05.08.2020, 16:41 Wersja do druku

Łódź. Przemysław Wachowski rektorem Akademii Sztuk Pięknych

fot. Jarek Darnowski / mat. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Dr Przemysław Wachowski został wybrany nowym rektorem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. O wyborze na to stanowisko obecnego dziekana Wydziału Sztuki Pięknych zadecydowało w środę Kolegium Elektorów łódzkiej ASP.

"Kolegium Elektorów wybrało w środę dr Przemysława Wachowskiego na nowego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w kadencji 2020-2024. Dr Przemysław Wachowski zdobył w głosowaniu 41 głosów poparcia, a jego kontrkandydat, prof. dr hab. Marek Domański, uzyskał ich 11. Zgodnie ze statutem uczelni rektor elekt obejmie swój urząd 1 września" - poinformował PAP rzecznik uczelni Jarosław Skotnicki.

Przemysław Wachowski urodził się w 1966 roku. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1995 roku na Wydziale Edukacji Wizualnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W uczelni pracuje od 1994 roku. W pracowni malarstwa współpracował z profesorami: Jackiem Bigoszewskim, Tadeuszem Wolańskim i Włodzimierzem Stelmaszczykiem.

"Jestem związany z Akademią jako student i pracownik od 30 lat. Znam wszystkie bez mała poziomy zarządzania uczelnią, pełniłem chyba większość funkcji, jakie można w niej pełnić. Ponieważ znam z autopsji skomplikowany mechanizm zarządzania uczelnią, wiem, że nie da się nią zarządzać jednoosobowo. Wiem również, czego NIE NALEŻY robić" - napisał Wachowski w programie, który zdobył przychylność Kolegium Elektorów ASP.

Jak sam w nim podkreślił, jest czynnym artystą, zatem postulaty dotyczące "umacniania roli sztuki, wspierania każdej twórczości zarówno pedagogów, jak i studentów, poświęcenia szczególnej uwagi wszelkim przejawom kreatywności i wzmacniania postaw indywidualnych" nie podlegają jego zdaniem żadnym dyskusjom czy rozważaniom, ponieważ "powinny być po prostu realizowane".

W pracach malarskich, które Wachowski prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, w Niemczech, Kanadzie, Czechach, Nikaragui, zasadniczą rolę odgrywa kolor. Rektor elekt jest kierownikiem Pracowni Praktyki i Teorii Koloru w Instytucie Animacji i Edukacji Artystycznej. Był opiekunem Galerii Wydziału Edukacji Wizualnej oraz kuratorem wystaw.

W latach 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Edukacji Wizualnej; przez dwie kadencje od 2012 do 2019 roku - dziekana Sztuk Wizualnych. W latach 2013-2019 był pełnomocnikiem rektora ds. jakości kształcenia. Od 2019 roku jest dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych.

Wachowski zastąpi na fotelu rektora łódzkiej ASP prof. Jolantę Rudzką-Habisiak, która pełniła swoją funkcję przez dwie kadencje i jest artystką zajmującą się tkaniną unikatową.

Źródło:

PAP

Autor:

Agnieszka Grzelak-Michałowska