EN

24.01.2022, 08:27 Wersja do druku

Łódź. Od wtorku XII Dni Pamięci o ofiarach Holokaustu

Uroczystości na Stacji Radegast, pokazy filmów, koncert oraz warsztaty edukacyjne - znalazły się w programie XII Dni Pamięci, które rozpoczną się we wtorek w Łodzi. Cykl wydarzeń związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

fot. mat. organizatora

Łódzkie instytucje już po raz dwunasty włączają się w uroczystości związane z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

"Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, po raz kolejny dopisujemy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ten rok jest wyjątkowy, bowiem powracamy do przestrzeni Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu czy Pałacu Poznańskiego. Czas pandemii pokazał nam po raz kolejny, jak kruche jest ludzkie życie" - podkreślił przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Artur Hofman.

Dni Pamięci rozpoczną się we wtorek w Teatrze im Stefana Jaracza (godz. 18) koncertem inauguracyjnym. Na scenie wystąpi pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich Urszula Makosz z zespołem. Artyści zaprezentują pieśni w języku polskim, hebrajskim i jidysz. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać w Teatrze im. Stefana Jaracza.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego dla szkół i grup zorganizowanych - edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Warsztaty przedstawią etapy kształtowania się polityki hitlerowskich Niemiec wobec społeczności żydowskiej, najpierw w III Rzeszy a następnie w krajach okupowanej Europy. Szczególne miejsce zajmie w nich tragedia polskich Żydów.

Muzeum Miasta Łodzi poprowadzi natomiast stacjonarny warsztat "Na szlaku historii i pamięci wielowyznaniowej Łodzi" - spotkanie na wystawie "Na wspólnym podwórku" z opcją spaceru na wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej.

Głównym punktem obchodów XII Dni Pamięci będą uroczystości na Stacji Radegast, gdzie w latach 1941-44 przywożono Żydów z Europy do getta w Litzmannstadt (nazwa nadana Łodzi przez okupantów), a także skąd wywożono ich do obozów zagłady. W czwartek o godz. 12 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem.

W czwartek wieczorem o godz. 18 Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na projekcję filmu "Śmierć Zygielbojma" w reż. Ryszarda Brylskiego oraz dyskusję po filmie z udziałem reżysera i historyków. Film opowiada o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, który 12 maja 1943 r. popełnił w Londynie samobójstwo w proteście przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holokaustu. Historia opowiedziana jest z perspektywy młodego brytyjskiego dziennikarza, który podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata nie zdawał sobie sprawy ze skali dokonującej się na wschodzie Europy zbrodni.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez Niemców i ich sojuszników w czasie II wojny ocenia się łącznie na ok. 6 mln, z czego prawie 3 mln ofiar stanowili polscy Żydzi.

Źródło:

PAP