EN
26.08.2022, 13:38 Wersja do druku

Łódź. Premiery spektaklu i książki na finał Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy

To już ostatni weekend XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy w Fabryce Sztuki. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Początek Nowego Świata”. Pisze Dariusz Pawłowski w tygodniku „Kocham Łódź”.

fot. mat. organizatora

Kolejna, udana odsłona festiwalu Retroperspektywy zbliża się do końca. Na finał organizatorzy zaplanowali sporo, różnorodnych wydarzeń.

W piątek, 26 sierpnia, od godz. 18 Teatr Pod Fontanną zaprezentuje spektakl „Głód" do scenariusza i w reżyserii Janusza Stolarskiego. „Tworzymy spektakl teatralny, przyglądając się fenomenowi głodu w XXI wieku, na planecie tak wspaniałej, tak rozwiniętej, tak nowoczesnej, tak bogatej". Od godz. 20 zaś odbędzie się polska prapremiera spektaklu „Bovary" Fundacji od Wschodu do Zachodu, we współpracy z Gostner Theater, na podstawie „Pani Bovary" Gustawa Flauberta. Reżyseruje Joanna Lewicka.

W sobotę 27 sierpnia od godz. 12 publiczność będzie mogła wziąć udział w spotkaniu „Włącz się! - sieciowanie teatrów niezależnych". W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele teatrów i grup niezależnych z regionu łódzkiego oraz Polski. Specjalnymi gośćmi będą prof. Dariusz Kosiński oraz Jacek Głomb. A na godz. 16.30 zaplanowano spotkanie autorskie wokół premiery książki „Rodowicz - Teatr - Droga" (pod redakcją Dariusza Kosińskiego) wydawnictwa Żywosłowie, będącej podsumowaniem 50-lecia pracy artystycznej dyrektora artystycznego Teatru Chorea i festiwalu - Tomasza Rodowicza.

Wieczorem, od godz. 20, odbędzie się koncert przygotowany przez Warszawskie Towarzystwo Sceniczne - „Little Thunder. Św. Katarzyna ze Sieny". A wcześniej, o godz. 18, rozpocznie się premierowy pokaz spektaklu „Złota nić", przygotowany przez Senioralną i Młodzieżową grupę warsztatową Teatru Chorea. Przedstawienie zrealizował kolektyw twórczy - Magda Paszkiewicz, Janusz Adam Biedrzycki i Wiktor Moraczewski.

- Dla nas to nie jest spektakl, a raczej forma spotkania osób, które dzieli ogromna przepaść pokoleniowa - podkreśla Janusz Adam Biedrzycki z kolektywu twórczego. - W trakcie pracy nad spektaklem „Złota nić" inspirowaliśmy się japońską filozofią wabi-sabi, która mówi o harmonii i docenieniu tego, co dalekie od perfekcji.

Ostatni dzień, niedziela 28 sierpnia, od godz. 13, to pokaz najmłodszej grupy Teatru Chorea - „Sklep z dobrym humorem" przygotowany z myślą o widzach w wieku 5+. Spektakl powstał według koncepcji Joanny Filarskiej oraz w reżyserii Pawła Głowatego i dzieci.

Natomiast od godz. 19 zostanie pokazany spektakl „Lem vs. P.K. Dick" (tekst i reżyseria Mateusz Pakuła) Teatru Łaźnia Nowa z Tomaszem Schuchardtem i Janem Jurkowskim. Przedstawienie bazuje na biografiach i twórczości dwóch gigantów literatury, pionierów science-fiction: Stanisława Lema - geniusza polskiej science-fiction i Philipa K. Dicka - wizjonera, niekwestionowanego króla fantastyki światowej.

Festiwalowe wydarzenia odbywają się na terenie ArtInkubatora w Fabryce Sztuki.

Tomasz Rodowicz

Dyrektor artystyczny Teatru Chorea. Aktor, reżyser, muzyk, pedagog, historyk filozofii i pszczelarz. Absolwent Wydziału Historii Filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Współpracował z Jerzym Grotowskim. Współtwórca Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice", współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralnego Chorea.

Tytuł oryginalny

Premiery spektaklu i książki na finał Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy

Źródło:

„Kocham Łódź” nr 34

Wątki tematyczne