EN

23.09.2020, 08:52 Wersja do druku

Łódź. Prapremiera spektaklu „Janek, król przeprowadzek" w Powszechnym

23 września prapremiera w Teatrze Powszechnym w Łodzi – na Małej Scenie po raz pierwszy w Polsce wystawiony będzie „Janek, król przeprowadzek” Davida S. Craiga. Tekst specjalnie dla Teatru przetłumaczyła Elżbieta Woźniak. Integralną częścią spektaklu są warsztaty, które będą towarzyszyć wszystkim przedstawieniom.

„W spektaklu spotykają się dwa światy – dzieci i dorosłych. Ale dochodzi do pewnego odwrócenia – tutaj dzieci muszą dorastać szybciej niż rodzice. Dzieci stają się przewodnikami i opiekunami” – mówi Ewa Pilawska, która społecznie wyreżyserowała spektakl w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji”.

Maciej Zakrzewski/mat. teatru

„Oczywiście, że od początku powinniśmy uczyć nasze dzieci wartości – empatii, uważności na drugiego człowieka, miłości, przyjaźni. Ale czy nie powinno odbywać się to w mądry i czuły sposób? W sztuce Craiga dorośli nie radzą sobie z własnymi ograniczeniami i przerzucają na dzieci odpowiedzialność za błędy, obciążają ich konsekwencjami własnych wyborów. Dzieci nie mają innego wyjścia – życie zmusza ich do przedwczesnego dorastania do nadmiernej odpowiedzialności i mądrości. Tymczasem dorośli bywają bardziej dziecinni niż grający w piłkę na podwórku chłopcy – jednocześnie zabierają dzieciom możliwość bycia dzieckiem. Bezpowrotnie” – podkreśla Ewa Pilawska.
„Janek, król przeprowadzek” to dziewiąta premiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” - projektu stworzonego i realizowanego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Na cykl składają się spektakle oraz warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, który współprowadzi je ze specjalistami z różnych dziedzin – psychologiem, filozofem, edukatorem seksualnym, alpinistą. Warsztaty po spektaklu „Janek…” rozwiną wspólnie z młodzieżą tematy podjęte w sztuce - będzie współprowadziła je Aleksandra Dulas.
Sztuka Craiga otrzymała do tej pory wiele nagród – między innymi ,,Toronto’s Tony Award”. Wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W najpopularniejszym kanadyjskim dzienniku "Toronto Star" krytyk teatralny Richard Ouzounian ocenił, że napisana jest z wielką wnikliwością i empatią. ,,Kawał dobrego teatru, który trafia do nas wszystkich” - pisał z kolei John Coulbourn w „Toronto Sun”.

Akcja spektaklu została przeniesiona do Łodzi, a jego bohaterami są mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Pomorskiej – największą siłą historii jest jednak jej uniwersalność. „Janek, król przeprowadzek” pokazuje, że z podobnymi sytuacjami spotykamy się niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i ile zarabiamy. Najczęściej powodem jest brak rozmowy i brak umiejętności wyjścia naprzeciw. Nie jest ważne dla nas, czy wzajemnie się słyszymy? Czy słyszymy, co ma nam do powiedzenia nasze dziecko? Czy nie zabieramy mu możliwości przeżycia dzieciństwa z egoistycznych powodów?” – dodaje Ewa Pilawska.

Prapremiera odbędzie się 23 września o 10:00. Kolejne przedstawienia – 24, 25, 29 września, 8 i 9 października oraz 17 i 18 listopada. Ze względu na zainteresowanie widzów Teatr dopisał dodatkowe przedstawienie 30 września.

„Janek, król przeprowadzek”
Autor: David S. Craig
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska i Andrzej Jakubas (twórca autorskich warsztatów)
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz
Obsada: Paulina Nadel, Magda Zając, Jakub Kryształ, Michał Lacheta
ze specjalnym udziałem: Małgorzaty Goździk, Marty Jarczewskiej, Janusza Germana, Andrzeja Jakubasa, Jakuba Kotyńskiego, Artura Majewskiego, Arkadiusza Wójcika, Artura Zawadzkiego

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

23.09.2020