EN

31.08.2021, 14:01 Wersja do druku

Łódź. Premierowo, sentymentalnie i w eterze. Teatr Muzyczny we wrześniu

Mieszkańcy tego hoteliku lubią leniwy rytm dawnych dni, piękno międzywojennych szlagierów i poczucie humoru. Bywa, że dosadne, dlatego wodewil „Hotelik Démodé” Stowarzyszenia Grupa Teatralna Nota Bene przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. Ponowne spotkanie z mieszkańcami hoteliku na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi już 3 i 4 września.

fot. mat. teatru

Autorem scenariusza jest Marek Aleksander Kawecki, reżyseruje Marcin Sosiński. Opiekę muzyczną nad spektaklem sprawuje Krzysztof Jaszczak, choreografię opracowała Zuzanna Dinter-Markowska, przygotowanie scenografii i kostiumów konsultacją wsparła Ewa Posmyk.

Sięgamy po nieśmiertelne przedwojenne piosenki, takie jakBaby, ach te baby” czy „Sex appeal”, ale wychodzimy poza format koncertu. Stąd pomysł na wodewil – mówi producent spektaklu i wykonawca jednej z ról Szymon Jędruch, ze Stowarzyszenia Nota Bene. – Lekka forma, połączenie farsy, najlepszych tradycji operetki, zabawna intryga i duża porcja rozrywki – zapowiada.

„Hotelik Démodé”to miejsce, w którym po zamknięciu drzwi pędzący świat przestaje istnieć, a goście, uwielbiają wszystko, co jest passé. Miejsce, które przenosi widzów do czasu między pierwszą a drugą wojną światową. Właściciel hoteliku oraz lokatorzy: Hrabina G., Hrabia T. i ich córka Zuzanna dobrze się bawią, śpiewają stare piosenki, do niekończących się rozmów wtrącając modne kiedyś francuskie bon moty.

Niespodziewanie w ten niedzisiejszy świat wkracza najzupełniej dzisiejszy, przybyły bez zaproszenia dziennikarz, który za nic ma przyjętą konwencję. Na dodatek szybko okazuje zainteresowanie panną Zuzanną, zbuntowanym podlotkiem. Tego już hotelowym gościom za dużo – zdradza Szymon Jędruch, którego publiczność Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczy właśnie w roli Żurnalisty. – Co z tego wyniknie? No cóż, w teatrze muzycznym spotkania dwóch światów zwykle kończą się… dobrze – dodaje.

Muzyczną ilustrację przedstawienia stanowią przeboje międzywojnia, m.in. „Baby, ach te baby”, „Sex appeal”, „Ada, to nie wypada”, „Ta mała piła dziś”, „Miłość ci wszystko wybaczy”.

O kulisach powstania spektaklu jego twórcy opowiedzą 6 września o g. 17.00 w sali Kameralnej Teatru Muzycznego w Łodzi. Głównymi bohaterami spotkania „Sztuka łączy pokolenia” będą Marek Aleksander Kawecki (autor scenariusza i pomysłodawca projektu) oraz twórca adaptacji scenicznej i reżyserii – Marcin Sosiński.

Organizatorami spotkania są: Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene, Teatr Muzyczny w Łodzi, FUNDACJA 2035, STOWARZYSZENIE HIPOKAMP oraz Centrum Inicjatyw Międzypokoleniowych przy Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr. 2 w Łodzi.

fot. mat. teatru

PREMIERA I POLÓWKA NIESPODZIANKA.

NAJWYŻSZY CZAS NA MUSICAL „PRETTY WOMAN”

„Pretty Woman” to najbardziej wyczekiwana premiera Teatru Muzycznego w Łodzi. Realizowany z rozmachem musical w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, oprawiony znakomitą muzyką i z gwiazdorską obsadą zobaczyć będzie można już 25 września. Wcześniej, bo 11 września, teatr zaprasza na wyjątkową, bo odbywającą się nie w plenerze a w teatrze polówkę.

