzuca m.in. festiwalowy spektakl „1989” Katarzyny Szyngiery, który opowiada o drodze do wolnej Polski. Na scenie wśród bohaterów spotykają się m.in. małżeństwa Wałęsów, Frasyniuków i Kuroniów. Twórczyni spektaklu przypomina nam, że nie byłoby bohaterów „Solidarności”, gdyby nie ich żony i partnerki, kobiety - bohaterki cienia.

Szczegółowy program XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych:

Sobota, 4 marca, godziny 18.30, Teatr Powszechny
Wystawa rysunków Krystiana Lupy. Festiwal zainauguruje wernisaż wystawy rysunków autorstwa Krystiana Lupy.
Krystian Lupa - ceniony reżyser teatralny, scenograf, grafik, adaptator, tłumacz, wykładowca realizuje się również jako autor rysunków. To przede wszystkim niezwykłe projekty kostiumów i scenografii do spektakli, ale również zapis wrażeń związanych z lekturą dramatów.

4 i 5 marca, godzina 19, Teatr Powszechny Duża Scena, "My Way"
Pokaz Mistrzowski: spektakl „My Way” z Teatru Polonia w Warszawie, scenariusz, reżyseria i wykonanie Krystyna Janda.
Autorski monodram Krystyny Jandy przygotowany przez aktorkę specjalnie z okazji jej 70. urodzin. Subiektywna opowieść o życiu codziennym i artystycznym bohaterki. Po pierwszym spektaklu odbędzie się spotkanie z Krystyną Jandą w foyer Teatru.

Niedziela, 5 marca, godzina 12, Teatr Powszechny Mała Scena
Konferencja teatrologiczna zatytułowana „Krystyna Janda. Klasa mistrzowska”.
Podczas spotkania krytycy teatralni przedstawią eseje/ wystąpienia poświęcone różnym okresom twórczości i życia Krystyny Jandy. Moderatorem będzie Jacek Wakar, gośćmi między innymi Jacek Cieślak, Łukasz Maciejewski. Zaplanowano streaming konferencji na YouTube i Facebooku.

Poniedziałek 6 marca, godzina 19, Galeria Opus Film
Festiwalowe plakaty. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Przyjemnie i nie...”.
W ramach ekspozycji prezentowane będą plakaty Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Teatru Powszechnego. Wydarzenie odbywa się od sezonu 1994/1995, a autorami festiwalowych plakatów byli znakomici graficy i plastycy. Galeria Opus Film mieści się przy ul. Łąkowej 29.

Sobota, niedziela, 11 i 12 marca, godzina 19.15 i 16, Mała Scena Teatru
„Sztuka intonacji”. Tadeusz Słobodzianek „Sztuka intonacji”, reż. Anna Wieczur, Teatr Dramatyczny w Warszawie.
Autor czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie odkrywają kolejne nawiązania do najważniejszych postaci teatru XX wieku. W obsadzie m.in. Adam Ferency, Łukasz Lewandowski.

Niedziela i poniedziałek, 12 i 13 marca, godzina 19, Duża Scena Teatru
"1989". Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły „1989”, reżyseria Katarzyna Szyngiera, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Gdański Teatr Szekspirowski. Opowieść o czasach schyłkowego PRL w formie rapowanego musicalu. Na scenie oglądamy małżeństwa Wałęsów, Frasyniuków i Kuroniów oraz mnóstwo innych postaci obu stron tamtej politycznej rzeczywistości.

Środa, 15 marca, godzina 19, Duża Scena Teatru
„Spartakus. Miłość w czasach zarazy”. Weronika Murek, Jakub Skrzywanek „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, reż. Jakub Skrzywanek, Teatr Współczesny w Szczecinie
Punktem wyjścia do tworzenia spektaklu stały się reportaże Janusza Schwertnera, które opowiadały o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej.

Czwartek i piątek, 16 i 17 marca, godzina 19.15, Mała Scena Teatru
„Sen srebrny Salomei”. Juliusz Słowacki „Sen srebrny Salomei”, reżyseria Piotr Cieplak. Teatr imienia Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Dramat powstał powstał w 1843 roku. Autor podejmuje historiozoficzne rozważania związane z konfederacją barską i założeniami towiańszczyzny. Słowacki tworzy własną narrację na temat konfederacji i buntu chłopskiego na Ukrainie w 1768 roku.

Sobota i niedziela, 18 i 19 marca, godzina 19, Duża Scena Teatru
„Czego nie widać”. Michael Frayn, „Czego nie widać”, reżyseria Jan Klata, Teatr Wybrzeże w Gdańsku.
Jan Klata wziął na warsztat słynną farsę, by poddać gatunek autorskiej dekonstrukcji i interpretacji. Osią dramaturgiczną sztuki są nieoczekiwane wydarzenia, które przytrafiają się objazdowej trupie teatralnej podczas przygotowań do spektaklu. Grają m.in. Katarzyna Figura, Cezary Rybiński.

Piątek 24 marca, godzina 18, Mała Scena Teatru
Maciej Świerkocki i „Ulisses” . Spotkanie z autorem przekładu „Ulissesa” Jamesa Joyce’a - Maciejem Świerkockim.
Łodzianin, doktor Maciej Świerkocki, pracował nad tłumaczeniem „Ulissesa” siedem lat. Za efekt został wyróżniony m.in. Nagrodą Literacką Gdynia 2022, Nagrodą Miasta Łodzi, Nagrodą Bernarda O’Connora oraz Nagrodą im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego.

Sobota, 25 marca, godzina 16, Teatr Polski Poznań
„Ulisses” James Joyce „Ulisses”, reż. Maja Kleczewska, Teatr Polski w Poznaniu.
Adaptacja słynnego dzieła Jamesa Joyce’a w tłumaczeniu Macieja Świerkockiego. Maja Kleczewska pyta m.in.: Kim jest współczesny Odys? Jaką tożsamość ma wędrowiec-tułacz? Spektakl jest prezentowany w Teatrze Polskim w Poznaniu, cena biletu obejmuje przejazd autokarem.

Piątek, sobota, 31 marca i 1 kwietnia, godz. 19.15 i 16, Mała Scena Teatru
„Bim Bom Boom. Kinokabaret”, prapremiera, scen. i reż. Michał Walczak, Teatr Powszechny w Łodzi.
Inspiracją dla spektaklu jest gdański kabaret Bim-Bom, którego twórcami byli m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela. Autor chce jednak wpleść w sztukę odniesienia do postaci i wydarzeń związanych z łódzkim środowiskiem artystycznym.

Sobota i niedziela, 1 i 2 kwietnia, godzina 19, Duża Scena Teatru „Rodzeństwo”. Pokaz Mistrzowski: Thomas Bernhard „Rodzeństwo”, reż. Krystian Lupa, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
„Rodzeństwo” było trzecim artystycznym zderzeniem Krystiana Lupy jako reżysera z twórczością Thomasa Bernharda. Premiera odbyła się w 1996 roku. Upływ czasu rzuca nowe światło na arcymistrzowski spektakl i wybitne aktorstwo.

Niedziela, 2 kwietnia, godzina 14, Mała Scena Teatru
Krystian Lupa i premiera książki
Premiera książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner” i spotkanie z Krystianem Lupą.
Premiera książki, która jest zbiorem esejów poświęconych twórczości Krystiana Lupy. Wybrane eseje w skróconej formie były zaprezentowane podczas konferencji „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner” na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.


Tytuł oryginalny

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Teatr Powszechny zaprosił wiele gwiazd. Zobacz program

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Maria Kwiecińśka

Data publikacji oryginału:

02.03.2023