EN

4.12.2024, 10:17 Wersja do druku

Łódź. Premiera spektaklu dyplomowego w Szkole Filmowej - sceniczna podróż w głąb psychiki

Autorem tekstu i reżyserem spektaklu zatytułowanego „Zero" jest Kuba Zubrzycki, absolwent reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, autor scenariuszy, reżyser filmowy. Przedstawienie porusza temat kryzysu psychiatrii na oddziałach młodzieżowych. 

plakat wydarzenia, mat. teatru

Twórca spektaklu nie kryje, że w pracy nad materiałem wykorzystał własne doświadczenia z zajęć w ośrodkach pomocy dla dzieci i młodzieży.

- Podczas pracy z młodzieżą w ośrodku leczenia uzależnień zderzyłem się z dzieciakami, które miały za sobą historię związaną z pobytem w szpitalach psychiatrycznych - wyjaśnia Kuba Zubrzycki. - Było to jeszcze tuż przed wybuchem pandemii, która doprowadziła między innymi do erupcji problemów psychicznych, nie tylko wśród młodzieży. Ważną kwestią dla mnie było poruszenie pewnych wątków, które wtedy wydawały mi się palące i nadal takimi niestety są. Wśród nich jest fakt, że choroby psychiczne należą do najczęstszych przyczyn samobójstw.

Warto przypomnieć, iż w roku 2022 tekst sztuki został wybrany jako jeden z trzech polskich dramatów współczesnych w ramach konkursu „Euro-dram" oraz otrzymał rekomendację tłumaczenia na języki obce. W tym samym roku odbyło się czytanie performatywne tekstu „Zero" w ramach festiwalu teatru dokumentalnego Sopot Non Fiction.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Zuzanna Kłos, Klaudia Kuźmińska, Zuzanna Markowska, Julia Wojnowska, Mikołaj Lubera, Kuba Sirko i Dorian Zypper. Każda postać w spektaklu ma swoje alter ego i została rozpisana na parę aktorów.

- Wcielam się w Wikipedię, która ma duży problem z kontrolowaniem siebie - mówi Klaudia Kuźmińska. - Z tego też wynikają jej agresywne zachowania, przyjmuje sporo leków. Znajduje się w zakładzie psychiatrycznym, towarzyszą jej myśli samobójcze. Jest także poblokowana emocjonalnie.

Młodzi aktorzy podkreślają, że przygotowanie poszczególnych ról wymagało głębokich poszukiwań we własnej psychice i emocjonalności. - Musiałam się dostać do swojej ciemnej strony, którą musiałam uwolnić, by pobudzić się do agresywnych wybuchów - przyznaje Klaudia Kuźmińska. - Było to trudne, ale reżyser bardzo pomagał nam bezpiecznie przejść tę drogę. Mogłam puścić aktorskie hamulce i poczuć się w tym wolna.

Przygotowująca rolę „lustrzanego odbicia" Wikipedii Julia Wojnowska dodaje natomiast: - Prywatnie jestem osobą bardzo daleką od Wikipedii, ale myślę, że każdy z nas ma w sobie ukryty gniew, który nie był wyrażony na przestrzeni naszego życia. I pracując nad postacią poczułam, że i ze mnie wychodzi mocny bunt i niezgoda na pewne tematy podejmowane w naszym przedstawieniu, z którymi muszą się zmagać inni ludzie.

Kuba Zubrzycki jest półfinalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021 za tekst „Ósmy. Trzeci" o seksualnym wykorzystywaniu osób nieletnich w Trójmieście oraz w roku 2023 za tekst „Sny", który powstał w ramach zajęć teatralnych w Zakładzie Poprawczym. Prowadził zajęcia teatralno-filmowe w Ośrodku Leczenia Uzależnień, Zakładzie Poprawczym, Domu Dziecka oraz Schronisku dla Osób Bezdomnych w Gdańsku. Od 2022 roku doktorant w Szkole Doktorskiej Szkoły Filmowej w Łodzi. - Jedna z diagnoz, którą stawiamy naszym przedstawieniem to kryzysowy stan opieki dla dzieci i młodzieży na przeciążonych oddziałach psychiatrycznych w szpitalach. Ten problem powinniśmy jak najszybciej rozwiązać - podsumowuje Kuba Zubrzycki.

Premiera 7 grudnia.

Tytuł oryginalny

PREMIERA SPEKTAKLU DYPLOMOWEGO STUDENTÓW WYDZIAŁU AKTORSKIEGO SZKOŁY FILMOWEJ W ŁODZI Sceniczna podróż w głąb psychiki

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 282

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

04.12.2024

Wątki tematyczne