EN

20.01.2022, 10:31 Wersja do druku

Łódź. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Już po raz dwunasty Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI. W dniach 25 stycznia–28 stycznia  2022 uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ 15 lat temu, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery kolejne dni w ramach XII DNI PAMIĘCI wysłuchać będzie można koncertu, wziąć udział w interesujących spotkaniach, projekcjach filmów. Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady zaplanowano w całym kraju.

fot. mat. organizatora

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, po raz kolejny dopisujemy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w piętnastą rocznicę jego uchwalenia. Ten rok jest wyjątkowy, bowiem powracamy do przestrzeni Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu czy Pałacu Poznańskiego. Czas pandemii pokazał nam, po raz kolejny, jak kruche jest ludzkie życie. Cieszymy się, że możemy ponownie spotkać się na DNIACH PAMIĘCI–przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.


W Łodzi już dwunasty rok z rzędu, podczas DNI PAMIĘCI , w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, koncerty, pokazy filmów.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 25 stycznia w Teatrze im Stefana Jaracza, gdzie o godzinie 18.00 odbędzie się koncert inauguracyjny. Na scenie wystąpi Urszula Makosz z Zespołem, charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Łódzkiej widowni artyści zaprezentują pieśni w języku polskim, hebrajskim i jidysz. Na koncert wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać w Teatrze im. Stefana Jaracza od 20 stycznia.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego DNI PAMIĘCI dla szkół i grup zorganizowanych. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego, dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk, przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Warsztaty przedstawią etapy kształtowania się polityki hitlerowskich Niemiec wobec społeczności żydowskiej, najpierw w III Rzeczy a następnie w krajach okupowanej Europy. Szczególne miejsce zajmie w nich tragedia polskich Żydów. Muzeum Miasta Łodzi poprowadzi natomiast stacjonarny warsztat „Na szlaku historii i pamięci wielowyznaniowej Łodzi” - spotkanie na wystawie „Na wspólnym podwórku” z opcją spaceru na wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Pakiet Edukacyjny rozpocznie się 26 stycznia i potrwa do końca tygodnia. Informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie organizatorów.

27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych) o godzinie 12.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na projekcję filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego oraz dyskusję po filmie z udziałem reżysera i historyków. Film opowiada o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, który 12 maja 1943 roku popełnił w Londynie samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu. Historia opowiedziana z perspektywy młodego brytyjskiego dziennikarza, który podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata nie zdawał sobie sprawy ze skali dokonującej się na wschodzie ówczesnej Europy zbrodni.

Przez ostatnie dwanaście lat pod koniec stycznia organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to, by zapoznawać łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie, którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie... na każdym kroku.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce upamiętni 27 stycznia 2022 roku ofiary Zagłady w miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie całego kraju. Członkowie największej organizacji żydowskiej w RP będą składać kwiaty pod pomnikami w miastach, w których znajdują się oddziały TSKŻ. Organizatorzy zapraszają również wszystkich do udziału w ogólnoświatowej kampanii We Remember. Aby się do niej przyłączyć, potrzebna jest tylko kartka papieru, na której napiszemy: We Remember, a następnie sfotografujemy się z nią i zamieścimy to zdjęcie w mediach społecznościowych, na swoich profilach, 27 stycznia oraz udostępnimy na profilu DNI PAMIĘCI na Facebooku.

Źródło:

Materiał nadesłany