– Spektakl jest już gotowy, a przed zespołem ostatnie próby i przygotowania – zapewnia reżyser, Jakub Szydłowski. – Naszą wersję przepełnia specyficzna nostalgia za latami 90. przejawiająca się rozmachem w sferze wizualnej: od kostiumów po scenografię. Ale jeszcze ważniejsze jest to, że przeniesienie tej historii w mury teatru daje nam możliwość innego spojrzenia na samą relację bohaterów tej opowieści o miłości – zapowiada.

Fabularnie zaskoczenia nie będzie, bo tę historię zna niemal każdy. Jednak dla tych, którzy chcieliby poczuć tę atmosferę jeszcze raz, Teatr Muzyczny w Łodzi i Letni Festiwal Filmowy TME Polówka przygotowali specjalny pokaz filmowy 11 września o g. 18.30.

W łódzkiej wersji „Pretty Woman” w roli Vivian, dziewczyny, pracującej przy Hollywood Boulevard publiczność zobaczy Malwinę Kusior i Martę Wiejak. Przystojnego, zdystansowanego do rzeczywistości i świata biznesmena – Edwarda grać będzie trzech aktorów: Rafał Szatan, Marcin Jajkiewicz oraz Tomasz Bacajewski.

W pozostałych rolach publiczność zobaczy: Małgorzatę Chruściel i Dagmarę Rybak w roli Kit – przyjaciółki Vivian, a także Pawła Erdmana i Tomasza Steciuka w roli Pana Thompsona – sympatycznego menedżera Beverly Wilshire Hotel.

Postać wesołego sprzedawcy map – Happy Mana – stworzą Karol Drozd i Maciej Pawlak, bezwzględnego prawnika – Philipa Stuckeya – zagrają Piotr Płuska i Marcin Sosiński, zaś w rolę Jamesa Morse’a wcieli się Andrzej Orechwo.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Jakub Lubowicz, za scenografię odpowiada zaś Grzegorz Policiński. Kostiumy przygotuje Anna Chadaj, a choreografię opracował Jarosław Staniek przy współpracy z Katarzyną Zielonką. Autorem przekładu tekstu jest Daniel Wyszogrodzki.

RADIO LUTNIA POWRACA

Teatr Muzyczny w Łodzi wraca do nadawania. Już od 15 września na częstotliwości 90,8 mieszkańcy Łodzi odnajdą w swoich radioodbiornikach Radio Lutnia. Przez miesiąc słuchacze i internauci mogą liczyć aktualności na dużą porcję muzyki bez reklam i na aktualności z życia łódzkich instytucji.

– Teatralna rozgłośnia powstała z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia naszego teatru – przypomina Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. – Nadawaliśmy wtedy przez miesiąc, a publiczność tak polubiła te spotkania z nami na radiowej antenie, że postanowiliśmy spotykać się w eterze częściej – podkreśla.

Tym razem w ramówce Radia Lutnia wiele miejsca poświęcone zostanie wrześniowej premierze „Pretty Woman” – spotkania z twórcami czy zakulisowe anegdoty wprowadzą słuchaczy w atmosferę spektaklu. Nie zabraknie utworów z repertuaru Teatru Muzycznego i innej muzyki, prezentowanej w ramach autorskich audycji. Po raz kolejny Teatr Muzyczny podzieli się obecnością w eterze z innymi łódzkimi instytucjami kultury. W ramach pasma „Halo, halo – co u Was słychać?” przedstawiciele łódzkich scen opowiedzą o tym, co się u nich dzieje.

W radiowych audycjach ponownie usłyszeć będzie można dyrektorów Grażynę Posmykiewicz i Jakuba Szydłowskiego, a także Krzysztofa Wawrzyniaka i Annę Korzon-Wnukowską. Warsztaty teatralne prowadzą dla słuchaczy edukatorzy projektu O-Twórz Teatr. Szczegółowy program opublikowany zostanie na stronie teatru 13 września. Audycje na żywo nadawane będą w soboty od g. 10.00.

Radia Lutnia w swoich radioodbiornikach słuchać mogą mieszkańcy Łodzi, ale nadaje też w internecie. Rozgłośnia radiowa korzysta z pozwolenia na nadawanie okazjonalne, które wygaśnie 14 października.

Źródło:

Materiał nadesłany