EN

16.09.2020, 12:53 Wersja do druku

Łódź. "Odyseja" na Dworcu Fabrycznym

"Odyseja" to tytuł spektaklu inspirowanego motywem wędrówki Odyseusza w choreografii Tomasza Ciesielskiego. Zaplanowano trzy pokazy na Dworcu PKP Łódź Fabryczna.

mat. teatru

Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia – swojej Itaki.

Projekt Odyseja to nie tylko przywołanie motywu homerowskiej podróży Odyseusza. To także artystyczna droga od mitologicznego chaosu do poezji kosmosu Kubricka. Spojrzenie w świat, który “wyszedł z formy” rozbudzając w Hamlecie konieczność jego naprawy.

Zapraszamy widzów do miejsca, gdzie podróż się rozpoczyna lub kończy. Na dworcu kolejowym - pomiędzy przyjazdami i odjazdami pociągów - będziemy wspólnie doświadczać wyprawy w różnych jej momentach: tuż przed “wyjazdu”, w chwili zwątpienia oraz w procesie dojrzewania – rytualnej “śmierci do nowego życia”. Każdy uczestnik otrzyma zestaw słuchawkowy, który będzie bramą do intymnego świata wykreowanego przez performerów, a niedostępnego dla przypadkowych przechodniów. Poprzez język teatru i tańca zbadamy, w jakim stopniu archetyp homo viator - człowieka w drodze, jest aktualny dla współczesnego Europejczyka.

Choreografia: Tomasz Ciesielski w ścisłej współpracy z tancerzami

Taniec: Natalia ‘Sarna’ Kladziwa, Oscar Mafa, Paweł Urbanowicz

Muzyka: Sean Palmer, Kuba Pałys

Kostiumy: Damian Kretschmer

Produkcja: Joanna Stasina

GDZIE: Dworzec kolejowy Łódź Fabryczna – część wschodnia

KIEDY: 19 września, godzina 17:45 oraz 20 września, godzina 11:30 oraz 17:45

Rejestracja widzów trwa do 18 września na adres: [email protected]

Wypożyczenie odbiorników: na 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu na antresoli we wschodniej części Dworca Łódź Fabryczna

SPOTKANIE Z TOMASZEM CIESIELSKIM

20 września po zakończeniu pokazu spektaklu o 11:30

Bezpośrednio po spektaklu zapraszamy publiczność na spotkanie z Tomaszem Ciesielskim w formie spaceru po przestrzeni spektaklu - Dworcu Fabrycznym, choreograf opowie o założeniach swojego projektu i odpowie na pytania. Tych z Państwa, którzy będą chcieli wziąć udział w spacerze, prosimy o zachowanie odbiorników na czas spaceru i oddanie ich po jego zakończeniu.

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach:

1. Wydarzenie jest bezpłatne

2. Obowiązują zapisy do 18 września na adres: [email protected]

3. Limit widzów: 40 osób na spektaklu

4. Każdy zarejestrowany uczestnik wydarzenia powinien posiadać własny zestaw słuchawkowy z wejściem mini jack. W przypadku nie posiadania własnych słuchawek organizator zapewni zestawy dodatkowe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w okresie pandemii.

5. Zasady dla wspólnego bezpieczeństwa:

Jeśli masz objawy przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19 - nie przychodź na spektakl, zostań w domu

-Przed rozpoczęciem spektaklu wypełnij dostępne na miejscu oświadczenie o stanie zdrowia.

-Umyj i zdezynfekuj ręce po przyjściu na spektakl, przed odbiorem zestawu słuchawkowego.

-Podczas spektaklu należy mieć zakryte nos i usta.

-Organizator ma prawo odmówić udziału w spektaklu osobom z objawami przeziębienia, gorączki lub zakażenia Covid19, osobom które nie wypełnią oświadczenia o stanie zdrowia oraz osobom bez maseczek ochronnych

Współorganizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, Uniwersytet Łódzki, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Polskie Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych, Materia

Partnerzy projektu: Poleski Ośrodek Sztuki, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Premiera spektaklu odbywa się w ramach międzynarodowego Sympozjum „Laboratory of Dance/Dance as a Vantage Point” 19 września o godzinie 17:45.

Prezentacje spektaklu w niedzielę (11:30 i 17:45) oraz spotkanie z Tomkiem Ciesielskim odbędzie się w ramach programu Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest Materia.

Patroni medialni: e-teatr, Avant lab of dance

Projekt Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest Materia, jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Dziękujemy PKP Polskie Linie Kolejowe za zgodę na realizację wydarzenia na terenie Dworca Fabrycznego.

Premiera projektu “Odyseja” jest kolejną częścią programu Międzynarodowego Sympozjum “Laboratory of Dance/Dance as a Vantage point”, a zarazem jedynym tegorocznym wydarzeniem realizowanym na żywo. Jest on jednocześnie propozycją artystyczną, jak i prezentacją wyników badań – “researchu” – obejmującego zagadnienia obecności i uczestnictwa w spektaklu tańca.

“Lab of Dance” ma na celu zbudowanie platformy wymiany obejmującej współczesne strategie badawcze stosowane w badaniach nad tańcem. To m.in. rozwijające się praktyki tzw. artistic research, a także zdyscyplinowane narzędziowo metodologie kognitywistyczne. Jedne i drugie żywo wykorzystują różnorodne konteksty teoretyczne i filozoficzne. Na takim gruncie zaproszeni goście i uczestnicy sympozjum będą mieli okazję wspólnie omówić trudności metodologiczne i wyzwania interdyscyplinarnych badań tańca oraz korzyści, jakie może przynieść ich przezwyciężenie. Jednocześnie dostrzegamy ekspansję tańca i powiązanych terminów do innych gałęzi wiedzy, gdzie pojawia się on jako preferowany materiał badawczy, ale także jako źródło funkcjonalnych pojęć i metafor. Organizatorzy sympozjum zapraszają więc badaczy, filozofów i praktyków do wspólnego badania powiększającej się przestrzeni „laboratorium tańca”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

16.09.2020