EN
04.06.2022, 09:16 Wersja do druku

Łódź. Premiera "DomoFonii, czyli przygód Brzdąca Brzdęka" w Teatrze Pinokio

Spektakl bazujący na odgłosach domu i dźwiękach, które słyszymy codziennie przy okazji gotowania, mycia zębów lub otwierania drzwi to nowa propozycja dla najmłodszych widzów Teatru Pinokio w Łodzi. Premiera przedstawienia, które ma zachęcić do muzycznej zabawy i pomóc w wyrażeniu emocji - w sobotę.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśnili twórcy spektaklu, "DomoFonia, czyli przygody Brzdąca Brzdęka" to sensoryczny spektakl muzyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich najbliższych.

"Opowiada on o radzeniu sobie z emocjami poprzez szukanie dźwięków, muzyki i tworzenie piosenek. Składa się z pięciu scen, każda z nich to inna emocja: wstręt, niechęć, strach, złość i smutek. Każda scena jest w innej formie lalkowej. Spektakl jest mocno lalkowy i muzyczny" – wyjaśniła reżyser Karolina Przystupa.

Główny bohater przedstawienia, ciekawski Brzdąc Brzdęk, przemierza dom w poszukiwaniu fonii: odgłosów, dźwięków i muzyki. Przygody chłopca, który postanawia wybrać się w badawczą podróż, twórcy spektaklu opowiadają nie tylko fabularnie, ale także poprzez piosenki wykonywane na żywo.

"Moje doświadczenie edukatorskie kazało mi się skupić na tym, co przeżywać jest ciężko. Wynika z niego, że dzieci w tym wieku nie umieją jeszcze nazywać emocji. W wieku 4-6 lat dopiero próbują to robić, ale zdecydowanie nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Dopiero po rozmowie odkrywają, że można sobie z nimi radzić czasami przytulając się do kogoś lub czegoś, rysując, czy - jak w przypadku Brzdąca Brzdęka - poszukując dźwięków w bliskiej przestrzeni i próbując oswajać emocje przy pomocy muzyki" – podkreśliła autorka tekstu Aga Jun.

Spektakl ma stanowić także swoisty drogowskaz dla rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz pedagogów, którzy chcą wspierać rozwój emocjonalny dzieci w kreatywny sposób.

Spektakl współfinansowany jest przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filię we Wrocławiu, w ramach programu Fundusz na Start.

Premierę zaplanowano na sobotę o godz. 17, a następnie przedstawienia - m.in. w niedzielę, wtorek i środę.

Źródło:

PAP